Թե ինչ չի ների, Փաշինյանը հայտնել է ՌԲԿ-ին
Մասնավորապես, Ն. Փաշինյանը պատասխանել է հարցին, թե՝ արդյոք Հայաստանը չի պատրաստվում միանալ այն երկրներին, որոնք կողմ են արտահայտվում Ռուսաստանից գազի կախվածության նվազեցմանը և քննարկում են, օրինակ, «Հյուսիսային հոսք-2»-ը որպես սեփական անվտանգությանը սպառնալիք։
- Ցավոք՝ Հայաստանում այժմ չի կառուցվում «Հյուսիսային հոսք-2»-ը։ Մենք հետաքրքրված ենք, որպեսզի մեր երկրում նույնպես կառուցեն ինչ-որ անցումային խողովակաշար, որը կփոխադրի ասենք գազ կամ նավթ Ա կետից Բ կետ։ Ուստի մենք շատ հետաքրքրված ենք նման նախագծերով,-ասել է Փաշինյանը։
Հեռուստաալիքը նաև մեկնաբանություն է խնդրել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ Փաշինյանի կոնֆլիկտին։
-Ես դա չէի անվանի կոնֆլիկտ։ Դա կոնֆլիկտ չէ։ Ես կասեի, որ դա ՀԱՊԿ-ի համար շատ կարևոր հարցերի քննարկում է,-հայտարարել է վարչապետը։-Դա քննարկում է ՀԱՊԿ-ի էության մասին՝ ինչ է այն իրենից ներկայացնում, ինչպիսի պարտարվորություններ ունի Կազմակերպությունը և անդամ-երկրները` միմյանց նկատմամբ։
Իսկ թե լսելի է եղել Փաշինյանը այս ոչ լրիվ տարվա ընթացքում՝ վարչապետը պատասխանել է, թե «զրույցը շարունակվում է»։
Հայաստանի վարչապետը պատասխանել է նաև հարցի, թե, որպես երկրի առաջնորդ, զգում է արդյոք ՀՀ-ի նկատմամբ այս կազմակերպությունների վերաբերմունքը փոփոխվել է և Հայաստանի ձայնը կորցրել է իր կշիռը։
- Դե, ես կարող եմ ստույգ ասել, որ Հայաստանի ձայնը ավելի լսելի է դարձել։ Ես կարծում եմ, որ ընթացքը շատ կառուցողական է,-հավատացրել է Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերում է այն բանին, թե ինչը կարող է նրան ստիպել պաշտոնաթող լինել, Փաշինյանը ասել է՝ «Ժողովրդի անվստահությունը»։
Իսկ թե ինչ չի ներվի Փաշինյանը իր հետ աշխատողներին, պատասխանը հնչել է այսպես. «Ես չեմ ների մեր հեղափոխության արժեքներին դավաճանությունը»։
Հեռուստաալիքը չի անտեսել նաև Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ արդեն 2 ամիս կալանավայրում գտնվելու հարցը։
Հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը ճիշտ է համարում հարուցել քրեական գործ՝ Մարտի մեկի դեպքերից 10 տարի անց, վերջինը պատասխանել է.
- Ես իհարկե մեկը մյուսի հետ չեմ համեմատում, սակայն շատ երկրներում, նաև՝ Ռուսաստանում, քննվում են Մեծ Հայրենական պատերազմի հետ կապված գործեր։ Այսինքն՝ եթե խոսքը մարդկային կյանքերի մասին է, չպիտի ինչ-որ սահմանափակումներ մտցնել։ Եթե գործը շարունակվում է, ուրեմն ըստ ՀՀ Քրօրի վաղեմության ժամկետը չի լրացել»։
Ակնարկին, թե միգուցե դա Փաշինյանի համար, այսպես ասած, «սկզբունքի հարց է», Նիկոլ Փաշինյանը հավատացրել է, թե դա «Հայաստանի համար է սկզբունքային»։

«Я бы не назвал это конфликтом»: премьер Армении Никол Пашинян об отношениях с президентом Беларуси Александром Лукашенко
«Я бы не назвал это конфликтом. Это не конфликт. Я сказал бы, что это обсуждение очень важных для ОДКБ вопросов», – заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в эксклюзивном интервью телеканалу РБК, комментируя полемику с президентом Беларуси Александром Лукашенко.
«И это обсуждение о сути ОДКБ: что она из себя представляет, какие обязательства у стран перед Организацией, у Организации перед странами и какие обязательства имеют союзнические страны друг перед другом? Это очень важный разговор», – добавил он.
На вопрос, услышали ли его за этот неполный год, Пашинян сказал: «Мы говорим, этот разговор продолжается».
Ответил и премьер на следующий вопрос: может ли он сказать, что сейчас, как лидер Армении, чувствует, что отношение к РА в этих организациях (ОДКБ, ЕАЭС. – Ред.) изменилось и голос Еревана стал весомее?
«Ну, я могу с точностью сказать, что голос Армении стал слышнее, что ли. Я думаю, что идет очень конструктивный процесс», – сказал Пашинян.
Что касается того, что может заставить его уйти в отставку, премьер Армении отметил: «Недоверие народа».
На вопрос, чего он не простит своему окружению, людям, которые с ним работают, Пашинян ответил: «Я не прощу предательства ценностей нашей революции».
Никол Пашинян ответил также на вопрос о втором президенте РА Роберте Кочаряне, который уже 2 месяца находится в тюрьме.
В ответ на вопрос, правильно ли, по его мнению, инициировать уголовное дело спустя 10 лет после событий 1 марта 2008 года, Пашинян сказал:
«Я, конечно, одно с другим не сравниваю, но сейчас, например, во многих странах, если не ошибаюсь, даже в России расследуются уголовные дела, связанные с Великой Отечественной войной.
То есть, если речь идет о человеческих жизнях, то тут, я думаю, что не надо ставить каких-то ограничений. Еще и потому, что, согласно Уголовному кодексу РА, есть срок давности. Если уголовное дело продолжается, то, согласно УК РА, срок давности не истек».
На вопрос ведущего, можно ли сказать, что для него это своего рода принципиальное дело, Пашинян ответил: «Это не для меня принципиальное дело. Я думаю, что это для Армении принципиальное дело, потому что, когда погибают 10 граждан, это не может просто так пройти. Нужно разобраться, что произошло и почему».