Ամերիկացի գիտնական. «Էրդողանի ապագան Թուրքիայում մշուշոտ է»
Ամերիկացի գիտնական, ճանաչված վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինը հայտնի է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նկատմամբ ունեցած իր կոշտ դիրքորոշմամբ: Ռուբինը հերթական գրառումն է արել Twitter-ում, որը խիստ բարկացրել է թուրքական լրատվամիջոցներին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ermenihaber-ից։
Ռուբինը Twitter-ում  տեղադրել էր ամերիկյան «Washingtonexaminer» հանդեսում տպագրված իր հոդվածը՝ «Էրդողանի ապագան Թուրքիայում մշուշոտ է» վերնագրով։
Հոդվածի հղմանը կից գրառում էր արել.
«Էրդողանի ապագան Թուրքիայում մշուշոտ է։ Էրդողանն իր գրասենյակում կմահանա՞, կիշխանազրկվի՞, թե կհայտնվի բանտում»։
Ամերիկացի սյունակագրի հոդվածում Էրդողանը քննադատության է ենթարկվում Թուրքիայի ներսում իրականացվող քաղաքականության համար։
«Բռնապետները երբեք չեն մտածում, հեղաշրջման, կաթվածի, կամ մահափորձի մասին, սակայն դա հնարավոր է»,- նշում է Ռուբինը՝ կանխատեսելով, որ Էրդողանը հնարավոր է արժանանա Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ադնան Մենդերեսի ճակատագրին՝ մահապատժին։

US analyst: Erdogan's future in Turkey does not look bright
Famous American scholar and analyst Michael Rubin, famous for his harsh criticism of Turkish President Recep Tayyip Erdogan, took to Twitter to make another post, causing outrage among Turkish media, Ermenihaber reports.
The analyst tweeted the link of his latest article titled “Erdogan's future in Turkey does not look bright” which was published by the Washington Examiner on 30 January, writing: “Erdogan’s future in Turkey does not look bright: Will Erdogan die in office, be exiled, imprisoned, or executed.”
The article by the US columnist strongly criticises Erdogan for the policies implemented inside Turkey.
“Dictators may at first glance appear secure in their power but, while democrats awake every morning confident in the legitimacy and security of their tenure, dictators must rise each day realizing it could be their last: None ever expects the heart attack, assassination, or coup that will end their rule, but they can be assured one or the other will come,” Rubin said in the article, stressing Erdogan may suffer the fate of former Turkish Prime Minister Adnan Menderes, who was executed.