«Հրապարակ». Նոր համաձայնագիրը կտա բոլոր հարցերի պատասխանը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Գազի սակագինը գոնե մեկ տարվա կտրվածքով չի փոփոխվելու։ Այս պահին «Գազպրոմ Արմենիայի» հետ ընթացող բանակցությունները հնարավոր է երկար տևեն, բայց գնի սուբսիդավորումը տեղի է ունենալու գազի կորուստների, նրանց շահույթների հաշվին, ինչը, եթե անկեղծ` փոքր չէ»,- ասաց կառավարության մեր աղբյուրը:
Առ այս պահը հայտնի չէ` իրականում գազը թանկացել է 15, թե՞ 30 դոլարով։ Նկատի ունենք այն, որ մինչ այս, սահմանին  գազը 135 դոլար էր՝ 15 դոլարը սուբսիդավորում էր «Գազպրոմը»` Հայաստանի 20 տոկոս մասնաբաժինը գնելու դիմաց։ Պայմանագիրը դեկտեմբերին ավարտվել է, հիմա, փաստորեն, գազը սահմանին արժե 165 դոլար՝ այդ 15 դոլարի ճակատագիրն ինչպե՞ս է «տնօրինվելու»։ «Բոլոր ծախսերը` թե՛ սուբսիդավորման, թե՛ մնացած, հոգալու է «Գազպրոմ Արմենիան»»: Ի դեպ, պնդում կա, որ «Գազպրոմն» իրականում 50 դոլարի թանկացման հայտ է ներկայացրել, և դա քայլ առ քայլ են կյանքի կոչելու, ռուսական աղբյուրները չեն բացառում, որ տարվա կեսին կրկին գազը թանկանա, նաև մատակարարման ծավալները կրճատվեն, ինչպես եղավ Ուկրաինայում։
«Առաջիկայում «Գազպրոմի» և Հայաստանի միջև կնքվելիք համաձայնագիրը պատասխան կտա այդ բոլոր հարցերին. սպասենք»: Իսկ «Գազպրոմ Արմենիային» մոտ կանգնած աղբյուրը պնդում է, որ սուբսիդավորման հարցը միանշանակ չէ․ «Բանակցությունների ընթացքում, իհարկե, շատ բան պարզ կդառնա, բայց ես իրենց փոխարեն այդքան միանշանակ չէի պնդի»:
Ի դեպ, անցած ուրբաթ ԱԺ-ում «Իմ քայլը» ֆրակցիայի փակ նիստի ժամանակ Փաշինյանը խոսել է նաև գազի մասին՝ հորդորել հարցերի դեպքում ասել հետևյալը. «Գազի գնի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, անհանգստանալու որևէ հարց չկա։ Այնպես չէ, թե հնարավոր է, գնով պայմանավորված, Հայաստանը, ինչպես նախկինում, ինչ-որ բան զիջի Ռուսաստանին։ Վստահեցնում եմ՝ նման բան չի լինելու»»:

«Грапарак»: Новое соглашение даст ответы на все эти вопросы
Газета «Грапарак» пишет, что тариф на газ не изменится хотя бы в течение года. «Возможно, проходящие в настоящее время переговоры с «Газпромом Армения» могут продлиться долго, но субсидирование цены будет происходить за счет потерь газа и за счет их прибыли, которая, откровенно говоря, немалая», - сказал источник издания в правительстве.
До сих пор неизвестно, в действительности газ подорожал на 15 или 30 долларов. Имеем в виду то, что до этого газ на границе стоил 135 долларов, «Газпром» субсидировал 15 долларов взамен на приобретение 20% акций Армении. Срок договора истек в декабре, и сейчас, фактически, газ стоит на границе 165 долларов, как «решиться» судьба этих 15 долларов? «Обо всех расходах, будь то субсидирование или все остальное, позаботиться "Газпром Армения"», - сказал он.
Кстати, утверждают, что на самом деле «Газпром» подал заявку о повышении цены на 50 долларов, и шаг за шагом будет претворять это в жизнь, российские источники не исключают, что в середине года газ снова подорожает, сократятся также объемы поставок, как это произошло в Украине.
«Предстоящее к заключению в ближайшее время соглашение между компанией "Газпром" и Арменией, даст ответы на все эти вопросы, подождем», - заявил собеседник издания.
А источник, близкий к компании «Газпром Армении», утверждает, что вопрос субсидирования неоднозначен. «В ходе переговоров, конечно, многое прояснится, но на их месте я бы не утверждал так однозначно».
Кстати, во время закрытого заседания парламентской фракции «Мой шаг» в прошлую пятницу Пашинян говорил также о газе, призывал в случае вопросов говорить следующее: «Переговоры вокруг тарифа на газ продолжаются, нет никаких поводов для беспокойства. Не так, что Армения из-за цены, может уступить России что-то, как это было раньше. Заверяю вас, такого не произойдет».