Կամ՝ մի քայլ առաջ, քանի՞ քայլ ետ։
Երեկ հազիվ էի գրել, թե՝ մարզպետներին ինքնապարգևատրման հիմքերի փաստարկման կարիք կա, որովհետև շատ հեշտ է գումարներ «տնտեսել»՝ պարզապես դրանք չուղղորդելով անհրաժեշտ ոլորտներ ու մարզերում անհրաժեշտ կարիքների համար... պարզվեց՝ վարչապետը դեմ չէ նման պարգևատրումների։ Նա ընդամենը քաղաքացիների աչքին մեծ «թվացող» գումարը բաժանեց մարզպետարաններում աշխատողների թվին, ստացավ 50 հազար, և գտավ, որ 50 հազարը այն գումարը չէ, որի համար հանրությունը պիտի դժգոհի։
Երբ կարդում ենք, թե մարզպետարանը ինչ գործառույթներ ունեն ու որքան լուծելու խնդիր՝ սկսած մանկապարտեզ-դպրոցներից, որոնց տանիքները ու հատակը անտեր մնացած դարն ապրած շենքեր են հիշեցնում, առնվազն զարմանալի է, որ մարզպետները կարողացել են գումարներ ավելացնել տարին փակելուց առաջ։
Գուցե իրոք, խնդիրները վերջացել են, իսկ մենք չենք գնահատում նրանց աշխատանքը։
Այնուհետև Վարչապետից օրինակ վերցրեց ՊԵԿ նախագահը։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նա հայտարարեց, որ ՊԵԿ աշխատողների ստացած պարգևավճարները ԱՅՆ ԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ չեն, որ ներկայացվում ու քննարկվում է։ Այո, կա առձեռն վճարված պարգևավճար 1,5 մլն դրամ, բայց՝ «Այդպես եմ ուզել»:
Նման պարզաբանման դեպքում հարցերը, թե՝ ինչի դիմաց, ակնհայտորեն լրիվ ավելորդ են։
Այսօր նաև Երևանի գլխավոր ճարտարապետի «100 օրն» էր։ Ի թիվս ալյոց, Մեսչյանը նկատեց, որ Օպերայի հարակից տարածքը «տգեղ է, երբ նայում ես Մաշտոցի պողոտայից, դրանից մոտ ինը մետր հեռու արդեն շաուրմա պատրաստող կետի ծխնելույզից ծուխ է դուրս գալիս»։
Նա հույս հայտնեց, որ «սրճարանների սեփակատերերն իրենց կհասկանան, կըմբռնեն», որ դրանք քանդելու որոշումը ոչ թե իր ու քաղաքապետի, այլ «հասարակության պահանջն է»։
Հետաքրքիր է. Մի դեպքում հասարակության պահանջները՝ չվատնել գումարները՝ լինի դա տոնածառ, թե պարգևավճարներ, անտեսվում են, մյուս կողմից դատական գործընթաց սկսելու ու օրենքին հետևելու փոխարեն հենց «հասարակության պահանջն» են մեջբերում։
Միգուցե պետք չեն ռոմանտիկ մեջբերումներ, ասեք միանգամից՝ հանգիստ նստեք տեղներդ, այդպես ենք ուզում... ու անցեք «առաջ»։

Тонкое искусство шествия
Накануне написала, что существует необходимость аргументации обоснований самопремирования губернаторов, поскольку очень легко «экономить» средства – просто не направляя их в необходимые сферы и необходимые в областях нужды…выяснилось, премьер-министр не против подобных премий. Он всего лишь разделил «кажущиеся» гражданам огромными с виду средства на число сотрудников областных администраций, получил – 50 тысяч драмов, и посчитал, что 50 тысяч – это не те средства, из-за которых общественность должна выражать недовольство.
Когда читаем о том, какие функции и сколько задач имеется у областных администраций, начиная от проблемы детских садов-школ, крыши и пол которых напоминают покинутые, отжившие свой век здания, как минимум удивительно, что губернаторы добавить средства перед тем, как закрыть год.
Может, на самом деле, проблемы исчерпаны, а мы не ценим их труд. Затем, с премьер-министра взял пример председатель Комитета государственных доходов (КГД). Сегодня во время встречи с журналистами он заявил, что полученные сотрудниками КГД премии не ТЕ СРЕДСТВА, которые представляются и обсуждаются. Да, есть выплаченная премия в размере 1,5 млн драмов, но «Я так захотел».
В случае подобного объяснения вопросы, взамен на что сотрудник получил такую премию, очевидно излишни. Сегодня также состоялась пресс-конференция главного архитектора Еревана Артура Месчяна, подводившего итоги 100 дней пребывания в данной должности. Ко всему прочему, А. Месчян отметил, что близлежащая к театру Оперы и балета в Ереване территория «уродлива, когда смотришь со стороны проспекта Маштоц, на расстоянии около 9 метров от этого уже виден дым точки по приготовлению шаурмы». Он выразил надежду, что «владельцы кафе поймут их, отнесутся к решению с пониманием», что демонтаж кафе не его или требование мэра, а требование «общественности».
Интересно: в одном случае требования общественности – не расходовать средства, будь то новая ёлка, или премии – игнорируются, с другой стороны – вместо начала судебного процесса и соблюдения закона они цитируют «требования общественности».
Может, не нужны романтические цитаты, скажите сразу – сидите спокойно на своих местах, мы так хотим…и шагайте «вперед».