Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս. Երբեմնի ծաղկուն գաղութից մնացել է 14-15 հազար հալեպահայ
Պարոն Սարգսյան, 2011թ-ից բռնկված պատերազմը Սիրիայում ավերեց այդ երկրի երբեմնի հայտնի քաղաքները, այդ թվում նաև Հալեպը։ Ինչպես է շարունակվում կյանքն այսօր Հալեպում, արդյո՞ք սկսվել են վերականգնողական աշխատանքներ։
Ա. Սարգսյան. Պատերազմի պատճառած վնասներն ուղղակի ահագնացող չափերի են հասնում Սիրիայում: Անդառնալի են հատկապես մարդկային կորուստները, որոնք հաշվվում են հարյուր հազարներով: Այստեղ պետք է խորը հարգանքի խոսքեր հնչեցնել սիրիայի ժողովրդի հասցեին, որը մեծ զոհողությունների գնով դուրս է գալիս երկարատև և դաժան պատերազմի թոհուբոհից` չլքելով իր հայրենիքն ու անսասան մնալով այն պաշտպանելու իր հանձնառության մեջ: Այսօր Սիրիան թևակոխում է հետպատերազմական վերականգնման և ազգային կոնսոլիդացիայի նոր ժամանակաշրջան:
Հալեպ քաղաքը պատերազմի արդյունքում ամենամեծ մարդկային և նյութական կորուստները կրած քաղաքներից է: Այսօր կյանքը Հալեպում մտել է բնականոն հունի մեջ. բացվում են վաճառատներն ու հասարակական սննդի օբյեկտները, զգալի աշխուժություն է նկատվում կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում: Կառավարությունը, իր սուղ միջոցներից, դրամական աջակցություն է ցուցաբերում կրթօջախների, ռազմավարական նշանակության շինությունների կառուցման և վերականգնման համար: Բարձրանում է նաև անվտանգության մակարդակը, ինչն ապահովվում է հետևողական աշխատանքի շնորհիվ:
Հալեպը հայտնի էր հայկական մեծ համայնքով, որը ձևավորվել էր 1915թ.-ից հետո։ Հայերն այս պատերազմի արդյուքնում կրկին դարձան փախստականներ, մի մասը վերադարձավ Հայաստան։ Ինչպիսի՞ն է այսօր Հալեպում ու Սիրիայի մյուս քաղաքներում հայ համայնքը, որքան հայ է մնացել Հալեպում։ Ունե՞ք արդյոք որոշակի տվյալներ։
Ա. Սարգսյան. Այո, պատերազմն իր դրոշմն է թողել նաև հալեպահայության վրա: Երբեմնի ծաղկուն, ազգային ընդգծված կոլորիտով մայր գաղութից այսօր մնացել է ընդամենը 14-15 հազար հալեպահայ, որոնք իրենց ազգանվեր գործունեությամբ և անասելի ջանքերի գնով փորձում են պահպանել համայնքի դիմագիծն ու համայնքային կառույցների կենսունակությունը: Պետք է ուրախությամբ արձանագրել, որ վերականգնվում և նոր ընթացքի մեջ է մտնում համայնքի ազգային կյանքը. հաճախ են իրականացվում մշակութային միջոցառումներ, նոր և բարձր մակարդակի վրա է հյուպատոսություն-համայնք փոխգործակցությունն ու համատեղ միջոցառումներ կազմակերպելու և իրականացնելու պատրաստակամությունը: Եռամսյակը մեկ անգամ տեղի են ունենում այցելություններ հիմնականում Լաթաքիա և Քեսաբ, ուր կազմակերպվում են հյուպատոսական ընդունելություններ` շրջանի հայությանը հյուպատոսական տարաբնույթ հարցերում աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
Հրադադարի համեմատաբար հանգիստ պայմաններում կա՞ն դեպքեր, երբ հայերը վերադառնում են Սիրիա։
Ա. Սարգսյան. Կան անշուշտ: Կան նրանք, ովքեր վերադառնում են հիմնականում իրենց գույքը վաճառելու և Հայաստանում վերջնական հաստատվելու նպատակով: Կան նաև դեպքեր, որ վերադառնում են մշտական բնակության, սակայն այս նպատակով վերադարձողների թիվը դեռևս փոքր է: Այստեղ պետք է նշել, որ հալեպահայության մի մասի հայացքը, ընդհանուր առմամբ, ուղղված է Մայր Հայրենիքին, և Հալեպում բնակվող բազմաթիվ հայեր իրենց ապագան տեսնում են Հայաստանում: Սակայն քիչ չեն Հալեպում իրենց կյանքը վերահաստատել ցանկացողները: Մենք հանձնառու ենք, մեր հնարավորությունների սահմաններում, Հալեպ վերադարձող մեր հայրենակիցների մարդասիրական կարիքների ապահովմանը:
Սիրիայի պատերազմի այս ողջ ժամանակահատվածում Սիրիայում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները միակներից էին, որ շարունակեցին գործել։ Ի՞նչ է նշանակում դիվանագետ լինել ու աշխատել պատերազմի պայմաններում։
Ա. Սարգսյան. Պատերազմի ողջ ընթացքում, Հայաստանի բարձր ղեկավարության որոշմամբ, Դամասկոսում ՀՀ դեսպանությունն ու Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունն աշխատել և աշխատում են արտակարգ ռեժիմով` կիսելով պատերազմի բոլոր զրկանքներն ու դժվարությունները: Մինչև այսօր Հալեպում գործող միակ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսությունն է, ինչը շատ բարձր է գնահատվում Սիրիայի ժողովրդի կողմից: Հալեպահայության համար նույնպես բարոյահոգեբանական մեծ նշանակություն ունի գլխավոր հյուպատոսության գործունեությունը, թեկուզև այն պատճառով, որ այն կապող օղակն է Մայր Հայրենիքի հետ և նրա վավերական ներկայությունը Հալեպում:
Այստեղ կցանկանայի երկու բառով ներկայացնել հյուպատոսության գործունեությունը մարդասիրական օգնությունների ստանձնման և Հալեպ առաքման աշխատանքներում: Այս տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը շուրջ 6 անգամ մարդասիրական օգնություն է առաքել Սիրիա, վերջինը` 2018 թվականի հուլիսին: Լաթաքիա ժամանելուն պես օգնությունների ստանձնման, գրանցման, թղթաբանական ձևակերպումների, Հալեպ առաքման տրանսպորտային միջոցների ապահովման ողջ պատասխանատվությունը մշտապես ստանձնել է Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության անձնակազմը: Ներկայիս բարդ ռազմաքաղաքական պայմաններում նմանատիպ պատասխանատվություն ստանձնելն իսկապես ռիսկային է: Ահա այսպիսի պայմաններում են աշխատում հայ դիվանագետները բոլոր պատերազմական գոտիներում: Անշուշտ բարդ է և ընդգրկուն աշխատանքային օրակարգը և մասնագիտական բարձր պատրաստվածությունից բացի անհրաժեշտ է լինել նաև աչալուրջ և զգոն` գիտակցելով իրավիճակի լրջությունն ու անխոհեմ քայլերի հետևանքները:
Ներկայումս ի՞նչ ծրագրեր ունի գլխավոր հյուպատոսությունը, ի՞նչ ուղղությամբ են տարվում առաջնային աշխատանքները։
Ա. Սարգսյան. Հյուպատոսության գործունեությունն այս առումով խիստ փոփոխական է և մեծապես կախված է ներքաղաքական զարգացումների տրամաբանությունից: Ընդհանուր առմամբ` ինչպես նախորդ տարիներին, 2019 թվականին նույնպես հյուպատոսությունը շարունակելու է բազմապրոֆիլ աշխատանքների իրականացման իր պրակտիկան:

Генконсул Армении в Алеппо: В некогда процветающем центре Диаспоры сегодня остались только 14-15 тыс. алеппских армян
13:16 05/02/2019
Сайт Panorama.am публикует эксклюзивное интервью с генконсулом Армении в Алеппо Арменом Саркисяном:
– Г-н Саркисян, вспыхнувшая в 2011 году война в Сирии разрушила некогда известные города этой страны, включая Алеппо. Как сегодня продолжается жизнь в Алеппо, начались ли восстановительные работы?
– Причиненный войной ущерб достигает просто ужасающих размеров в Сирии. Особенно непоправимы человеческие потери, они исчисляется сотнями тысяч. Здесь нужно озвучить слова глубокого уважения в адрес народа Сирии, который ценой больших жертв выходит из хаоса длительной и жестокой войны, не покидая родину и сохраняя твердое намерение защищать ее. Сегодня Сирия вступает в новую эру послевоенного восстановления и национальной консолидации.
Алеппо является одним из городов, которые понесли наибольшие людские и материальные потери в результате войны. Сегодня жизнь в Алеппо вошла в нормальное русло, открываются торговые дома и объекты общественного питания, существенная активность наблюдается практически во всех сферах жизни. Правительство из своих скудных ресурсов оказывает финансовую поддержку в строительстве и восстановлении учебных заведений, строений стратегического назначения. Уровень безопасности также повышается, что обеспечивается в результате последовательной работы.
– Алеппо был известен большой армянской общиной, которая образовалась после 1915 года. В результате этой войны армяне вновь стали беженцами, часть вернулись в Армению. Какая сегодня армянская община в Алеппо и других сирийских городах, сколько армян сегодня осталось в Алеппо? У вас есть определенные данные?
– Да, война оставила свою печать также на армян Алеппо. В некогда процветающем центре Диаспоры с ярко выраженным национальным колоритом сегодня остались только 14-15 тысяч алеппских армян, которые своей преданной деятельностью и ценой неимоверных усилий пытаются сохранить облик общины и жизнеспособность общинных структур. Нужно с радостью отметить, что национальная жизнь общины восстанавливается и входит в новое русло: часто проводятся культурные мероприятия, на новом и высоком уровне партнерство между консульством и общиной, а также готовность организовывать и проводить совместные мероприятия. Через каждый квартал осуществляются посещения, главным образом в Латакию и Кесаб, где проводятся консульские приемы – для оказания помощи армянам региона в различных консульских вопросах.
– Есть случаи возвращения армян в Сирию в сравнительно спокойных условиях перемирия?
– Да, конечно. Есть те, кто возвращается в основном, чтобы продать свою собственность и окончательно утвердиться в Армении. Есть также случаи возвращения на постоянной основе, но число возвращающихся с этой целью пока небольшое. Здесь следует отметить, что взгляды части армян Алеппо в общей сложности обращены на Родину-мать, и многочисленные проживающие в Алеппо армяне видят свое будущее в Армении. Однако немало тех, кто хочет снова жить в Алеппо. Мы привержены, в пределах наших возможностей, обеспечению гуманитарных потребностей наших соотечественников, возвращающихся в Алеппо.
– В этот период войны армянские дипломатические представительства в Сирии были одними из немногих, которые продолжали функционировать. Что значит быть дипломатом и работать в условиях войны?
– На протяжении войны, по решению высшего руководства Армении, посольство РА в Дамаске и Генеральное консульство республики в Алеппо работали и работают в чрезвычайном режиме, разделяя все трудности и лишения войны. До сих пор единственным действующим в Алеппо дипломатическим представительством является Генеральное консульство Армении, что очень высоко ценится сирийским народом. Для армян Алеппо деятельность Генерального консульства также имеет большое морально-психологическое значение, хотя бы по той причине, что оно является связующим звеном с Родиной-матерью и ее подлинным присутствием в Алеппо.
Здесь я хотел бы в двух словах представить деятельность консульства в работах организации гуманитарной помощи и доставки в Алеппо. В течение этих лет правительство Армении около 6 раз доставляло гуманитарную помощь в Сирию, в последний раз – в июле 2018 года. Персонал Генерального консульства РА в Алеппо всегда брал на себя всю ответственность за получение помощи по прибытии в Латакию, регистрацию, оформление документов и обеспечение транспортных средств для доставки в Алеппо. В современных сложных военно-политических условиях брать на себя такую ответственность – действительно рискованно. Вот в таких условиях армянские дипломаты работают во всех военных зонах. Безусловно, сложно, рабочая повестка – обширная, и, помимо высокой профессиональной подготовки, необходимо быть также внимательными и бдительными – осознавая серьезность ситуации и последствия неразумных шагов.
– Какие проекты в настоящее время у генконсульства, в каком направлении ведутся приоритетные работы?
– Деятельность Консульства в этом отношении крайне нестабильна и во многом зависит от логики внутриполитических событий. В целом, как и в предыдущие годы, в 2019 году консульство также продолжит практику многофункциональной работы.
Интервью провела Анна Мкртчян. Оригинал – на армянском языке.