ԵՄ-ն ողջունում է ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումները
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի մամուլի խոսնակ Մայա Կոսիյանչիչը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցի շուրջ վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ վերջին ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև շփումները, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումները, որոնցից վերջինը 2019թ․-ի հունվարի 16-ին Փարիզում էր, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում առաջընթացի դրական ազդակներ է հղում։
«Եվրամիությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիակաժեք իրագործում, ներառյալ ԱԳ նախարարների վերջին համաձայնությունը՝ բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուհստակ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության վերաբերյալ, ինչպես նաև բանակցություններին նոր էներգիա հաղորդելուն ուղղված քայլերի քննարկումը:
Եվրամիությունը շարունակում է իր լիակատար աջակցությունը ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին ու առաջարկություններին, այդ թվում նաև Հարավային Կովկասում և Վրաստանում ԵՄ-ի ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակությունների միջև վստահությունն ամրապնդելու միջոցով:
Բոլորը կշահեն տևական խաղաղությունից, որը կօգնի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին իրացնել իր ներուժը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Пресс-секретарь верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини – Майя Косьянчич – выступила с заявлением касательно последних событий в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта.
«Недавние контакты между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встречи министров иностранных дел двух стран под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ, последняя из которых состоялась 16 января 2019 года в Париже, придают позитивные импульсы прогрессу в мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта.
Европейский союз с нетерпением ожидает полной реализации их результатов, в том числе недавней договоренности министров иностранных дел о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру, а также принятии шагов, направленных на активизацию переговоров.
Европейский союз продолжает полностью поддерживать посреднические усилия и предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе через Специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии, а также меры по укреплению доверия между гражданскими обществами.
Все выиграют от прочного мира, который поможет региону Южного Кавказа реализовать свой потенциал», – говорится в заявлении.