Հունվարի 20-ին, 75 տարեկանում մահացել է կինոպրոդյուսեր Էնդրյու Ջորջ Վայնան։ Նա մահացել է Բուդապեշտի իր տանը, երկարատև հիվանդությունից հետո։ Այս մասին գրում է Լենտա.ռու կայքը։
Վայնան ծնվել է 1944 թվականին Բուդապեշտում, 12 տարեկանում Կարմիր Խաչի օգնությամբ արտագաղթել է Կանադա, ավելի ուշ հայտնվել է Լոս Անջելեսում և սովորել Կալիֆորնիայի համալսարանում։ Այնտեղ նա սկսել է աշխատել կինեմատոգրաֆիայի ամբիոնում, ավելի ուշ հիմնել է ֆոտոընկերություն, Հոնկոնգում կեղծամների արտադրության ընկերություն և եղել է կինոթատրոնի կառավարիչ։
Վայնայի անվան հետ կապված է շուրջ 50 ֆիլմ։ Ի թիվս այլոց նա եղել է առաջին երեք «Ռեմբո»-ների, երկու Տ«երմինատորի» պրոդյուսերը։ 2011 թվականի հունվարից Վայնան Հունգարիայի կառավարական կոմիսար է, որը պատասխանատու է երկրում կինեմատոգրաֆիայի պահպանման և զարգացման համար։

Кинопродюсер Эндрю Джордж Вайна скончался в воскресенье, 20 января, на 75 году жизни. Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Венгерский национальный фонд кино.
Мужчина умер в своем доме в Будапеште после продолжительной болезни.
Вайна родился в Будапеште в 1944 году. В возрасте 12 лет он эмигрировал в Канаду с помощью Красного Креста, позднее оказался в Лос-Анджелесе и учился в Калифорнийском университете.
Там он начал работать на кафедре кинематографии, позже основал фотокомпанию, фирму по изготовлению париков в Гонконге и был управляющим кинотеатра.
С именем Вайны связаны около полусотни фильмов. Среди прочих он продюсировал первые три фильма «Рэмбо», «Терминатор 3: Восстание машин» и «Терминатор: Да придет спаситель». С января 2011 года Вайна был правительственным комиссаром, ответственным за сохранение и развитие кинематографа Венгрии.
14 января в возрасте 46 лет умер продюсер «Дозоров» и «Иронии судьбы. Продолжение», актер и сценарист Алексей Кублицкий. Он скончался в собственной квартире в Москве.