Մինասի «Գիշեր» որմնանկարը  կործանման եզրին է
Գյումրի քաղաքի կիսավեր գործարաններից մեկում գտնվող Մինաս Ավետիսյանի «Գիշեր» որմնանկարը կործանման եզրին է։
«Այն պետք է վերականգնվի, հետո ապամոնտաժվի, որովհետև այդ տարածքը  փլատակ է, այդտեղ պահել չի լինի։ Մոտավոր արժեքը 20-25 հազար դոլար է։ Սրա մասին նախարարությունը վաղուց տեղյակ է, ընդգրկված է հուշարձանների ցանկում և պահպանվում է պետության կողմից»,- Panorama.am-ին ասաց «Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամի նախագահ, նկարչի որդի Արման Ավետիսյանը։
Հարցին, թե արդյո՞ք արդեն որևէ արձագանք կա, որ կվերականգնվի որմնանկարը, նա նշեց, որ որևէ արձագանք, տեղեկություն չունեն, հույս ունի, որ հանրությունը տեղի, սփյուռքի, ինչ -որ ձևով կարձագանքի։
Ա. Ավետիսյանի խոսքով, որմնանկարները սովորաբար վերականգնվում և տեղափոխվում են տաք եղանակին, բայց  ամրակայում  կարելի է հենց վաղն էլ սկսել, որպեսզի չթափվի։
Ա. Ավետիսյանը տեղեկացրեց, որ «Մինաս Ավետիսյան» հիմնադրամի միջոցով արդեն կազմակերպվել է Մինաս Ավետիսյանի 8 որմնանկարի վերականգնում, որից միայն մեկը չի տեղաշարժվել՝ «Հայաստան» որմնանկարը Վահրամաբերդ համայնքում։ Վերականգնվել են նաև Ռաֆիկ Աթոյանի և Հակոբ Հակոբյանի որմնանկարները։
Նա ասաց, որ ամրակայման, մասնակի վերականգնման, բայց ոչ տեղաշարժման կարիք ունի Մինաս Ավետիսյանի՝ Ազատան գյուղում գտնվող որմնանկարը։ «Արմենիա» որմնանկարը, որը վերականգնվել է 4 տարի առաջ, արդեն  ունի որոշակի վնասվածքներ։
«Տեղի համայնքը լավ չի գիտակցում, թե ինչ ունի։ Երեխաներն անընդհատ խաղում են, խողովակի հետ կապված խնդիր կար, պատը խոնավացել էր։ Ժամանակին տեղեկացրել եմ, առանձնապես արձագանք չեմ տեսնում»,- ասաց Ա. Ավետիսյանը։

Уникальная фреска армянского художника Минаса Аветисяна «Ночь» находится на грани разрушения на одном из полуразрушенных заводов в Гюмри.
«Фреска должна быть реставрирована, затем демонтирована. Ее местоположение – руины, нельзя ее хранить там. Приблизительная цена – 20-25 тыс. долларов. Обэтом министерство давно в курсе, фреска включена в список памятников и охраняется государством», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель фонда «Минас Аветисян», сын художника Арман Аветисян.
На вопрос, последовала ли уже реакция, будет ли фреска отреставрирована, Арман Аветисян отметил, что сведениями не располагают, при этом выразил надежду, что последует какой-то отклик общественности – местной и из Диаспоры.
По словам Аветисяна, фрески обычно реставрируют и переносят в более теплую погоду, но укрепительные работы можно начинать уже завтра, чтобы не допустить обвала.
A. Аветисян сообщил, что Фонд «Минас Аветисян» уже организовал реставрацию 8 фресок Минаса Аветисяна, только одна из них не перенесена – фреска «Армения» в общине Ваграмаберд. Также были восстановлены фрески Рафика Атояна и Акопа Акопяна.
Он сказал также, что фреска Минаса Аветисяна в селе Азатан нуждается в фиксации, частичной реставрации, но в перемещении необходимости нет. Фреска «Армения», которая была восстановлена четыре года назад, уже имеет некоторые повреждения.
«Местная общественность не очень хорошо осознает, чем обладает.
Дети постоянно играют там, была проблема с трубой, стена была сырой. Я своевременно уведомил, особой реакции не вижу», – сказал А. Аветисян.