ԵԽԽՎ-ն մտահոգություն հայտնեց ՀՀ ընտրություններում տեղ գտած ատելության հռետորաբանության վերաբերյալ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի առաջին օրը վեհաժողովը շարունակեց առավոտյան մեկնարկած Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դիտարկման արդյունքների քննարկումը։  Վեհաժողովը Հայաստանի խորհրդարանական, Վրաստանի նախագահական ընտրությունների քննարկումը համատեղ իրականացրեց։
Ֆրանսիացի պատգամավոր Դյուրանտոնը Հայաստանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների զեկույցը, որը կազմել էր ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Պաչիերը, անվանեց ամբողջական ու հավասարակշռված։ Պատգամավորը մտահոգիչ համարեց ընտրությունների ցածր մասնակցությունը։
«Ընտրությունները լավ կազմակերպված էին՝ հիմնարար ազատությունների, ԶԼՄ-ների բազմակարծության հիմքով, սակայն մտահոգություններ կան ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում չափազանց ագրեսիվ հռետորաբանության վերաբերյալ»,-ասաց Դյուրանտոնը՝ հավելելով, որ այս ընտրությունները հաջողված էին Հայաստանի ժողովրդավարության համար։
Սլովենիայի պատգամավոր Անդրեյ Շիրցելը, ով ԵԽԽՎ դիտորդական առաքելության կազմում էր, կարևորեց Հանրային հեռուստատեսությամբ  3 ժամ տևած դեբատը։
«Այնուամենայնիվ, ատելության հռետորաբանությունը քարոզարշավի ժամանակ նկատելի է եղել առցանց մեդիայի հատկապես մեկնաբանությունների բաժնում»,-ասաց պատգամավորը՝ եզրափակելով, որ ՀՀ ընտրություններն անցել են խաղաղ ու հանգիստ։
Իրենց ելույթերով բավական ակտիվ էին Ադրբեջանցի պատվիրակները, որոնք այս անգամ իրենց քննադատություններում թիրախավորել էին ոչ թե Հայաստանին, այլ ԵԽԽՎ-ին՝ նախկինում Հայաստանի վերաբերյալ դրական զեկույցներ կազմելու ու դրական ելույթներով հանդես գալու համար, անգամ կոչ անելով  հստակ դիրքորոշում հայտնել Հայաստանի աջակիցների նկատմամբ։
Ադրբեջանցի պատգամավոր Ֆատալիևան էլ, «մտահոգվելով» հայ ժողովրդի համար, հույս հայտնեց, թե Հայաստանի նոր իշխանությունները կառաջնորդվեն միայն հայ ժողովրդի շահերով ու կնորմալացնեն հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, ինչը կախված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության  կարգավորումից։
Ադրբեջանցիների հուզական ելույթներին ի պատասխան ՀՀ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ շատ ուրախ է տեսնել, թե ինչպես են Ադրբեջանի կոլեգաները հետևում Հայաստանում ժողովրդավարական զարացումներին ու  Ադրբեջանին մաղթեց «թավշյա հեղափոխություն» այնքան շուտ, որքան հնարավոր է՝ իրենց իսկ բարօրության համար։

The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) resumed discussions on the results of the observation of the December 9 snap parliamentary elections in Armenia on the first day of its winter session which kicked off on Monday morning. The Assembly held a joint discussion of the Armenian elections and the presidential elections in Georgia.
French MP Nicole Duranton hailed the report presented by the head of the PACE observation mission during the Armenian elections, Aleksander Pociej as ‘complete and balanced’. He voiced concerns over the low turnout in the parliamentary elections.
“The elections were organized well with due regard for fundamental freedoms and media pluralism, however the extremely aggressive rhetoric on the media and social networks is worrisome,” the parliamentarian said, adding the elections were successful for Armenia's democracy.
Slovenian MP Andrej Šircelj, who was included in the PACE observation mission, highlighted the 3-hour debate of the leaders of political forces running for the parliament aired on the Public TV Company.
“However, the hateful rhetoric was noticeable especially in comments on online media during the election campaign,” he said, concluding Armenia's elections were peaceful and calm.
The Azerbaijani delegates in PACE were very active in their remarks, with their criticism targeting this time the positive reports and speeches of the organization on Armenia, calling for a ‘clear stance on Armenia’s supporters.’
‘Concerned’ for the Armenian people, Azerbaijani MP Fataliyeva expressed the hope the new Armenian authorities will act in the interests of the Armenian people and normalize relations with Azerbaijan, which depends on the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
In response to the emotional speeches of the Azerbaijani delegates, Edmon Marukyan, a member of the Armenian delegation to PACE, said he was happy to see how the Azerbaijani colleagues were following the democratic developments in Armenia and wished Azerbaijan a "velvet revolution" as soon as possible for their own welfare.