«2018 թվականի ընթացքում հանրապետությունում գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր թվաքանակը աճել է 11,2 տոկոսով կամ 2267 դեպքով։ 2017 թվականին եղել է 20284, 2018-ին՝ 22551»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեց ՀՀ ոստիկանության շտաբի պետ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Ղուկասյանը։
Խոսելով կոռուպցիոն բնույթի հանցատեսակներից՝ նա մանրամասնեց. «Առաջինը կոռուպցիոն բնույթի հանցատեսակներն են։ Եթե 2017 թվականին արձանագրվել էր կոռուպցիոն բնույթի 634 հանցագործության դեպք, ապա 2018-ին դրանց թիվն աճել է մոտ երկուսուկես անգամ՝ կազմելով 1353: Այս հանցագործություններն իրենց բնույթով դասվում են առավել լատնետային հանցատեսակների շարքին, և դրանց թվի աճը ինքնին դրական արդյունք է, քանի որ դրանց հայտնաբերումն իրավապահ մարմինների համար բավականին բարդ է և պահանջում է օպերատիվ քննչական լայնածավալ միջոցառումների իրականացում։ 2018 թվականին բացահայտվել է պետությանը, կազմակերպություններին և անձանց հասցված շուրջ 5,7 միլիարդ դրամի վնաս, իսկ 2017-ին այդ թիվը եղել է շուրջ 735 միլիոն»։
Ոստիկանության շտաբի պետը նշեց նաև, որ բարձրացել է քաղաքացիների կողմից ոստիկանության դիմելիությունը. «Եթե 2017-ին ոստիկանության ստորաբաժանումները ստացվել են առերևույթ հանցագործության մասին 32321 հաղորդում, ապա 2018-ին դրանց թիվն աճել է 9145-ով»։
Արմեն Ղուկասյանի խոսքով՝ հանցավորության նման աճը բացառիկ չէ, այն արձանագրվել է անկախության տարիներից ի վեր վեց անգամ։
«Հանցագործությունների հիմնական զանգվածի տեղաշարժը տեղի է ունեցել մարդու դեմ ուղղվածից դեպի սեփականության դեմ։ 2018 թվականի ընթացքում արձանագրվել է սպանությունների նվազագույն թիվը վերջին 40 տարիների ընթացքում։ 2018 թվականի երկրորդ կիսամյակում Հայաստանում գրանցվել է նաև ընտանեկան բռնության 990 դեպք: 413 դեպքով կատարվել է նախազգուշացում: 128 դեպքով անհետաձգելի միջամտություն է կատարվել: 541 դեպքով անկետաներ են կազմվել, իրականացվում է կանխարգելիչ աշխատանք»։
Ինչ վերաբերում է Համաներման օրենքի ընդունումից հետո կատարված հանցագործությունների ցուցանիշներին, ոստիկանության գնդապետը նշեց. «Վերջին տվյալներով ազատ արձակված 581 անձից 30-ը կրկին կատարել է 42 հանցագործություն՝ այսօրվա դրությամբ։ 1 ավազակություն, 28 գողություն, որից 10-ը բնակարանային»։
Անդրադառնալով կրկնահանցագործության և համաներման կապին՝ նա ասաց. «Նման հետազոտություն ոստիկանությունում արվել է ուղիղ տասը տարի առաջ, և արդյունքները ցույց են տալիս, որ համաներումից հետո հաջորդ տարին մենք ունենում ենք հանցագործությունների աճ։ Կապ կա, բայց դա չի նշանակում, որ այդ մարդասիրական քայլը, որ պետությունը հանդես է բերում հանցագործների նկատմամբ, սխալ մոտեցում է։ Կարծում ենք, որ ուղղակի նման անձինք պետք է գտնվեն տեսադաշտում, լինեն հսկողության տակ, ցավոք, այսօրվա գործող օրենսդրությունը դրա հնարավորությունը լիարժեք չի տալիս»։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև Իոսիֆ Աղաջանովի սպանության կադրերի հրապարակումից, և թե ու՞մ են տրամադրում դրանք, ինչին ի պատասխան ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն ասաց. «Քաղաքացուն չի տրամադրվում, բայց փաստաբանին տրամադրվում է։ Ես չգիտեմ հրապարակողը ոնց է վերցրել, հրապարակումից հետո մենք նայել ենք մեր քարտուղարությունում, գրությունն ուղարկել է փաստաբանը, մենք տրամադրել ենք փաստաբանին»։

После амнистии в Армении выросло общее число совершенных преступлений
«Общее число зарегистрированных за 2018 год в Республике Армения преступлений выросло на 11,2% или на 2267 случаев. В 2017 году было совершено 20284 преступления, а в 2018 – 22551», – подобные данные на сегодняшней пресс-конференции представил Начальник штаба Полиции Армении, полковник полиции Армен Гукасян.
Обратившись к преступлениям коррупционного характера, он пояснил: «На первом месте – преступления коррупционного характера. Если в 2017 году было зафиксировано 634 случая подобных преступлений, то в 2018 году их число выросло почти в два с половиной раза, составив – 1353 случая. Данные преступления по своему характеру классифицируются на более латентные, и рост их числа сам по себе позитивный результат, поскольку их раскрытие для правоохранительных органов является довольно сложным и требует осуществления широкомасштабных, оперативных, следственных мероприятий. В 2018 году был полицией выявлен ущерб в 5,7 млрд драмов, нанесенный государству, организациям и частным лицам, а в 2017 году – данный показатель составлял около 735 млн драмов».
По его словам, повысилось также количество обращений в Полицию. «Если в 2017 году подразделения Полиции получили 32321 сообщение о предполагаемых преступления, а в 2018 году данная цифра увеличилась на 9145 случаев», – пояснил он.
По словам А. Гукасяна, подобный рост преступности не является чем-то беспрецедентным, подобное было зафиксировано порядка шести раз после провозглашения независимости.
Что касается показателей совершенных преступления после принятия закона «Об объявлении амнистии» в Армении, он отметил: «По последним данным, на сегодняшний день 30 из 581 освобожденных по амнистии лиц повторно совершили 42 преступления. 1 случай разбоя, 28 случаев – кражи, 10 из которых – квартирные кражи».
Обратившись к связи повторных преступлений и амнистии, он отметил: «Подобное исследование было проведено в Полиции ровно 10 лет назад, которое показало, что через год после объявления амнистии увеличивается рост преступлений. Связь налицо, однако, это не означает, что этот гуманитарный подход, который государство проявляет в отношении преступников, является неверным подходом. Считаем, что подобные люди должны находиться в поле зрения, под контролем, к сожалению, действующее законодательство не полностью предоставляет данную возможность».
Журналисты поинтересовались также темой обнародования кадров убийства Иосифа Агаджанова, и кому они были предоставлены, в ответ на это начальник Управления по связям с общественностью и информации Полиции Ашот Агаронян сказал: «Гражданам подобные материалы не предоставляются, однако, адвокатам предоставляются. Не знаю, откуда их взял тот, кто обнародовал кадры, после публикации мы посмотрели у нас в секретариате, запрос был отправлен адвокатом, мы предоставили материалы ему».