ԵԽԽՎ-ն մտահոգություն հայտնեց ՀՀ ընտրություններում տեղ գտած ատելության հռետորաբանության վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի առաջին օրը վեհաժողովը շարունակեց առավոտյան մեկնարկած Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման արդյունքների քննարկումը։ Վեհաժողովը Հայաստանի խորհրդարանական, Վրաստանի նախագահական ընտրությունների քննարկումը համատեղ իրականացրեց։
Ֆրանսիացի պատգամավոր Դյուրանտոնը Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների զեկույցը, որը կազմել էր ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Պաչիերը, անվանեց ամբողջական ու հավասարակշռված։ Պատգամավորը մտահոգիչ համարեց ընտրությունների ցածր մասնակցությունը։
«Ընտրությունները լավ կազմակերպված էին՝ հիմնարար ազատությունների, ԶԼՄ-ների բազմակարծության հիմքով, սակայն մտահոգություններ կան ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում չափազանց ագրեսիվ հռետորաբանության վերաբերյալ»,-ասաց Դյուրանտոնը՝ հավելելով, որ այս ընտրությունները հաջողված էին Հայաստանի ժողովրդավարության համար։
Սլովենիայի պատգամավոր Անդրեյ Շիրցելը, ով ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության կազմում էր, կարևորեց Հանրային հեռուստատեսությամբ 3 ժամ տևած դեբատը։
«Այնուամենայնիվ, ատելության հռետորաբանությունը քարոզարշավի ժամանակ նկատելի է եղել առցանց մեդիայի հատկապես մեկնաբանությունների բաժնում»,-ասաց պատգամավորը՝ եզրափակելով, որ ՀՀ ընտրություններն անցել են խաղաղ ու հանգիստ։
Իրենց ելույթերով բավական ակտիվ էին Ադրբեջանցի պատվիրակները, որոնք այս անգամ իրենց քննադատություններում թիրախավորել էին ոչ թե Հայաստանին, այլ ԵԽԽՎ-ին՝ նախկինում Հայաստանի վերաբերյալ դրական զեկույցներ կազմելու ու դրական ելույթներով հանդես գալու համար, անգամ կոչ անելով հստակ դիրքորոշում հայտնել Հայաստանի աջակիցների նկատմամբ։
Ադրբեջանցի պատգամավոր Ֆատալիևան էլ, «մտահոգվելով» հայ ժողովրդի համար, հույս հայտնեց, թե Հայաստանի նոր իշխանությունները կառաջնորդվեն միայն հայ ժողովրդի շահերով ու կնորմալացնեն հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, ինչը կախված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումից։
Ադրբեջանցիների հուզական ելույթներին ի պատասխան ՀՀ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ շատ ուրախ է տեսնել, թե ինչպես են Ադրբեջանի կոլեգաները հետևում Հայաստանում ժողովրդավարական զարացումներին ու Ադրբեջանին մաղթեց «թավշյա հեղափոխություն» այնքան շուտ, որքան հնարավոր է՝ իրենց իսկ բարօրության համար։

ПАСЕ выразила обеспокоенность в связи с риторикой ненависти в ходе агиткампании к парламентским выборам в Армении
Зимняя сессия Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) открылась в понедельник, 21 января, в Страсбурге. Она продлится до 25 января, и за это время парламентарии планируют обсудить широкий круг вопросов.
В первый день участники сессии обсудили итоги работы наблюдателей организации на состоявшихся 9 декабря 2018 года в Армении внеочередных парламентских выборах, а также на президентских выборах в Грузии (28 октября и 28 ноября).
Николь Дюрантон (Франция, EPP/CD) назвала доклад о внеочередных парламентских выборах в Армении, который составил глава наблюдательской миссии ПАСЕ Александр Посиеж, полноценным и с балансированным. При этом депутат назвала вызывающую обеспокоенность низкую явку.
«Выборы были хорошо организованы – на основе соблюдения основополагающих свобод, плюрализма мнений в СМИ, однако есть обеспокоенность в связи с наблюдавшейся в СМИ и соцсетях чрезмерно агрессивной риторики», – сказала Николь Дюрантон, добавив: эти выборы были успешными для демократии в Армении.
Андрей Сирджель из Словении, который входил в состав наблюдательской миссии ПАСЕ, отметил важность продлившихся 3 часа дебатов с участием первых номеров участвующих в выборах политсил на Общественном телевидении Армении.
«Тем не менее, риторика ненависти в ходе предвыборной агиткампании была заметна – особенно в комментариях к материалам, публикуемым онлайн-медиа», – сказал парламентарий, добавив: выборы в Армении прошли мирно и спокойно.
Довольно активными в плане выступлений были делегаты от Азербайджана, мишенью критики которых на этот раз была не Армения, а ПАСЕ – из-за положительных докладов и выступлений по предыдущим выборам в Армении.
В ответ на выступления членов азербайджанской делегации представитель делегации НС Армении в ПАСЕ Эдмон Марукян отметил, что он рад видеть, как коллеги из Азербайджана следят за демократическими развитиями в Армении, и пожелал Азербайджану «бархатной революции» – чем раньше, тем лучше – для их же благоденствия.