Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս. Երբեմնի ծաղկուն գաղութից մնացել է 14-15 հազար հալեպահայ
Պարոն Սարգսյան, 2011թ-ից բռնկված պատերազմը Սիրիայում ավերեց այդ երկրի երբեմնի հայտնի քաղաքները, այդ թվում նաև Հալեպը։ Ինչպես է շարունակվում կյանքն այսօր Հալեպում, արդյո՞ք սկսվել են վերականգնողական աշխատանքներ։
Ա. Սարգսյան. Պատերազմի պատճառած վնասներն ուղղակի ահագնացող չափերի են հասնում Սիրիայում: Անդառնալի են հատկապես մարդկային կորուստները, որոնք հաշվվում են հարյուր հազարներով: Այստեղ պետք է խորը հարգանքի խոսքեր հնչեցնել սիրիայի ժողովրդի հասցեին, որը մեծ զոհողությունների գնով դուրս է գալիս երկարատև և դաժան պատերազմի թոհուբոհից` չլքելով իր հայրենիքն ու անսասան մնալով այն պաշտպանելու իր հանձնառության մեջ: Այսօր Սիրիան թևակոխում է հետպատերազմական վերականգնման և ազգային կոնսոլիդացիայի նոր ժամանակաշրջան:
Հալեպ քաղաքը պատերազմի արդյունքում ամենամեծ մարդկային և նյութական կորուստները կրած քաղաքներից է: Այսօր կյանքը Հալեպում մտել է բնականոն հունի մեջ. բացվում են վաճառատներն ու հասարակական սննդի օբյեկտները, զգալի աշխուժություն է նկատվում կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում: Կառավարությունը, իր սուղ միջոցներից, դրամական աջակցություն է ցուցաբերում կրթօջախների, ռազմավարական նշանակության շինությունների կառուցման և վերականգնման համար: Բարձրանում է նաև անվտանգության մակարդակը, ինչն ապահովվում է հետևողական աշխատանքի շնորհիվ:
Հալեպը հայտնի էր հայկական մեծ համայնքով, որը ձևավորվել էր 1915թ.-ից հետո։ Հայերն այս պատերազմի արդյուքնում կրկին դարձան փախստականներ, մի մասը վերադարձավ Հայաստան։ Ինչպիսի՞ն է այսօր Հալեպում ու Սիրիայի մյուս քաղաքներում հայ համայնքը, որքան հայ է մնացել Հալեպում։ Ունե՞ք արդյոք որոշակի տվյալներ։
Ա. Սարգսյան. Այո, պատերազմն իր դրոշմն է թողել նաև հալեպահայության վրա: Երբեմնի ծաղկուն, ազգային ընդգծված կոլորիտով մայր գաղութից այսօր մնացել է ընդամենը 14-15 հազար հալեպահայ, որոնք իրենց ազգանվեր գործունեությամբ և անասելի ջանքերի գնով փորձում են պահպանել համայնքի դիմագիծն ու համայնքային կառույցների կենսունակությունը: Պետք է ուրախությամբ արձանագրել, որ վերականգնվում և նոր ընթացքի մեջ է մտնում համայնքի ազգային կյանքը. հաճախ են իրականացվում մշակութային միջոցառումներ, նոր և բարձր մակարդակի վրա է հյուպատոսություն-համայնք փոխգործակցությունն ու համատեղ միջոցառումներ կազմակերպելու և իրականացնելու պատրաստակամությունը: Եռամսյակը մեկ անգամ տեղի են ունենում այցելություններ հիմնականում Լաթաքիա և Քեսաբ, ուր կազմակերպվում են հյուպատոսական ընդունելություններ` շրջանի հայությանը հյուպատոսական տարաբնույթ հարցերում աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
Հրադադարի համեմատաբար հանգիստ պայմաններում կա՞ն դեպքեր, երբ հայերը վերադառնում են Սիրիա։
Ա. Սարգսյան. Կան անշուշտ: Կան նրանք, ովքեր վերադառնում են հիմնականում իրենց գույքը վաճառելու և Հայաստանում վերջնական հաստատվելու նպատակով: Կան նաև դեպքեր, որ վերադառնում են մշտական բնակության, սակայն այս նպատակով վերադարձողների թիվը դեռևս փոքր է: Այստեղ պետք է նշել, որ հալեպահայության մի մասի հայացքը, ընդհանուր առմամբ, ուղղված է Մայր Հայրենիքին, և Հալեպում բնակվող բազմաթիվ հայեր իրենց ապագան տեսնում են Հայաստանում: Սակայն քիչ չեն Հալեպում իրենց կյանքը վերահաստատել ցանկացողները: Մենք հանձնառու ենք, մեր հնարավորությունների սահմաններում, Հալեպ վերադարձող մեր հայրենակիցների մարդասիրական կարիքների ապահովմանը:
Սիրիայի պատերազմի այս ողջ ժամանակահատվածում Սիրիայում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները միակներից էին, որ շարունակեցին գործել։ Ի՞նչ է նշանակում դիվանագետ լինել ու աշխատել պատերազմի պայմաններում։
Ա. Սարգսյան. Պատերազմի ողջ ընթացքում, Հայաստանի բարձր ղեկավարության որոշմամբ, Դամասկոսում ՀՀ դեսպանությունն ու Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունն աշխատել և աշխատում են արտակարգ ռեժիմով` կիսելով պատերազմի բոլոր զրկանքներն ու դժվարությունները: Մինչև այսօր Հալեպում գործող միակ դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսությունն է, ինչը շատ բարձր է գնահատվում Սիրիայի ժողովրդի կողմից: Հալեպահայության համար նույնպես բարոյահոգեբանական մեծ նշանակություն ունի գլխավոր հյուպատոսության գործունեությունը, թեկուզև այն պատճառով, որ այն կապող օղակն է Մայր Հայրենիքի հետ և նրա վավերական ներկայությունը Հալեպում:
Այստեղ կցանկանայի երկու բառով ներկայացնել հյուպատոսության գործունեությունը մարդասիրական օգնությունների ստանձնման և Հալեպ առաքման աշխատանքներում: Այս տարիների ընթացքում Հայաստանի կառավարությունը շուրջ 6 անգամ մարդասիրական օգնություն է առաքել Սիրիա, վերջինը` 2018 թվականի հուլիսին: Լաթաքիա ժամանելուն պես օգնությունների ստանձնման, գրանցման, թղթաբանական ձևակերպումների, Հալեպ առաքման տրանսպորտային միջոցների ապահովման ողջ պատասխանատվությունը մշտապես ստանձնել է Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության անձնակազմը: Ներկայիս բարդ ռազմաքաղաքական պայմաններում նմանատիպ պատասխանատվություն ստանձնելն իսկապես ռիսկային է: Ահա այսպիսի պայմաններում են աշխատում հայ դիվանագետները բոլոր պատերազմական գոտիներում: Անշուշտ բարդ է և ընդգրկուն աշխատանքային օրակարգը և մասնագիտական բարձր պատրաստվածությունից բացի անհրաժեշտ է լինել նաև աչալուրջ և զգոն` գիտակցելով իրավիճակի լրջությունն ու անխոհեմ քայլերի հետևանքները:
Ներկայումս ի՞նչ ծրագրեր ունի գլխավոր հյուպատոսությունը, ի՞նչ ուղղությամբ են տարվում առաջնային աշխատանքները։
Ա. Սարգսյան. Հյուպատոսության գործունեությունն այս առումով խիստ փոփոխական է և մեծապես կախված է ներքաղաքական զարգացումների տրամաբանությունից: Ընդհանուր առմամբ` ինչպես նախորդ տարիներին, 2019 թվականին նույնպես հյուպատոսությունը շարունակելու է բազմապրոֆիլ աշխատանքների իրականացման իր պրակտիկան:

Consul General: Only 14-15 thousand Armenians left from once a prosperous colony in Aleppo
- Mr Sargsyan, the war that broke out in Syria in 2011 destroyed the country’s once-famous cities, including Aleppo. How is life going on today in Aleppo? Have the restoration works launched?
- The damages inflicted by the war are simply reaching alarming proportions in Syria. The human losses that are estimated at hundreds of thousands are especially irreversible. We should pay deep respects to the Syrian people who are overcoming a long-lasting and cruel war turmoil at the cost of great sacrifices, refusing to leave their country and remaining steadfast in their commitment to protecting it. Today, Syria enters a new period of post-war reconstruction and national consolidation.
Aleppo is one of the cities that has suffered most of human and material losses as a result of the war. Today, live has got back to normal in Aleppo: shops and public catering facilities are being opened, with vigorous activity observed in almost every aspect of life. The government provides financial support for the construction and restoration of educational institutions and the buildings of strategic importance from its scarce resources. The security level is also on the rise due to consistent efforts.
- Aleppo was famous for its large Armenian community established after 1915. Due to the war, Armenians became refugees again, with some of them returning to Armenia. How is the Armenian community in Aleppo and other Syrian cities today? How many Armenians have left in Aleppo? Do you possess some data?
- Yes, the war has also left its mark on Aleppo Armenians. Today, only 14-15 thousand Armenians have left in Aleppo from once a prosperous mother colony with a strong national identity, sparing no effort in an attempt to preserve the community's image and the viability of community structures.
We can underline with joy that the national life of the community is restoring and entering a new course: cultural events are often held, the consulate-community-partnership and the willingness to organize and implement joint events are on a new higher level. Quarterly visits are paid to mainly Latakia and Kessab, where consular receptions are organized to assist the local Armenians in various consular issues.
- Are there cases when Armenians return to Syria under conditions of a relative peace following the ceasefire?
- Of course, there are such cases. There are people who return mostly for selling their property and settling themselves in Armenia permanently. There are also cases of permanent resettlement in Aleppo, but the number of returnees is still small. It is noteworthy that a part of Aleppo Armenians looks at their homeland, and many Armenians in Aleppo see their future in Armenia. However, those who want to re-establish themselves in Aleppo are few. We are committed to ensuring the humanitarian needs of our compatriots returning to Aleppo within our abilities.
- Throughout the Syrian war, the Armenian diplomatic representations in Syria were among the few that continued to operate. What does it mean to be a diplomat and to work under a war?
- Throughout the war, by the decision of the Armenian leadership, the Armenian Embassy in Damascus and the Armenian Consulate General in Aleppo have been working and continue to work with an emergency regime, sharing all the hardships of the war.
Up to present, the only diplomatic representation in Aleppo is the Consulate General of Armenia, which is highly appreciated by the Syrian people. For Aleppo Armenians, the activity of the Consulate General is also of great moral-psychological importance for the simple reason that it ensures a link between the Motherland and its authentic presence in Aleppo.
I would like to present in short the Consulate’s activity in humanitarian aid anddeliveries to Aleppo. In these years, the Armenian government has dispatched humanitarian aid to Syria six times – the last in July 2018. The staff of the Armenian Consulate General in Aleppo has always assumed the full responsibility for assistance receiving, registration, paperwork and provision of transport means for delivery to Aleppo, as soon as it arrives at Latakia.
Amid today’s complicated military-political conditions, assuming such a responsibility is highly risky. This is how the Armenian diplomats work in war zones. Naturally, the work schedule is complex and inclusive, and apart from high level professionalism it is also necessary to be vigilant, realizing the seriousness of the situation and the consequences of reckless steps.
- What programs do the Consulate General currently have and what are its priority targets?
- The activities of the Consulate in this respect are extremely variable and largely depend on the domestic political developments. In general, as in the previous years, in 2019 as well the Consulate will push ahead with its practice of multifunctional work.