Փաշինյան. Կառավարությանն ասող կա, ես եմ
«Այն, որ մենք սուպերվարչապետական համակարգից բալանսավորման պետք է գնանք, միանշանակ է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախագահի նստավայրում երդվելուց հետո։
«Մարդիկ ուզում են, որ մի օրում դա տեղի ունենա։ Այո, մի օրում կարելի է դա անել,  բայց կարող է պարզվի, որ ամբողջ իշխանությունը կաթվածահար է եղավ ու երկրում անիշխանություն ստեղծվեց։ Այսինքն, էդ ի՞նչ սպառնալիք է ստեղծում կոնկրետ, եկեք ասեք, ի՞նչ սպառնալիք ենք մենք ստեղծում այսօր Հայաստանում օրինականության , ժողովրդավարության, թափանցիկության համար»,-ասաց նա։
Փաշինյանը համարում է, որ այսօր Հայաստանի կառավարությունը առավել թափանցիկ է, քան երբևէ, ինչի համար շնորհակալություն հայտնեց այդ նպատակի համար ջանք գործադրածներին։
«Էն, ինչ որ մենք հեղափոխության հարթակից ասել ենք, մեր սկզբունքներն են։ Կարող է պրոցես լինի, որ 3-4 տարի տեղի ունենա։ Վերջին 8-9 ամիսներին համոզվեցիք, որ Հայաստանում դիկտատուրա է հաստատվո՞ւմ»,-ասաց նա։
Լրագրողները հիշեցրեցին պատգամավոր Փաշինյանի խոսքը՝ կառավարությանն ասող պետք է լինի։ Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց. «Հիմա կա ասող, ես եմ։ Կառավարությանն ասող կա, խորհրդարանն այդ դերը ստանձնել է և շարունակելու է ստանձնել»։

Никол Пашинян: Необходимо сбалансировать суперпремьерскую систему в Армении
Однозначно, необходимо сбалансировать суперпремьерскую систему. Об этом в беседе с журналистами заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян после принесения присяги в резиденции президента РА.
«Люди хотят, чтобы это произошло за один день. Да, это можно сделать за один день, но может выясниться, что вся система власти парализовалась и в стране сложилось безвластие. Какую это сегодня мы угрозу создаем для демократии и прозрачности в Армении?» – отметил он.
Н. Пашинян считает, что сегодня правительство Армении является более прозрачным, чем когда-либо, за что выражает благодарность тем, кто приложил усилия для достижения этого.
«То, о чем мы говорили с трибуны во время революции – это наши принципы, и вовсе не так, что мы достигли статусов в правительстве и пытаемся повернуть всё вспять. Может начаться процесс, который продлится около 3-4 лет. Разве за последние 8-9 месяцев вы убедились в том, что в Армении утверждается диктатура?», – отметил он.
На вопрос журналиста о том, что будучи депутатом НС он заявлял, что правительству нужен «указывающий», кто сейчас в этой роли. «Теперь им являюсь я», – отметил он.