Քաղցկեղի անվճար վիրահատությունները՝ ըստ առաջնահերթության
Թե մի բանով միահամուռ հիացած է հասարակությունը նոր կառավարությունից՝ դա քաղցկեղի անվճար վիրահատություններն են։ Անվճար՝ այսինքն պետպատվերով։ ԱՆ-ն հայտարարեց նաև, որ քննարկվում է ճառագայթային և քիմիաթերապիայի անվճար դարձնելու հարցը։ Նման դեպքում՝ մի քանի անգամ կաճեն պահանջվող ֆինանսական միջոցները։
Panorama.am-ը նամակով դիմեց ԱՆ. «Միանգամայն ողջունելով նախարարի հայտարարությունը, որ ուռուցքային վիրահատությունների ծախսերը պետությունը վերցնում է իր վրա, ցանկալի է տեղեկանալ՝ տարեկան քանի հիվանդի մասին է խոսք գնում, ինչ արժեն նման վիրահատությունները, ընդհանուրը որքան գումար է կազմում այս նախաձեռնությունը և ինչ միջոցներով է պատրաստվում ԱՆ-ն այն լուծել»։
Խնդիրը նրանում է, որ թույր կարծիք կա հանրությունում, թե ուռուցքային բոլոր վիրահատությունները անվճար կլինեն։ Ճիշտ կլինի նախօրոք բացատրել հիվանդներին բոլոր մանրամասները՝ հիասթափություններից, կամ  չհասկացությունից խուսափելու համար։
Նախ ասենք, որ որևէ նոր օրենք չի ընդունվել՝ գործում է ՀՀ կառավարության 2004 թվականի մարտի 4-ի թիվ 318 որոշումը։ Իսկ անվճար վիրահատությունների քանակի ավելացում ստացվել է ԱՆ բյուջեի  ավելացումից՝ 700 միլիոն դրամով։ Ու դրանով էլ որոշվում է անվճար վիրահատությունների քանակի ավելացումը։
Անվճար վիրահատություններ կատարվում են/ կկատարվեն բժշկական այն հաստատություններում, որոնց հետ առողջապահության նախարարությունը կնքել է պայմանագրեր։
Ըստ հաշվարկի՝ 2018 թվականին նշված /տես ԱՆ պատասխանում/ կազմակերպություններում ուռուցքաբանական և արյունաբանական դեպքերը 10700 են եղել։
2018 թվականին իրականացվել է 2050 վիրահատական միջամտություն։
ԱՆ պատասխանում գրված է, որ վիրահատական գումարների՝ պետության կողմից փոխհատուցումը և գանձվող համավճարը հաստատում է առողջապահության նախարարը։  Մինչև 2019 թիվը պետության կողմից փոխհատուցվող միջինացված գումարը կազմել է 118,800 դրամ։
Ու թեև «սկսած 2019 թվականի հունվարի 11-ից ամբողջ բնակչության համար չարորակ վիրահատությունները կլինեն պետպատվերով», Panorama.am-ին ուղարկած պատասխանում նշվում է, որ իրականում ուռուցքաբանական և արյունաբանական բժշկական օգնության համար պահանջվում է մի քանի անգամ ավելի գումար, քան կա ԱՆ ավելացած բյուջեում ուստի՝ «խնդիրների լուծումը կլինի փուլային տարբերակով՝ ըստ առաջնահերթության»։

Бесплатные операции для больных раком в Армении – в зависимости от приоритетности
Если чем-то единодушно и восхищено общество  в связи с деятельностью нового правительства – бесплатные операции для больных раком. Бесплатно – то есть по госзаказу. Минздрав объявил также, что обсуждается возможность сделать бесплатными также лучевую и химиотерапию. В данном случае в несколько раз вырастут требующиеся финансовые средства.
Сайт Panorama.am с письмом обратился в Минздрав Армении: « Полностью приветствуя заявление министра о том, что расходы на операции при опухолях государство берет на себя, желательно узнать, о каком количестве пациентов в год идет речь, сколько стоят подобные операции, в целом какова стоимость данной инициативы и на какие средства Минздрав собирается решить эту задачу?»
Проблема в том, что в обществе бытует неверное мнение, будто все онкологические операции будут бесплатными. Будет правильным заранее объяснить пациентам все детали, чтобы избежать разочарования или недопонимания.
Сперва отметим, что какого-либо нового закона принято не было, действует постановление Правительства РА N 318 от 4 марта 2004 года. А увеличение количества бесплатных операций обусловлено увеличением бюджета Минздрава на 700 млн драмов. И тем самым определяется увеличение количества бесплатных операций.
Бесплатные операции проводятся/ будут проводиться в тех медицинских учреждениях, с которыми Министерство здравоохранения заключило контракты.
Согласно расчетам, в 2018 году в указанных организациях (см. в ответе Минздрава) число онкологических и гематологических  случаев составило 10700.
В 2018 году было проведено 2050 хирургических вмешательств.
В ответе Минздрава указано, что возмещение государством  средств на операции и изымаемая плата утверждаются минитром здравоохранения. До 2019 года средняя сумма, возмещаемая государством,  составила 118 800 драмов.
И хотя, «начиная с 11 января 2019 года, для всего населения операции при злокачественных опухолях будут проводиться в рамках госзаказа», в направленном Panorama.am ответе отмечается, что в действительности для онкологической и гематологической помощи требуется в несколько раз больше средств, чем есть в увеличенном бюджете Минздрава, следовательно, «решение проблем будет поэтапным – в соответствии с приоритетностью».