ՄԱԿ-ում ՀՀ դեսպան․ ՀՀ թեկնածությունն առաջադրվել է ՄԱԿ-ի ԱԽ ու Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամության համար
13:25 08/01/2019
Panorama.am-ի բացառիկ հարցազրույցը ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանի հետ
- Պարոն դեսպան, վերջին տարիներին մուլտիլատերալիզմը, այսպես ասած, ճգնաժամի մեջ է, որն առավել ակնհայտ դարձավ նախագահ Թրամփի ընտրվելուց հետո։ Ինչպե՞ս է կարողանում Միավորված ազգերի կազմակերպությունը գործել նման պայմաններում, երբ  կարևորագույն հարցերով որոշումները կայացվում են համաշխարհային մի քանի առաջնորդների կողմից։
Մ․ Մարգարյան-
Մուլտիլատերալիզմը կամ բազմակողմ միջազգային համագործակցությունը, ընկած է ՄԱԿ-ի ակունքներում և արտացոլված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, որի առաջին հոդվածով  կոչ է արվում զարգացնել բարեկամական հարաբերություններ երկրների միջև և համագործակցության միջոցով հասնել տնտեսական, սոցիալական, հումանիտար և այլ բնույթի միջազգային խնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև խրախուսել հարգանքը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ։ ՄԱԿ-ի առջև, որպես միջազգային ամենաներկայացված և ընդգրկուն կառույց, ծառացած են տարբեր համաշխարհային մարտահրավերներ՝ կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված վերափոխումներից մինչև ահաբեկչության դեմ պայքար:
Միգուցե, վերջին շրջանում մենք ականատեսն ենք դարձել, երբ տարբեր երկրներ որոշակի վերապահումով են մոտենում մուլտելատերալիզմին՝ հիմնականում պայմանավորված տարբեր խնդիրների նկատմամբ իրենց ներքաղաքական մոտեցումներով՝ կլինի դա միգրացիա, թե կլիմայի փոփոխության կամ միջազգային արդի այլ հարցերի վերաբերյալ: Այդտեղ առկա են ինչպես իրական մտահոգություններ, օրինակ՝ միգրացիայի դեպքում մարդկանց անկանոն հոսքերի և դրա կանոնակարգման հետ կապված, այնպես էլ մտացածին և որոշ երկրների ներքաղաքական զարգացումներով պայմանավորված օրակարգ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունը մուլտիլատերալիզմի ամենօրյա կարևորությունն ընդգծող այն հիմնական միջազգային հարթակն է, որն ապահովում է բոլոր երկրներին համահավասար ներգրավման հնարավորությամբ:
ՄԱԿ-ի շրջանակներում կարևորագույն որոշումների ընդունմանը, որպես կանոն նախորդում են լայն քննարկումներ և բանակցություններ բոլոր շահագրգիռ երկրների մասնակցությամբ և բնական է, որ այդ գործընթացի շրջանակներում (որը կախված թեմայից և ծավալից կարող է ամիսներ տևել), անդամ երկրներն աշխատում են ներառել իրենց ազգային առաջնահերթություններին համապատասխան ձևակերպումներ, ինչը միևնույն ժամանակ չպետք է հակադրվի այլ երկրների մոտեցումներին:  Հենց այստեղ է, որ մուլտիլատերալիզմը հնարավորություն է ընձեռում փոխադարձ ճկունություն ցուցաբերելու արդյունքում հասնել ամբողջ միջազգային հանրության համար ընդունելի որոշումների՝ կլինի դա կոնվենցիաների, հռչակագրերի, բանաձևերի կամ այլ տեսքով:
- Դատելով լրատվական ու սոցիալական ցանցերում տեղեկատվությունից՝  ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը բավական ակտիվ գործունեություն է իրականացնում, ելույթներ, հանդիպումներ, ի՞նչ առաջնահերթ ուղղություններով եք տարին սկսելու։
Մ․Մարգարյան-ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը շարունակաբար ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերել ՄԱԿ-ի մարմիններում և հարթակներում` տարբեր թեմատիկ ոլորտներում ՀՀ մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները ներկայացնելու նպատակով: Տարբեր խնդիրներին նվիրված ելույթների, թեմատիկ միջոցառումների կազմակերպման միջոցով փորձում ենք Հայաստանի մոտեցումները, ինչպես նաև բազմապիսի բնագավառներում հայաստանյան զարգացումների մասին ավելի հասանելի և ընկալելի դարձնել լայն միջազգային հանրությանը` ուշադրության կենտրոնում պահելով հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու մարդկության դեմ ոճրագործությունների կանխարգելմանն առնչվող օրակարգը, կայուն զարգացմանն ուղղված միջազգային համագործակցության հարցերը,  կանանց և երիտասարդության առաջխաղացման ոլորտն ու նորարարությունների օրակարգը:
Անցնող տարում ՄԱԿ-ի շրջանակներում Հայաստանի համար հիշարժան իրադարձություններից էր ՀՀ վարչապետ Ն․ Փաշինյանի մասնակցությունը ԳԱ 73-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածին, ՄԱԿ ԳՔ-ի հետ հանդիպումը, ԳԱ հարակից կարևոր միջոցառումներում` մասնավորապես Նելսոն Մանդելային նվիրված խաղաղության գագաթաժողովի բացմանը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից կազմակերպված «Leaving No One Behind in an Age of Technological Revolution» խորագրով միջոցառմանը որպես հիմնական բանախոս հանդես գալը: Ի դեպ, այդ օրերին Գլխավոր քարտուղարը թե իր ֆեյսբուքյան ասուլիսի, թե Գլխավոր ասամբլեային իր զեկույցի մեջ հիշատակեց Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական զարգացումները, որակելով այն որպես ֆանտաստիկ օրինակ` առանձնահատուկ ընդգծելով երիտասարդության դերը` երկրում տեղի ունեցած խաղաղ քաղաքական փոփոխություններում: Վարչապետի այցի շրջանակներում նաև տեղի ունեցավ Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում հայկական միջնադարյան արվեստին նվիրված ցուցահանդեսի բացումը:
Տարին սկսելու ենք ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդում մեր անդամակացությամբ: 2018թ. հունիսի 13-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանի լիագումար նիստի ընթացքում կայացած ընտրությունների արդյունքում Հայաստանը երեք տարի ժամկետով ընտրվեց ՄԱԿ-ի Տնտեսական և Սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) անդամ։ ՄԱԿ-ի հիմնական մարմին հանդիսացող այս կառույցը, որին անդամակցում է 54 երկիր, համակարգում է ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների, ֆունկցիոնալ հանձնաժողովների, ծրագրերի ու հիմնադրամների և տարածաշրջանային հանձնաժողովների աշխատանքները տնտեսական, սոցիալական, բնապահպանական և հարակից ոլորտներում։ Տնտեսական և սոցիալական խորհուրդը կենտրոնական հարթակ է հանդիսանում միջազգային տնտեսական և սոցիալական հարցերի քննարկումների ու քաղաքականության մշակման նպատակով անդամ-երկրներին և ՄԱԿ-ի համակարգին ուղղված համապատասխան խորհրդատվության տրամադրման համար։
2019թ-ից սկսած` 4 տարի ժամկետով անդամակցելու ենք նաև ՄԱԿ-ի կանանց կարգավիճակի հանձնաժողովին, որի օրակարգի կենտրոնում են կանանց իրավունքների, հավասարության և կանանց առաջխաղացման հետ կապված խնդիրները։ Այն հանդիսանում է հիշյալ ոլորտում միջազգային քաղաքականություն մշակող միակ միջկառավարական մարմինը։
Մեկնարկել ենք նաև Մարդու իրավունքների խորհրդի ընտրարշավը, որն ընթանում է բավականին մրցակցային պայմաններում: Տարվա առաջին կեսին Հայաստանը համակարգելու է նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայի շրջանակներում ներկայացվող ՄԱԿ-ի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության համագործակցության վերաբերյալ բանաձևի նախագիծը և դրա շուրջ քննարկումները:
-Պարոն դեսպան, օրերս ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտնեց, որ Հայաստանը ցանկանում է դառնալ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի, ինչպես նաև ՄԱԿ ԱԽ անդամ։ Ինչպե՞ս է տեղի ունենում այդ գործընթացը, որ ժամկետներում է այս անդամությունը նախատեսվում ու որքան է հավանականությունը։
Մ․Մարգարյան
- ՄԻԽ ընտրությունները նախատեսված են 2019 թ. հոկտեմբերին՝ 2020-2022 թթ. ժամանակահատվածի համար: ՄԱԿ-ի մարմիններում ընտրվելու համար ՄԱԿ-ում ձևավորված ընթացակարգի համաձայն հինգ տարածաշրջանային խմբերին հատկացված են որոշակի թվով տեղեր: Հայաստանն ընդգրկված է Արևելաեվրոպական տարածաշրջանային խմբում և ՄԻԽ ընտրություններում այդ խմբի համար հատկացված երկու թափուր տեղերի համար ընտրություններում ներկայացված են երեք երկիր: ՄԻԽ անդամակցության համար իր ընտրարշավում Հայաստանը կենտրոնանալու է ժողովրդավարական ձեռքբերումների՝ հատկապես թավշյա հեղափոխության արդյունքում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խրախուսման, օրենքի գերակայության, արդարադատության ոլորտներում բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և այդ բնագավառներում ներքին ու միջազգային շրջանակներում դրանց  ամրապնդման և առաջ մղման վրա:
Միջազգային հանրության շրջանակում Հայաստանի ժողովրդավարության վարկանիշի կտրուկ աճն ապահովում է այն հիմքը, որի վրա նախատեսում ենք կառուցել ընտրարշավը: Հայաստանի թեկնածությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամակցության համար ներկայացված է 2031 թ.-ին կայանալիք ընտրություններում՝ 2032-33 թթ. համար: Հաշվի առնելով, որ անհրաժեշտ է ՄԱԿ-ի անդամների երկու-երրորդի դրական քվեն (ինչը կախված քվեարկությանը մասնակիցներից կազմում է մոտ 123-128 ձայն) ընտրապայքարը բավականին լարված է լինելու և պահանջելու է ռեսուրսների և կարողությունների մոբիլիզացում: ժամկետը թվում է հեռու է, սակայն համեմատության համար ասեմ, որ մինչև 2045 թթ. արդեն իսկ կան առաջադրված մի շարք երկրների թեկնածություններ:
- ՄԱԿ-ի գործունեության վրա հասարակության ուշադրությունը հատկապես կենտրոնանում է այն ժամանակ, երբ տեղի են ունենում կարևոր քվեարկություններ։ Կարողանո՞ւմ է Հայաստանը համադրել պետական շահերը միջազգային դաշնակցային պարտավորությունների հետ։
Մ․Մարգարյան-Քվեարկությունները ՄԱԿ-ի, հատկապես Գլխավոր ասամբլեայի և հիմնական կոմիտեների առօրյա գործունեության մասն են: ԳԱ 73-րդ նստաշրջանի հիմնական հատվածի ընթացքում տասնյակ բանաձևեր ընդունվում են քվեարկությամբ: Ինչպես հայտնի է Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևերն ունեն խորհրդատվական բնույթ, միևնույն ժամանակ, այն բանաձևերը, որոնք ընդունվում են միաձայն և առանց վերապահումների, համարվում են համաձայնեցված և կատարման ենթակա միջազգային հանրության համար:
Հայաստանի պատվիրակությունն իր բոլոր քվեարկություններում առաջնորդվում է Հայաստանի շահերով, ինչն իր մեջ ներառում է նաև ՀՀ դաշնակցային պարտավորությունները, այնպես որ դրանք համադրելու որևէ լրացուցիչ անհրաժեշտություն չի ծագում: Որոշակի դեպքերում Հայաստանի ներկայացուցչությունը հանդես է գալիս նաև իր քվեի բացատրության ելույթով, որտեղ ներկայացվում է ՀՀ մոտեցումը խնդրի նկատմամբ:
- Վերջերս տեղեկություն հրապարակվեց ՄԱԿ-ի բյուջեի բաշխման վերաբերյալ, որում ԱՄՆ-ը շարունակում է լինել խոշորագույն դոնորը։ Նշվում էր նաև, որ Հայաստանն ու Վրաստանը ՄԱԿ-ի ամենաաղքատ երկրներն են, որոնք վճարում են  համապատասխանաբար բյուջեի 0,007 ու 0,008 տոկոսը։ Սա նոր ցուցանիշ է, թե՞ նախորդ տարիներին էլ էր այդպես։
Մ․Մարգարյան-ՄԱԿ-ի բյուջեն կազմավորվում է` հաշվի առնելով երկրի ՀԱԱ (համախառն ազգային արդյունքի) հարաբերակցությունը մի շարք այլ ցուցանիշների հետ, ինչպիսիք են արտաքին պարտք, մեկ շնչին հասնող եկամուտ և այլն: Անդամավճարների սանդղակները համապատասխան կոմիտեի կողմից վերանայվում են յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ: Նվազագույն շեմը կազմում է 0.001%, իսկ առավելագույնը` 22%: Ինչպես տեսնում եք, սա երկրների միջև համապատասխան  բաշխում կատարելու նպատակով ընդունված չափորոշիչների վրա հիմնված հաշվարկ է և այդ իսկ պատճառվ նման որակումները ինքնին տարօրինակ են:  Ի դեպ նշեմ, որ ինչպես և նախորդ տարիներին, 2018թ. նույնպես ՀՀ ներառվել է ՄԱԿ-ի պատվո ցանկում` կազմակերպության կանոնավոր բյուջեին ժամանակին և ամբողջությամբ կատարված անդամավճարների համար:  Պատվո ցանկում ներառվում են այն անդամ երկրները, որոնք ընթացիկ տարվա առաջին 30 աշխատանքային օրվա ընթացքում ամբողջությամբ վճարում են ՄԱԿ-ի կանոնավոր բյուջեին անդամակցության գծով ֆինանսական պարտավորությունները:  2018թ. պատվո ցանկում ներառվել է ՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներից միայն 48-ը: Այս տարի նույնպես Հայաստանը կկատարի իր ֆինանսական պարտավորությունները` ըստ սահմանված ժամանակացույցի:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ի «ամենաաղքատ երկրներ» ձևակերպմանը, կարող եմ նշել, որ ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված միակ դասակարգումը «ամենաքիչ զարգացած երկրներ» (կամ, անգլերենով, “least developed countries”) դասակարգումն է: Սա տնտեսական զարգացման ամենացածր ցուցանիշ ունեցող երկրների խումբ է, որը ներկայումս ներառում է 47 պետություն, և ոչ Հայաստանը, ոչ Վրաստանը այդ ցանկին չեն դասվում: Այս համատեքստում կարող եմ նաև նշել, որ Համաշխարհային բանկի դասակարգման համաձայն` Հայաստանը հանդիսանում է միջին եկամուտ ունեցող երկիր, և որպես այդպիսին` անդամակցում է նաև ՄԱԿ-ի շրջանակներում գործող միջին եկամուտ ունեցող երկրների խմբի աշխատանքներին:

Постпред РА в ООН: Кандидатура Армении выдвинута для членства в СБ и Совете по правам человека ООН
Panorama.am представляет эксклюзивное интервью с постоянным представителем Армении в ООН Мгером Маргаряном.
– Г-н посол, в последние годы мультилатерализм, так сказать, переживает кризис, который стал более очевидным после избрания президентом США Дональда Трампа. Как Организация Объединенных Наций (ООН) функционирует в таких условиях, когда решения по ключевым вопросам принимаются несколькими мировыми лидерами?
– Мультилатерализм или многостороннее международное сотрудничество лежит в истоках ООН и отражен в Уставе ООН, первая статья которого призывает к развитию дружественных отношений между странами и достижению решения экономических, социальных, гуманитарных и других международных вопросов посредством сотрудничества, а также поощрять уважение прав человека и основополагающих свобод. Перед Организацией Объединенных Наций, как самой представительской и всеобъемлющей структуры, стоит целый ряд глобальных вызовов – от трансформаций, обусловленных изменением климата, до борьбы с терроризмом.
Возможно, в последний период, мы стали свидетелями того, когда разные страны подходят к мультилатерализму с определенными оговорками, обусловленными их внутриполитическими позициями к различным проблемам – будь то миграция, изменение климата или другие международные проблемы. Здесь есть как реальные опасения, например, связанные с нерегулярными потоками людей в случае миграции и ее регулированием, так и вымышленная и обусловленная внутриполитическими развитиями некоторых стран повестка. Организация Объединенных Наций является той основной международной платформой, которая подчеркивает повседневную важность мультилатерализма и обеспечивает возможностью равной вовлеченности всех стран.
Принятию важнейших решений в рамках ООН, как правило, предшествуют обширные обсуждения и переговоры с участием всех заинтересованных стран и, естественно, что в рамках данного процесса (который в зависимости от темы и масштаба может занять государства-члены работают над включением формулировок, соответствующих их национальным приоритетам, что в то же время не должно противопоставляться подходам других стран. Именно здесь мультилатерализм предоставляет возможность в результате взаимной гибкости достичь приемлемых для всего международного сообщества решений – будь то в виде конвенций, деклараций, резолюций или в ином виде.
– Судя по информации в новостных и социальных сетях, представительство Армении в ООН осуществляет довольно активную деятельность – выступления, встречи… Какими приоритетными направлениями начинаете 2019 год?
– Представительство Армении в ООН постоянно принимало активное участие в работе органов и платформ ООН – с целью представить подходы и приоритеты Армении в различных тематических сферах. Посредством посвященных различным проблемам выступлений и организации тематических мероприятий мы пытаемся сделать более доступными и понятными для международного сообщества подходы Армении, а также развития в различных областях в республике, уделяя особое внимание повестке, касающейся защиты прав человека и предупреждения преступлений против человечества, вопросам международного сотрудничества в целях устойчивого развития, сфере продвижения женщин и молодежи, повестке инноваций.
Одним из памятных событий для Армении в рамках ООН в 2018 году стало участие премьер-министра РА Никола Пашиняна в сегменте высокого уровня на 73-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, его встреча с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем, выступления с речью на Саммите мира памяти Нельсона Манделы и в качестве основного докладчика на мероприятии по теме «Leaving No One Behind in an Age of Technological Revolution», организованном Программой развития ООН. Кстати, в эти дни Генеральный секретарь как в ходе своей пресс-конференции, так и в своем докладе Генеральной Ассамблее упомянул имевшие место в Армении демократические развития, характеризуя их как фантастический пример, особо подчеркнув роль молодежи в мирных политических изменениях, которые произошли в стране. В рамках визита премьера состоялось также открытие выставки «Армения» в Метрополитен-музее в Нью-Йорке.
Год начнем нашим членством в Экономическом и социальном совете ООН (ECOSOC). В ходе состоявшегося 13 июня 2018 года пленарного заседания 72-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке Армения была избрана членом ECOSOC сроком на три года. ЭКОСОС учреждён в качестве главного органа ООН, отвечающего за координацию деятельности 14 специализированных учреждений ООН, девяти функциональных комиссий и пяти региональных комиссий в экономической и социальной сфере. Совет является также центральным форумом для обсуждения международных экономических и социальных проблем и выработки рекомендаций в отношении политики для государств-членов и системы Организации Объединенных Наций, получая доклады от 11 фондов и программ ООН. ЭКОСОС состоит из 54 государств, избираемых Генеральной Ассамблеей сроком на три года.
Начиная с 2019 года, сроком на 4 года, станет участником Комиссии ООН по положению женщин. В центре повестки дня комиссии – права женщин, вопросы равенства и продвижения женщин. Это единственный межправительственный орган, разрабатывающий международную политику в этой области.
Участвуем также в кампании по избранию в Совет по правам человека ООН, которая проходит в условиях довольно высокой конкуренции. В первой половине года Армения будет координировать также представляемый в рамках Генассамблеи ООН проект резолюции касательно сотрудничества ООН и Международной организации Франкофонии (МОФ) и обсуждения вокруг него.
- Г-н посол, на днях глава МИД РА заявил, что Армения желает стать членом Совета по правам человека ООН, а также Совета Безопасности ООН. Как протекает данный процесс, в какие сроки планируется вступление и какова вероятность этого?
Выборы в Совет по правам человека ООН запланированы в октябре 2019 года – для периода с 2020 по 2022 гг. Согласно сформированной в ООН процедуре, для избрания в органы ООН для региональных групп выделено определенное число мест. Армения входит в восточно-европейскую региональную группу ООН и на выделенные для этой группы два вакантных места на выборах в Совет по правам человека представлены 3 страны. В своей избирательной кампании для членства в Совете по правам человека Армения сконцентрируется на демократических достижениях: особенно по итогам бархатной революции на реформах в сферах защиты прав и основных свобод человека, верховенства закона, правосудия, борьбе с коррупцией, укреплении и продвижении преобразований в данных сферах на внутренних и международных платформах.
Резкий рост рейтинга демократии Армении в рамках международного сообщества обеспечивает фундамент, на котором планируем строить избирательную кампанию. Кандидатура Армении на членство в Совете безопасности ООН представлена на предстоящих в 2031 году выборах – на период времени с 2032 по 2033 годы.  С учетом того, что необходимо одобрение 2/3 стран-членов ООН (что в зависимости от числа участников голосования составляет около 123-128 голосов), избирательная кампания ожидается довольно напряженной и потребует мобилизации ресурсов и возможностей. Назначенный срок кажется далеким, однако, для сравнения отмечу, что уже до 2045 года выдвинуты кандидатуры ряда стран.
– Внимание общественности на деятельности ООН особенно концентрируется в то время, когда проводятся важные голосования. Удается ли Армении совмещать государственные интересы с международными союзническими обязательствами?
– Голосования являются частью каждодневной деятельности ООН, особенно Генассамблеи и основных комитетов. В ходе основной части 73-й сессии Генассамблеи ООН десятки резолюций принимаются по итогам голосования. Как известно, резолюции ГА ООН носят консультативный характер, в то же время резолюции, которые принимаются единогласно и без оговорок, для международного сообщества считаются согласованными и подлежащими исполнению.
Делегация Армении во время всех голосований руководствуется интересами Армении, что включает в себя также союзнические обязательства РА, Так что, не возникает какой-либо дополнительной необходимости в их совмещении. В некоторых случаях представительство Армении выступает также с объяснением своего выбора при голосовании, где представляется подход Еревана в отношении той или иной проблемы.
– Недавно была опубликована информация касательно распределения бюджета ООН, где  США продолжает оставаться крупнейшим донором. Отмечалось также, что Армения и Грузия отнесены к числу беднейших стран ООН, которые обеспечивают 0,007% и 0,008% бюджета Организации соответственно. Это новый показатель, или так было и в предыдущие годы?
– Бюджет ООН формируется с учетом соотношения ВНП страны с рядом других показателей, таких как: внешний долг, доход на душу населения и пр.. Шкала членских взносов пересматривается соответствующим комитетом раз в три года. Минимальный порог составляет 0.001%, а максимальный – 22%. Как видим, это основанный на принятых критериях расчет – с целью соответствующего распределения между странами, и именно по этой причине подобного рода квалификации сами по себе являются странными. Кстати, отмечу, что и в 2018 году, как и в прошлые годы, Армения включена в почетный список ООН (Honour roll) – за своевременную и полную уплату членских взносов в регулярный бюджет Организации.
В почетный список включаются  страны, которые в течение первых 30 рабочих дней текущего года полностью выполняют финансовые обязательства по линии регулярного бюджета ООН. В 2018 году в почетный список было включено 48 из 193 стран-членов ООН. В этом году Армения также выполнит свои финансовые обязательства, в соответствии с установленным графиком.
Что касается формулировки «беднейшие страны» ООН, могу отметить, что единственной принятой ООН классификацией является «наименее развитые страны» (Least Developed Countries (LDC)). Это группа стран с самыми низкими показателями экономического развития, которая на данный момент включает 47 стран, и ни Армения, ни Грузия не относятся к данному списку. В данном контексте могу отметить также, что согласно классификации Всемирного банка, Армения является страной со средним уровнем доходов и посему в рамках ООН участвует в работах группы стран, имеющих действующий средний доход.