ՌԴ աշխատանքի նախարարության մամուլի ծառայությունը պարզաբանել է, թե 2018 թվականի արդյունքներով ինչու է Ռուսաստանում բնակչության նվազում նկատվել։
Վարչությունը հայտարարել է, որ առաջին հերթին դա կապված է ծննդաբերելու ունակ տարիք ունեցող կանանց թվի զգալի նվազման հետ։ Իսկ դա իր հերթին արդյունք է 40-ական ու 90-ական թվականների ժողովրդագրական անկման։
Ծնելիության աճը խրախուսելու համար 2018 թվականի հունվարի 1-ից ներմուծված է «ժողովրդագրական փաթեթ», ինչը առաջարկել է երկրի նախագահ Վ. Պուտինը։
Փաթեթը նախատեսում է լրացուցիչ օժանդակություն երեխայով ընտանիքների համար։ Նախարարությունից հայտնել են նաև, որ անհրաժեշտության դեպքում ծննդաբերությունը խրախուսելու համար այլ միջոցառումներ էլ կներմուծվեն։
Ռուսվիճ ծառայության տվյալներով՝ 2018 թվականին Ռուսաստանի բնակչությունը կրճատվել է 86 հազարով, հասնելով 146, 794 միլիոնի։

«Некому рожать»: Минтруд объяснил сокращение населения России
В пресс-службе Минтруда России объяснили, почему по итогам 2018 года в России зафиксирована убыль населения. Подробности сообщает «Московский Комсомолец».
«В первую очередь это связано со значительным снижением числа женщин, находящихся в фертильном возрасте (то есть в детородном – ред.)», – говорится в заявлении ведомства.
Там объяснили, что в прошлом году друг на друга наложились демографические провалы 40-х и 90-х годов 20-го века.
Для стимулирования деторождаемости в стране с 1 января 2018 года был введен «демографический пакет», предложенный президентом России Владимиром Путиным, который предусматривает дополнительные меры поддержки семье с ребенком, напомнили в министерстве.
Там также добавили, что при необходимости будут введены и другие меры, направленные на стимулирование рождаемости.
По данным Росстата, за 2018 год население России сократилось на 86 тыс человек до 146,794 млн человек.