ԵՊՀ 450 աշխատակից կազատվեն աշխատանքից
«Գիտնականները ճաշակում են հեղափոխության պտուղները։ ՀՀ կառավարության 2018 թ. դեկտեմբերի 27-ի թիվ 1515 որոշման արդյունքում ԵՊՀ 450 աշխատակիցներ կկորցնեն իրենց աշխատանքը` ես դրանցից մեկն եմ։ Երեկ բոլորս ստացանք ծանուցումներ, որ մարտի 31-ից ազատված ենք աշխատանքից»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Կրթության և գիտության նախկին փոխնախարար, ԵՊՀ աշխատակից Վահրամ Մկրտչյանը։
Նա նշել է, որ ԵՊՀ գիտական խորհուրդը գտնում է, որ անհրաժեշտ է անվավեր ճանաչել ՀՀ կառավարության 2018 թ. դեկտեմբերի 27-ի թիվ 1515 որոշումը՝ բազային ֆինանսավորման մրցութային ընթացակարգի սահմանման մասով և այդ կապակցությամբ դիմել է վարչապետ Փաշինյանին։
«ԵՊՀ աշխատակիցները պատրաստվում են այլ բուհերի ներկայացուցիչների հետ միասին փետրվարի 7-ին բողոքի երթ կազմակերպել ԵՊՀ-ից դեպի Հանրապետության հրապարակ, կառավարական տուն 1»,- գրել է Վ. Մկրտչյանը։

Экс-замминистра образования и науки Армении: 450 сотрудников ЕГУ с марта лишатся работы
«Учёные вкушают плоды революции. В результате решения правительства РА N1515 от 27 декабря 2018 года 450 сотрудников Ереванского государственного университета (ЕГУ) потеряют работу – и я один из них. Вчера мы все получили извещения, что с 31 марта освобождены от работы», – на своей странице в соцсети Facebook написал экс-заместитель министра науки и образования Армении, сотрудник ЕГУ Ваграм Мкртчян.
Он отметил, ученый совет ЕГУ считает, что следует признать недействительным решение правительства N1515 по части перевода базового финансирования на конкурсную основу, и в связи с этим обратился к премьер-министру РА Николу Пашиняну.
«Сотрудники ЕГУ вместе с представителями других вузов готовятся 7 февраля организовать протестное шествие от госуниверситета к правительственному зданию №1 на площади Республики», – написал В. Мкртчян.