Լապշինը ՀՀ ՊՆ-ին խնդրել է իրեն թույլ տալ այցելել սահմանային գոտի
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը չորրորդ անգամ  Հայաստանում է։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նշեց, որ այս այցը զուտ զբոսաշրջային բնույթ ունի։
«Ուզում եմ մեքենա վերցնել, շրջել ողջ երկրով, տեսնել այն, ինչը դեռ չեմ հասցրել։ Ես նաև հարցում եմ ուղարկել Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությանը, խնդրել որպեսզի թույլ տան այցելել սահմանային գոտի, որ իմ բլոգում պատմեմ մարդկանց, գյուղերի մասին, որոնք Ադրբեջանի կրակոցների տակ են, մասնավորապես Նոյեմբերյանի շրջան ու մի քանի այլ վայրեր»,- ասաց բլոգերը՝ հույս հայտնելով, որ իրեն թույլ կտան։
Լապշինն ասաց, որ ուզում է լինել նաև Մեղրիում. «Սյունիքում երբեք չեմ եղել»։
Նա պատմեց, որ իր այցելած 140 երկրների շարքում Հայաստանը տարբերվում է թե իր բնությամբ, թե ճարտարապետությամբ, և շատ հետաքրքիր ժողովրդով:
Լապշինի խոսքով՝ այս անգամ նա Արցախում չի լինելու: Ըստ նրա՝ պատճառն այն չէ, որ գնալը վտանգավոր է, այլ որովհետև հիմա պահը հարմար չէ. այնտեղ սոցիալական բողոքներ են, և իր՝ Արցախում լինելու փաստը Ադրբեջանի իշխանությունները կարող են օգտագործել՝ հանրության ուշադրությունը շեղելու համար:
Ինչ վերաբերում է ընդդեմ Ադրբեջանի Եվրոպական դատարան ներկայացրած իր հայցին, նա ասաց. «Ադրբեջանը կոռուպցիոն և քաղաքական լծակներ էր փորձում օգտագործել դա թույլ չտալու համար, որովհտեև դա ուժեղ հարված կհասցնի նրանց, երբ դատարանը որոշում կայացնի Ադրբեջանի կողմից իմ սպանության փորձի մասով։ Ադրբեջանին դատարանի կողմից ուղարկվել են բոլոր փաստաթղթերը և տրամադրվել է 3 ամիս առարկություն տրամադրելու համար»։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ այս անգամ Արցախ կայցելի՞, ինչին ի պատասխան ասաց, այս անգամ չի այցելի. «Չեմ կարծում, որ Ղարաբաղ այցը վտանգավոր է, ուղղակի գտնում եմ, որ հիմա ինձ պետք չէ դա անել՝ Ադրբեջանի ներքին քաղաքական իրավիճակի պատճառով։ Քանի որ այդ հանգամանքը,  փաստը Ադրբեջանի իշխանություններին կարող է հնարավորություն տալ կրկին հանրության ուշադրությունը շեղելու իրական խնդիրներից»:
Լապշինի կարծիքով՝ Ադրբեջանի հասարակությունը հոգնել է ալիևյան դիկտատուրայից։
«Առաջիկա տարիներին Ադրբեջանում որոշակի փոփոխություններ կլինեն, մինչդեռ դժվար է ասել, դա Հայաստանի շահերից կբխի, թե ոչ: Ալիևը ինչպիսին էլ որ լինի, կանխատեսելիորնե նա վտանգավոր չէ Հայաստանի համար։ Նա կարող է վտանգավոր լինել ինձ համար, բայց նա վտանգավոր չէ Հայաստանի համար, նա հարմար է Ռուսաստանին: Այն մարդիկ, ովքեր նրան փոխարինելու կգան, նրանք ավելի շատ ոչ թե կլանի, այլ ժողովրդի հետաքրքրություններից ելնելով են գործելու ու անհասկանալի է, թե ինչ շրջադարձեր կլինեն», - ասաց Լապշինը։
Մեկ այլ հարցին, թե ինչ է կարծում՝ ադրբեջանական հանրությունը պատրա՞ստ է խաղաղության, նա պատասխանեց. «Կարծում եմ՝ ադրբեջանական հանրությունը պատրաստ է խաղաղության, բայց դրան պատրաստ չէ ադրբեջանական ղեկավարությունը, որովհետև Հայաստանի հետ խաղաղությունը կբերի Ալիևի անկմանը: Նրանք դա լավ հասկանում են, և այդ պատճառով կփորձեն հակամարտությունը ձգել սառը վիճակում այնքան, որքան հնարավոր է: Նրանց պետք է ոչ թե Հայաստանի հետ խաղաղություն, այլ թշնամու կերպար և իշխանության պահպանում ամեն գնով»։

Блогер Александр Лапшин попросил Минобороны Армении разрешения на посещение пограничной зоны
Российско-израильский блогер Александр Лапшин посещает Армению уже в четвертый раз. Сегодня на пресс-конференции он сообщил, что у него абсолютно туристический визит.
«Хочу взять в прокат машину, поездить по стране, увидеть то, что я еще не видел. И второе: я подал запрос в пресс-службу министерства обороны и попросил их разрешить мне посетить пограничную зону, чтобы я мог в своем блоге рассказать о жизни людей в селах, которые подвергаются обстрелам со стороны Азербайджана. Это Ноемберянский район и некоторые другие места. Я надеюсь, что они разрешат», – сказал он.
В ответ на уточняющий вопрос, какие еще места он выбрал, Лапшин сказал: «Увидеть Сюник, где я еще никогда не был, Мегри и прокатиться по самой опасной дороге Армении. То есть абсолютно туристические планы».
Лапшин рассказал также, что побывал в более чем 140 странах, на фоне всех тех стран Армения выглядит очень достойно и интересно – и природой, и архитектурой, и необычным, интересным народом.
Что касается представленного им иска в ЕСПЧ против Азербайджана, Лапшин сказал: «В Страсбурге уже начались коммуникации с азербайджанской стороной. То есть Европейский суд принял к рассмотрению мое заявление, это очень важный этап, потому что Азербайджан предпринимал различные и политические, и коррупционные усилия, чтобы не допустить этого, потому что это сильно по нему ударит, когда суд вынесет решение о попытке убийства.
Тем не менее, суд это принял. Я считаю, не в последнюю очередь и потому, что они сильно подпортили себе имидж и скандалом с "ландроматом", и с подкупом европейских депутатов. И в этом плане очень удачно моя история подошла. Им переслали все документы, дано три месяца на подачу возражений. И мы сейчас находимся на этом этапе».
По словам Лапшина, находиться в Армении он будет до конца февраля, на сей раз в Республику Арцах (НКР) Александр Лапшин ехать не собирается.
«Я сейчас думаю, что мне этого делать не следует из-за внутриполитической ситуации в Азербайджане, потому что это даст возможность руководству Азербайджана вновь отвлечь народ от реальных проблем. Мы сейчас знаем, что происходят выступления в защиту блогера Мехмана Гусейнова. Мне эта ситуация очень хорошо знакома. Я хорошо знаю брата Мехмана, Эммина, который живет в Швейцарии и борется за его освобождение. Я считаю, что не надо давать возможность Азербайджану как-то с этой темы сойти», – подчеркнул Лапшин.