Շարմազանով. Սերժ Սարգսյանը և ասելիք ունի, և անելիք
ՀՀԿ ԳՄ նիստը, որը տեղի է ունեցել երեկ երեկոյան, ղեկավարել է կուսակցության նախագահ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Նիստի ավարտից հետո ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը մանրամասնել է՝ քննարկվել են ներկուսակցական խնդիրներ, կազմակերպչական հարցեր, գործադիր մարմնի կազմում փոփոխություններ չկան։ Կուսակցության հերթական համագումարը հաջորդ տարի է, արտահերթ անցկացնելու մասին որևէ քննարկում չկա, կուսակցության նախագահի փոփոխության հարց էլ օրակարգում չկա։
«Սերժ Սարգսյանը և անելիք ունի, և ասելիք։ Նա երբեք չի հեռացել ակտիվ քաղաքականությունից։ Մենք բոլորս մի քաղաքական թիմ ենք, չենք պայքարում որևէ մեկի դեմ, մեր պայքարը հանուն է, հանուն Հայաստանի ու Արցախի պետական ու ազգային շահերի։ Եթե Փաշինյանը պայքարում էր մեր դեմ, մենք  նրա դեմ չենք պայքարում, այլ այն քաղաքականության, որը չի սպասարկում մեր երկրի ազգային շահերը»,-ասաց Շարմազանովը։
Կուսակցությունում չեն զղջում, որ մասնակցել են դեկտեմբերին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին։ Ընդգծում են, որ իրենց դեմ ուժեղ ու համընդհանուր հակաքարոզչության պայմաններում գրավել է 4-րդ տեղը, այն պարագայում, որ ընտրություններին մասնակցում էր 11 քաղաքական ուժ։
«ՀՀԿ-ն ունի 60 հազարանոց բանակ, մի այդքան էլ նստել է տանը։ Ես ասել եմ, որ դա ՀՀԿ-ի վերածնունդի օրն է, ապացուցեց, որ կուսակցությունը ասելիք ու անելիք ունի։ Ինչպես ասել եմ,  ՀՀԿ-ն կա, եղել է ու կլինի»,-տեղեկացրեց նա։
Նիստում նշվել է, որ Հանրապետական կուսակցությունն իր տարածքային կառույցների, գաղափարաքարոզչական աշխատանքները պետք է շարունակի։
«Նիստի ընթացքում բնականաբար անդրադարձ է եղել երկրում տիրող իրավիճակին։ Առավել կարևոր հարցերից մեկը արտաքին քաղաքականությունն է, ղարաբաղյան հարցն ու մտահոգությունները»,-հայտնեց Էդուարդ Շարմազանովը։
ՀՀԿ-ն ունի որոշ մտահոգություններ թե արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ։
«Բայց սա չի նշանակում որ մենք ասում ենք, Հայաստանի կառավարությունը վարչապետի գլխավորությամբ եկել է, որ Հայաստանը տանի ձախողումների։ Պարզապես մենք չենք կարող չնշել, որ առկա մտահոգությունները։ Ասողին պետք է լսող լինի»,-ասաց նա։
Շարմազանովը մանրամասնեց, թե իրենց հատկապես ինչն է մտահոգում. «Արդեն որերորդ անգամ հանդիպում են նախարարներ Մնացականյանն ու Մամեմդյարովը, և հաղորդագրությունը, հայտարարությունը բավարար չեն, երեք սկզբունքների մասին խոսք չկա, ինքնորոշման սկզբունքին հղում չկա»։
Մտահոգիչ են համարում նաև ամերիկացի «հեռացող» դեսպանի հայտարարությունը, Բոլթոնի՝ Հայաստան կատարած այցի ընթացքում հայտարարությունները։
«Մենք չենք ասում, որ այս իշխանությունը եկել է՝ միակողմանի զիջումների գնա։ Բայց մենք ասում ենք, որ այս, այս իշխանությունն անփորձ է։ Դրա արդյունքում մենք կորցնում ենք մեր դիրքերը ղարաբաղյան հիմնահարցի շուրջ բանակցություններում»,-նշեց ՀՀԿ-ական գործիչը։
Արտաքին քաղաքականության մասին խոսելիս Շարմազանովը գնահատեց ԱԺ նորընտիր նախագահ Արարատ Միրզոյանի ազնվությունը, ով ասել էր, որ 2019-ի ընթացքում չեն հասցնելու ամբողջությամբ վավերացնել ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը։
«Բայց այդ ազնվությունը քիչ է։ Իսկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, հպարտ քաղաքականության մասին, մեզ էլ մեղադրում էր վիզը ծուռ քաղաքականության համար։ Վավերացումը պետք է լիներ առաջնահերթություն, այս առումով մտահոգություններ կան, ՀԱՊԿ-ն ու Խաչատուրովն էլ ձեզ փեշքեշ»,-ասաց կուսակցության մամուլի խոսնակը։

Эдуард Шармазанов: Серж Саргсян и не уходил из активной политики
Заседание Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) вечером 18 января прошло под председательством председателя политсилы, третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Об этом сообщил журналистам после заседания пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
По его словам, обсуждались внутрипартийные и организационные вопросы, изменений в составе Исполнительного органа нет. Следующий съезд партии состоится в следующем году, обсуждений о проведении внеочередного съезда нет, в повестке дня нет и вопроса смены председателя партии.
«Сержу Саргсяну есть и что сказать, и что делать. Серж Саргсян и не уходил из активной политики. Мы все – одна политическая команда, не боремся против кого-либо, наша борьба ведется во имя – во имя национальных и государственных интересов Армении и Арцаха. Если премьер-министр Армении Никол Пашинян борется против нас, мы ведем борьбу не против него, а той политики, которая не обслуживает национальные интересы нашей страны»,– сказал Шармазанов.
Партия не сожалеет о том, что участвовала в декабрьских парламентских выборах. Они отмечают, что заняли 4-е место в условиях сильной и всеобщей пропаганды против них, в то время как в выборах участвовали 11 политических сил.
По словам Шармазанова, в ходе заседания особое внимание также было уделено внешней политике Армении.
«Уже в который раз встречаются министры иностранных дел Армении и Азербайджана  Мнацаканян и Мамедъяров, и заявления по итогам встреч неудовлетворительны, нет упоминаний о трех принципах, нет ссылки на принцип самоопределения», – сказал он.
В РПА тревожными считают и заявление «уходящего» посла США и заявления советника президента США по нацбезопасности Джона Болтона во время его визита в Армению.
Говоря о внешней политике, Шармазанов оценил честность новоизбранного председателя Национального Собрания Арарата Мирзояна, который заявил, что в 2019 году они не успеют полностью ратифицировать соглашение Армения-ЕС.
«Но этой честности недостаточно», – сказал он, добавив: Ратификация должна была стать приоритетом, в этом плане есть обеспокоенность.