ԵՄ-ն ողջունում է ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումները
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ վերջին ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև շփումները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումները, որոնցից վերջինը 2019թ․-ի հունվարի 16-ին Փարիզում էր, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում առաջընթացի դրական ազդակներ է հղում։
«Եվրամիությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիակաժեք իրագործում, ներառյալ ԱԳ նախարարների վերջին համաձայնությունը՝ բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուհստակ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության վերաբերյալ, ինչպես նաև բանակցություններին նոր էներգիա հաղորդելուն ուղղված քայլերի քննարկումը:
Եվրամիությունը շարունակում է իր լիակատար աջակցությունը ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին ու առաջարկություններին, այդ թվում նաև Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ԵՄ-ի ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահությունն ամրապնդելու միջոցով:
Բոլորը կշահեն տևական խաղաղությունից, որը կօգնի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրացնել իր ներուժը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Exchanges in recent months between the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, as well as meetings of the Foreign Ministers under the auspices of the OSCE Minsk Co-Chairs most recently in Paris on 16 January 2019, send a positive signal for progress in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, reads the statement by the Spokesperson of EU Foreign Affairs and Security Policy Maja Kocijancic.
“The European Union is looking forward to the full implementation of their outcomes, including the recent Foreign Ministers’ agreement on the need to take concrete measures to prepare the populations for peace, as well as the consideration of steps aimed at reinvigorating the negotiations,” the statements reads.
According to it, the EU continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide.
“All would stand to benefit from lasting peace, which would help to enable the South Caucasus region to fulfil its potential,” the statement concludes.