Հույս ունեմ, որ մեկ տարի հետո մենք կունենանք ավելի համախմբված և արդյունավետ միություն. Փաշինյան
Աշխատանքային այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կենտրոնակայան, որտեղ նրան դիմավորել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Լուսանկարման արարողությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանը ԵՏՀ-ում  հանդես է եկել  ելույթով` 2019թ. ԵԱՏՄ-ում նախագահությունը Ռուսաստանից Հայաստանին անցնելու կապակցությամբ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից ներկայացնում են Փաշինյանի ելույթն ամբողջությամբ.
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի հարգարժան նախագահ,
Կոլեգիայի հարգելի անդամներ,
Նիստի հարգելի մասնակիցներ,
Անկեղծորեն ուրախ եմ հանդիպման և ձեզ հետ ծանոթության համար։
Անցած տարիների ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միությունն ապացուցեց իր կայացված լինելը. հիմնական տնտեսական ցուցանիշներում արձանագրվել է դրական դինամիկա, եվրասիական ինտեգրման բազմաթիվ ուղղություններով կայացվել են կարևորագույն որոշումներ: Եվ այս առումով դժվար է գերագնահատել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի աշխատանքը, ձեր աշխատանքը, ձեզնից յուրաքանչյուրի ամենօրյա ջանքերը, որոնք ուղղված են անդամ պետությունների ուղղորդմանը դեպի նպատակներ, որոնք ամրագրված են Միության հիմնարար փաստաթղթերում և պաշտոնական հռչակագրերում: Նախևառաջ, ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ձեզ կատարած աշխատանքների համար, և հայտնել, որ որոշել եմ կարդալ և ստորագրել «Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղղված դիմումը» հենց ձեր ներկայությամբ, և մենք կարող ենք քննարկել դիմումում նշված հիմնական դրույթները, դրանց հասնելու եղանակները և 2019 թ. Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում առաջնահերթությունների իրականացման նպատակով տարվող աշխատանքների կազմակերպումը։
Այսպիսով, Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղղված դիմումը.
2019 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնեց Եվրասիական տնտեսական միության մարմինների` Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նախագահությունը:
Հայաստանի նախագահությունը համընկնում է Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրման 5-րդ տարեդարձի հետ: Վերջին 5 տարիների ընթացքում Եվրասիական տնտեսական միությունը կայացել է որպես հաջող ինտեգրացիոն միություն և, չնայած առաջին տարիների դժվարություններին, ներկայումս ցույց է տալիս աևւտրային ու տնտեսական հարաբերությունների կառուցվածքի դիվերսիֆիկացման եև փոխադարձ առևտրի համոզիչ աճ:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար եվրասիական ինտեգրացիան առաջնային ուղղություն է, որը թույլ է տալիս բարելավել տնտեսվարման պայմանները բիզնեսի համար, ուժեղացնել համագործակցությունը ավանդական գործընկերների հետ և ստեղծել նոր գործընկերություններ ինտեգրացիոն միության տնտեսական ներուժի իրագործման համար: Մևնույն ժամանակ, բոլոր անդամ պետությունները պետք է ամեն ջանք գործադրեն, որպեսզի շարունակեն և ակտիվացնեն ԵԱՏՄ-ի ինստիտուցիոնալ զարգացումը: Հայաստանը, իր հերթին, կանի ամեն ինչ, որպեսզի պահպանվի ինտեգրման դրական դինամիկան, լուծվեն այն խնդիրները, որոնք կարող են լրացուցիչ խթան հանդիսանալ մեր երկրների տնտեսական աճի համար:
Ես կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել ԵԱՏՄ մի շարք կարևոր և հրատապ խնդիրների լուծման անհրաժեշտությանը:
Եվրասիական տնտեսական միության առանցքային ինտեգրացիոն ուղղություններից է էներգետիկ ոլորտը` որպես ԵԱՏՄ տնտեսական ոլորտներում մրցակցության հավասար և ոչ խտրական պայմանների ստեղծման հիմք: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է ակտիվորեն աշխատել նավթի, նավթամթերքի և գազի միասնական շուկաների ձեւավորման, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման ծրագրերի իրականացման շուրջ: Անհրաժեշտ է ակտիվացնել ջանքերը, որոնք ուղղված են համաձայնեցված էներգետիկ քաղաքականության իրականացմանը և էներգետիկ ռեսուրսների համար ոչ խտրական հիմքի վրա գնագոյացման զգայուն հարցի լուծմանը, ինչպես նաև դրանց տարանցիկ փոխադրմանը անդամ երկրների տարածքներով, այդ թվում՝ հաշվի առնելով տարանցիկ բաղադրիչները:
Անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման ու դիվերսիֆիկացման համար, ինչը խթան կհանդիսանա միության մեջ ապրանքաշրջանառության աճի և ապրանքների արտաքին շուկաներ արտահանման , ինչպես նաեւ տարանցիկ տրանսպորտային միջանցքների զարգացման համար:
Համագործակցության կարևոր ուղղություն է անդամ պետությունների ՏՏ համայնքների ջանքերի համախմբումը՝ տնտեսության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտների ակտիվ զարգացման եւ միության թվային օրակարգի ամբողջական իրականացման նպատակով: ԵԱՏՄ «Թվային օրակարգը» պետք է դառնա միության կատարելագործման, դրա արդյունավետության ու գրավչության բարձրացման, վարչարարական, մաքսային և առևտրային խոչընդոտների վերացման հիմնական գործիքներից մեկը: «Թվային օրակարգի» իրագործման շրջանակներում անհրաժեշտ է խթանել ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանը և անդամ պետությունների տնտեսությունների ու քաղաքացիների համար ուղղակի օգուտներ ստանալուն ուղղված նախաձեռնությունները, ինչպիսիք են միության անդամ պետություններում էլեկտրոնային ուղեկցող փաստաթղթերի ներդրումը, էլեկտրոնային աշխատանքային շուկայի և նմանատիպ այլ հարթակների ստեղծումը:
Կարևոր ենք համարում միության ներսում վստահության մակարդակի ամրապնդումը: Ապրանքների ու բեռների համար ժամանակակից հետագծելիության համակարգերի ներդրումը կստեղծի տեխնիկական հիմք այդպիսի ամրապնդման համար: Կարևոր է, որ այդ համակարգերը լինեն ժամանակակից ու տնտեսող, վերացնեն խոչընդոտները, այլ ոչ թե ստեղծեն դրանք: Հայաստանի համար, որը ոչ մի ընդհանուր սահման չունի ինտեգրացիոն միության հետ, թվային հետագծելիությունը կարող է երաշխիք լինել բոլոր չորս ազատությունների իրականացման համար` չստեղծելով լրացուցիչ խոչընդոտներ:
Մենք նպատակահարմար ենք համարում ավելի ակտիվ քայլեր ձեռնարկել տնտեսության և առևտրի բնագավառում ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կարգավորումների և կանոնակարգերի ներդաշնակեցման ուղղությամբ, քանի որ վերջին տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ բիզնեսի առջեւ կանգնած խոչընդոտների զգալի մասը միասնական, համակարգված եւ համաձայնեցված գործունեության կանոնների բացակայության արդյունք է:
Ոչ պակաս կարևոր է  նորմատիվ-իրավական բազայի կատարելագործման անհրաժեշտությունը, որն ապահովում է աշխատանքային գործունեություն իրականացնող անդամ պետությունների քաղաքացիների, ինչպես նաեւ մեր երկրների զարգացմանը նպաստ բերած թոշակառուների իրավունքների արդյունավետ եւ արդարացի իրացումը:
Կարևոր է շարունակել երրորդ երկրների և միությունների հետ ԵԱՏՄ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: Իրանի եւ Չինաստանի հետ համապատասխան համաձայնագրերի իրականացումը, և Սինգապուրի, Սերբիայի, Եգիպտոսի, Իսրայելի և Հնդկաստանի հետ բանակցությունների ավարտը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ միության՝ համաշխարհային տնտեսության մեջ ինտեգրման գործընթացի համար:
ԵԱՏՄ ապրանքների արտաքին շուկաներ դուրս բերմանն ուղղված միասնական ջանքերը - տնտեսության բազմաթիվ ոլորտներում միության ինքնապահովման պայմաններում - աստիճանաբար դառնում են մեր տնտեսությունների հավասարակշռված աճի ապահովման հիմնական մարտահրավերներից մեկը: Այդպիսի ջանքերը կօգնեն եվրասիական արտադրողներին համատեղ դուրս գալ արտաքին շուկաներ եւ կնպաստեն միության ներսում կոոպերատիվ շղթաների առաջացմանը:
Անհրաժեշտ է շարունակել ջանքերը, որոնք ուղղված են մատչելիության մակարդակի բարձրացմանը, ֆինանսական հատվածի աճին և կայունության ապահովմանը, ինչպես նաև այս շուկայում մրցակցության արդյունավետության բարձրացմանը եւ զարգացմանը: Պետք է նաեւ ձգտել միմյանց ազգային արժույթների զգալի աճ ապահովել մեր երկրների սուբյեկտների միջեւ հաշվարկներում:
Մենք համոզված ենք, որ մեր ինտեգրացիոն միավորման շրջանակներում հավասար համագործակցության զարգացումը, ի վերջո, պետք է ծառայի բիզնեսի և մարդկային ներուժի լիարժեք իրացման համար հարմարավետ միջավայր ստեղծելուն»:
Արդյունավետ համագործակցության և Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների աջակցութան ակնկալիք ունեմ 2019 թ. Հայաստանի նախագահության նախաձեռնությունների գործնական իրականացման գործում: Հույս ունեմ, որ մեկ տարի հետո մենք կունենանք ավելի համախմբված և արդյունավետ միություն, որը ծառայում է մեր տնտեսությունների, պետությունների և ժողովուրդների շահերին։
Շնորհակալություն ուշադրության համար։
Իսկ այժմ, ուրախ կլինեմ պատասխանել ձեր հարցերին»։
Այնուհետև ԵՏՀ կոլեգիայի անդամները Նիկոլ Փաշինյանին ուղղել են տարբեր հարցեր, որոնք վերաբերել են ԵԱՏՄ շրջանակում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթություններին, ԵԱՏՄ զարգացմանը:

Pashinyan presents priorities of Armenia’s chairmanship in EAEU
On a working visit to Russia, Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia today visited the headquarters of the Eurasian Economic Commission (EEC), where he was met by EEC Board Chairman Tigran Sargsyan. After attending a joint photo session, Pashinyan delivered a speech at the EAEC on the transfer of the Eurasian Economic Union (EAEU) chairmanship from Russia to Armenia.
Pashinyan's speech, released by the PM's office, reads as follows:
“Dear Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission,
Dear Board members,
Dear Guests,
I am sincerely glad to meet you. Over the past years, the Eurasian Economic Union has proved its worth: positive dynamics was recorded in the main economic indicators, and major decisions were made in many areas of Eurasian integration. And in this regard, we can hardly overestimate the work done by the Board of the Eurasian Economic Commission, your work, the daily efforts of each of you, aimed at moving the member states towards the goals declared in the constituent documents and official declarations of the Union.
First of all, I would like to thank you for the work done and tell you that I have decided to read and sign the “Appeal to the Heads of Eurasian Economic Union Member States” right away in your presence, where we could discuss the main postulates noted in the address, the ways of achieving them and the organization of work on the implementation of priorities in the bodies of the Eurasian Economic Union in 2019.
This is the Appeal to the Heads of Eurasian Economic Union Member States: “On January 1, 2019, the Republic of Armenia assumed the chairmanship of the bodies of the Eurasian Economic Union: the Supreme Eurasian Economic Council, the Eurasian Intergovernmental Council and the Council of the Eurasian Economic Commission.
The Armenian Presidency falls on the 5th anniversary of the signing of the Treaty on the Eurasian Economic Union. Over the past 5 years, the Eurasian Economic Union was constituted as a successful integration association and, despite the difficulties of the first years, is showing impressive growth rates of mutual trade and diversification of the structure of trade and economic relations.
The Eurasian integration is a priority direction for EAEU-member states, which allows them to improve business conditions, increase cooperation with traditional partners and create new partnerships in order to realize the economic potential of the integration association. At the same time, all member states should make every effort to continue and enhance EAEU’s institutional development. In turn, Armenia will make every effort to preserve the positive dynamics of integration, to solve problems that can give additional impetus to the economic growth of our countries.
I would like to draw your attention to the need to address a number of important and urgent tasks for the EAEU. One of the key integration directions of the Eurasian Economic Union is the energy industry, as the basis for creating equal and non-discriminatory conditions of competition in the EEU economic sectors. In this context, it is necessary to work actively on the implementation of programs in order to shape common markets for oil, oil products and gas, as well as to build up a single electricity market.
It is necessary to intensify efforts aimed at the implementation of a coordinated energy policy and the earliest possible resolution of the sensitive issue of pricing on a non-discriminatory basis for energy resources and their transit through the territories of the Member States of the Union taking into account the transit components.
We need to make efforts to develop and diversify the Eurasian transport infrastructure, which will be a stimulus for the growth of trade turnover within the Union and the export of goods to foreign markets, as well as for the development of transit transport corridors.
An important area of cooperation is the consolidation of the efforts of the IT communities of Member States to develop high-tech economic sectors and fully implement the Union’s digital agenda. The Digital Agenda should be a basic tool for increasing the Union’s efficiency and attractiveness, eliminating administrative, customs and trade barriers.
As part of the Digital Agenda, it is necessary to promote initiatives aimed at deepening integration processes and obtaining direct benefits for economies and citizens of member states, such as the introduction of electronic accompanying documents in the member states, the establishment of an electronic labor exchange and other similar platforms.
We consider it important to strengthen the level of trust within the Union. The introduction of modern traceability systems for goods and freight will create a technical basis for such empowerment.
We need to ensure that these systems are up-to-date and economical; we need to remove barriers, rather than create them. For Armenia, which has no common border with the integration association, digital traceability can be a guarantee for implementing all four freedoms without creating additional obstacles.
We consider it expedient to take more active steps to harmonize the regulations and procedures applicable in the EAEU member states in the field of economy and trade, since the experience of recent years shows that a significant part of the obstacles faced by business are due to the lack of uniform and well-coordinated rules and regulations.
As much important is the obvious need to improve the regulatory framework that ensures the effective and fair implementation of those people’s rights engaged in labor activities, as well as those pensioners who have contributed to the development of our countries.
It is important to continue the development of trade and economic relations of the EAEU with third countries and associations. The signing of relevant agreements with Iran and China, and the completion of the ongoing talks with Singapore, Serbia, Egypt, Israel and India can give additional impetus to the process of integrating the Union into the global economy.
Combining efforts to promote EAEU goods to foreign markets - in conditions of self-sufficiency of the Union in many sectors of the economy - is gradually becoming one of the main challenges for ensuring balanced growth of our economies. Such efforts will help the joint access of Eurasian producers to foreign markets and promote new cooperative chains within the Union.
It is necessary to continue the efforts aimed at improving the level of accessibility, ensuring the growth and sustainability of the financial sector, as well as increasing the efficiency and development of competition in this market. We should also strive for a significant increase in the volume of EAEU-member states’ national currencies in settlements between the subjects of our countries.
We are convinced that building up equal cooperation within the framework of our integration association should ultimately serve to create comfortable conditions for doing business and the full realization of human potential.
I count on effective cooperation and support from all Member States in the practical implementation of the initiatives of the Armenian Chairmanship in 2019. I hope that in a year we will have a more consolidated and effective union serving the interests of our economies, states and peoples. Thank you.
And now, I will be glad to answer your questions.”
The EEC Board members addressed Pashinyan questions related to the priorities of Armenia’s chairmanship in the EAEU, as well as the development of the organization.