Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը մեզ համար առաջնահերթություն է. վարչապետ
«Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը մեզ համար առաջնահերթություն է»,- այս մասին այսօր Մոսկվայում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ներկայում Հայաստանում  կան մի շարք ներդրումային ծրագրեր տեխնոլոգիական ոլորտում, և  հույս ունեն բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը դարձնել Հայաստանի տնտեսության լոկոմոտիվը:
«Իհարկե, թվային օրակարգը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը շատ կարևոր են Հայաստանի և ընդհանրապես Եվրասիական տնտեսական միության համար: Մենք Տիգրան Սարգսյանի հետ հենց դրա մասին էինք խոսում, ես իմ ելույթում ասացի՝  ապրանքների էլեկտրոնային վերահսկողությունը կհեշտացնի Եվրասիական տնտեսական միությունում ապրանքների տեղաշարժը»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այսօր Եվրասիական տնտեսական տնտեսական հանձնաժողովն աշխատում է այդ ուղղությամբ:
Նա նաև ասաց, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հայտնել է՝  այս տարվա մայիսին ներկայացնեն ԵԱՏՄ թվային օրակարգի սխեման:

The sector of high technologies is a priority for Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters in Moscow.
According to the PM, there are several investment programs in Armenia’s technological sector, and they hope to turn the high-tech sector into the locomotive of Armenia’s economy.
“Of course, the digital agenda along with the development of the high-tech sector is very important for Armenia and the Eurasian Economic Union (EAEU), in general. We were just talking about it with Tigran Sargsyan. I said in my speech that the electronic control will facilitate the movement of goods within the EAEU,” Pashinyan said, adding the Eurasian Economic Commission is working on it.
The PM also said that Tigran Sargsyan, Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission, has informed that they will present the EAEU digital agenda plan in May of this year.