ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, այսօրվա նիստում ներկայացնելով գիտահետազոտական ծրագրերի և գիտության ֆինանսավորման ավելի պակասեցումը, մասնավորապես՝ աշխատավարձերի ցածր մակարդակը, նշել է, որ այսպիսով վտանգի տակ է հայտնվում համալսարանը հեռանկարային երիտասարդ մասնագետներով համալրելը:
«Կապված գիտական հետազոտությունների հետ՝ ուզում եմ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի ուշադրությունը հրավիրել մի հարցի վրա: Մեզ հասած տեղեկություններով, վերջերս կառավարությունը հաստատել է կամ արդեն իսկ հաստատելու գործընթացում է բազային ֆինանսավորումը հիմնադրամներում մրցութային դարձնելու Ֆինանսների նախարարության առաջարկը:
Ուզում եմ ասել, որ նման առաջարկն օրենքի ուժ ստանալու դեպքում ԵՊՀ ամսական կկորցնի 50 մլն դրամ, իսկ մեր բազային ֆինանսավորման մեջ ընդգրկված մոտ 400 աշխատողներից առնվազն կեսը կդառնա գործազուրկ, որովհետև դժվար է պատկերացնել, որ ԵՊՀ նախկին տեմպերով կկարողանա այդ մրցույթներում հաղթել մյուս մրցակիցներին բազային ֆինանսավորման ոլորտում:
Սա շատ ծանր հետևանք կարող է ունենալ մեր գիտության զարգացման համար: Ես ուզում եմ հատուկ խնդրել ձեզ բոլորիդ՝ ամեն ինչ անել Հոգաբարձուների խորհրդի կողմից Ֆինանսների նախարարության առաջարկած այդ նախագիծը կյանքի չկոչելու, հակառակ դեպքում՝ բուհերն իրենց գիտական ներուժով վտանգի տակ են:
Առանց այն էլ դուք գիտեք, որ գիտության աշխատողները ստանում են շատ ցածր աշխատավարձ, հիմա դրանից էլ կզրկվեն շատերը:
Օրինակ՝ կարելի՞ է պատկերացնել, որ Համլետ Ավետիսյանի ղեկավարած բազային ֆինանսավորմամբ լաբորատորիան կդադարի գործել այն դեպքում, երբ այդ մարդը ստացել է մեկ պետական, նախագահի մեկ մրցանակ: Մենք ի՞նչ է, այդպիսի մարդկանց գործազու՞րկ ենք դարձնում:
Ես խնդրում եմ, պարո՛ն Մուրադյան, Հոգաբարձուների խորհրդի սիրելի՛ անդամներ, այս հարցում լրջորեն օգնել հիմնադրամ դարձած բուհերին, այդ թվում՝ ԵՊՀ-ին»,- նշել է ռեկտորը:

Ректор Ереванского государственного университета обратился с просьбой о помощи к Совету попечителей
Ректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Арам Симонян, на сегодняшнем заседании, коснувшись сокращения финансирования исследовательских проектов и науки, в частности низких зарплат, заявил, что таким образом под угрозой оказывается пополнение университета перспективными молодыми специалистами.
«Хочу обратить внимание Совета попечителей ЕГУ на один вопрос, связанный с научными исследованиями. По нашей информации, правительство недавно одобрило или уже находится в процессе утверждения предложения министерства финансов о предоставлении базового финансирования в фондах на конкурсной основе»
Я хотел бы сказать, что в случае, если предложение получит законную силу, ЕГУ будет терять 50 млн драмов в месяц, и, как минимум, половина из 400 сотрудников, которые включены в наше базовое финансирование, станет безработной, поскольку трудно представить, что ЕГУ прежними темпами сможет обойти других конкурентов в базовом финансировании.
Это может иметь очень тяжелые последствия для развития нашей науки. Я хочу специально попросить вас сделать все, чтобы Совет попечителей добился непретворения в жизнь проекта, предложенного министерством финансов, в противном случае – вузы со своим научным потенциалом находятся в опасности», – сказал ректор.
«Я прошу вас, г-н Мурадян, уважаемые члены попечительского совета, серьезно помочь в этом вопросе вузам, ставшим фондами, в том числе и ЕГУ», – сказал ректор.