2018 թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.5% գնաճ
2018թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 1.5% գնաճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 3.8% գնաճով: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, սննդամթերքի (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 3.4%-ով, ծառայությունների սակագները՝ 0.3%-ով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գրանցվել է 0.4% գնանկում:
2018թ. հունվար-դեկտեմբերին սպառողական գների միջին ամսական հավելաճը կազմել է 0.1%, ինչը 0.1%-ով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված համապատասխան ցուցանիշից (0.2% հավելաճ):
Ըստ վիճակագրական կոմիտեի՝ 2018թ. դեկտեմբերին 2017թ. դեկտեմբերի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 101.8%, այդ թվում, սննդամթերքինը (ներառյալ ոչ ալկոհոլային և ալկոհոլային խմիչք, ծխախոտ)` 101.8%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 103.2%, ծառայությունների սակագներինը` 100.8%, իսկ հունվար-դեկտեմբերին 2017թ. հունվար-դեկտեմբերի համեմատ` համապատասխանաբար 102.5%, 102.5%, 104.5% և 101.2%:
Հանրապետության դիտարկվող բոլոր քաղաքներում 2018թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 1.1-1.7%-ով, այդ թվում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է ք. Եղեգնաձորում: Մայրաքաղաքում արձանագրվել է սպառողական գների 1.6% հավելաճ:

Armenia's consumer prices up 1.5% in Dec. 2018
Consumer prices in Armenia rose by 1.5% in December from November last year, with the increase mainly prompted by the 3.8% rise in food and non-alcoholic beverage prices, according to the latest figures unveiled by the country's Statistical Committee.
The statistics show that for the indicated period prices for food (including alcoholic and non-alcoholic beverages and tobacco), services and non-food products rose by 3.4%, 0.3% and 0.4%, respectively.
The Consumer Price Index (CPI) stood at 101.8% in December 2018 compared to the same month of 2017, making up 101.8% for food products, 103.2% - for non-food products and 100.8% - for services, the committee said.
Consumer prices grew by 1.1-1.7% in all the Armenian cities under study in December against November last year, with the highest prices recorded in the town of Yeghegnadzor. Yerevan saw a 1.6% rise in consumer prices in December.