Լապշինը ՀՀ ՊՆ-ին խնդրել է իրեն թույլ տալ այցելել սահմանային գոտի
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը չորրորդ անգամ  Հայաստանում է։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նշեց, որ այս այցը զուտ զբոսաշրջային բնույթ ունի։
«Ուզում եմ մեքենա վերցնել, շրջել ողջ երկրով, տեսնել այն, ինչը դեռ չեմ հասցրել։ Ես նաև հարցում եմ ուղարկել Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությանը, խնդրել որպեսզի թույլ տան այցելել սահմանային գոտի, որ իմ բլոգում պատմեմ մարդկանց, գյուղերի մասին, որոնք Ադրբեջանի կրակոցների տակ են, մասնավորապես Նոյեմբերյանի շրջան ու մի քանի այլ վայրեր»,- ասաց բլոգերը՝ հույս հայտնելով, որ իրեն թույլ կտան։
Լապշինն ասաց, որ ուզում է լինել նաև Մեղրիում. «Սյունիքում երբեք չեմ եղել»։
Նա պատմեց, որ իր այցելած 140 երկրների շարքում Հայաստանը տարբերվում է թե իր բնությամբ, թե ճարտարապետությամբ, և շատ հետաքրքիր ժողովրդով:
Լապշինի խոսքով՝ այս անգամ նա Արցախում չի լինելու: Ըստ նրա՝ պատճառն այն չէ, որ գնալը վտանգավոր է, այլ որովհետև հիմա պահը հարմար չէ. այնտեղ սոցիալական բողոքներ են, և իր՝ Արցախում լինելու փաստը Ադրբեջանի իշխանությունները կարող են օգտագործել՝ հանրության ուշադրությունը շեղելու համար:
Ինչ վերաբերում է ընդդեմ Ադրբեջանի Եվրոպական դատարան ներկայացրած իր հայցին, նա ասաց. «Ադրբեջանը կոռուպցիոն և քաղաքական լծակներ էր փորձում օգտագործել դա թույլ չտալու համար, որովհտեև դա ուժեղ հարված կհասցնի նրանց, երբ դատարանը որոշում կայացնի Ադրբեջանի կողմից իմ սպանության փորձի մասով։ Ադրբեջանին դատարանի կողմից ուղարկվել են բոլոր փաստաթղթերը և տրամադրվել է 3 ամիս առարկություն տրամադրելու համար»։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ այս անգամ Արցախ կայցելի՞, ինչին ի պատասխան ասաց, այս անգամ չի այցելի. «Չեմ կարծում, որ Ղարաբաղ այցը վտանգավոր է, ուղղակի գտնում եմ, որ հիմա ինձ պետք չէ դա անել՝ Ադրբեջանի ներքին քաղաքական իրավիճակի պատճառով։ Քանի որ այդ հանգամանքը,  փաստը Ադրբեջանի իշխանություններին կարող է հնարավորություն տալ կրկին հանրության ուշադրությունը շեղելու իրական խնդիրներից»:
Լապշինի կարծիքով՝ Ադրբեջանի հասարակությունը հոգնել է ալիևյան դիկտատուրայից։
«Առաջիկա տարիներին Ադրբեջանում որոշակի փոփոխություններ կլինեն, մինչդեռ դժվար է ասել, դա Հայաստանի շահերից կբխի, թե ոչ: Ալիևը ինչպիսին էլ որ լինի, կանխատեսելիորնե նա վտանգավոր չէ Հայաստանի համար։ Նա կարող է վտանգավոր լինել ինձ համար, բայց նա վտանգավոր չէ Հայաստանի համար, նա հարմար է Ռուսաստանին: Այն մարդիկ, ովքեր նրան փոխարինելու կգան, նրանք ավելի շատ ոչ թե կլանի, այլ ժողովրդի հետաքրքրություններից ելնելով են գործելու ու անհասկանալի է, թե ինչ շրջադարձեր կլինեն», - ասաց Լապշինը։
Մեկ այլ հարցին, թե ինչ է կարծում՝ ադրբեջանական հանրությունը պատրա՞ստ է խաղաղության, նա պատասխանեց. «Կարծում եմ՝ ադրբեջանական հանրությունը պատրաստ է խաղաղության, բայց դրան պատրաստ չէ ադրբեջանական ղեկավարությունը, որովհետև Հայաստանի հետ խաղաղությունը կբերի Ալիևի անկմանը: Նրանք դա լավ հասկանում են, և այդ պատճառով կփորձեն հակամարտությունը ձգել սառը վիճակում այնքան, որքան հնարավոր է: Նրանց պետք է ոչ թե Հայաստանի հետ խաղաղություն, այլ թշնամու կերպար և իշխանության պահպանում ամեն գնով»։

Russian-Israeli travel blogger Alexander Lapshin, arrested and convicted in Azerbaijan for his Artsakh visit, has paid a visit to Armenia for the fourth time.
The blogger, who is in Armenia as a tourist, intends to visit the Syunik region, including the town of Meghri, as well as Armenia’s border communities to present the life of their residents amid Azerbaijani shelling, he told a news conference in Yerevan on Tuesday.
“I want to rent a car to tour the country and see what I haven’t seen yet. I have also submitted a request to the Defense Ministry’s press service to allow me to visit the border zone so that I can tell about the people, villages under Azerbaijani shooting, in particular the Noyemberyan region and several other areas,” he said.
The blogger stressed Armenia stands out from the 140 countries he has visited with its nature, architecture and interesting people.
However, Lapshin said he doesn’t plan to visit Artsakh this time, explaining the Azerbaijani authorities could use the fact of his visit to deviate the attention of its population from real problems amid the ongoing protests.
According to the blogger, the Azerbaijani society is tired of Aliyev's dictatorship. He expects some changes in Azerbaijan over the next few years, but whether they will lie in Armenia’s interest or not is difficult to say.
“Aliyev, no matter how he acts, is not dangerous for Armenia. He can be dangerous for me, but he is not dangerous for Armenia. Those who will come to replace them will act more in the interests of the people not the clan, and it isn’t clear what breakthroughs will follow,” Lapshin added.
According to the blogger, Azerbaijani people are ready for peace, but the country’s leadership is not.
“Peace with Armenia will lead to the fall of the Aliyev clan. They realize it, that’s why they will try to keep the conflict in stalled state as long as possible. They do not need peace with Armenia, but an image of an enemy and power grip at any cost,” he added.