Հայաստանում օգտատերերի ավելի քան մեկ երրորդը 2018-ին ենթարկվել է համացանցից գրոհների
Հայաստանում օգտատերերի ավելի քան մեկ երրորդը կամ 36,47%-ը 2018 թվականին ենթարկվել է համացանցից գրոհների, այն դեպքում, երբ 2017թ. այդ ցուցանիշը կազմել է 32,81%։ Ընդ որում, եթե Ադրբեջանում վեբ-գրոհների ենթարկված օգտատերերի բաժինը 2017թ. 35,14%-ից աճել է մինչև 35,88%, ապա Վրաստանում՝ 22,93%-ից  մինչև 26,62%։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տվյալները։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ աշխարհում համացանցից օգտվողների համակարգիչների 29,4%-ը 2017թ. ընթացքում առնվազն մեկ անգամ ենթարկվել է Malware դասի վեբ-գրոհի, իսկ 2018թ. այդ ցուցանիշը հասել է 30,01%-ի։
Փորձագետները նշում են, որ վեբ-մոդուլով հուսալի հակավիրուսը պաշտպանում է օգտատերերին վնասաբեր/վարակված վեբ-էջից վնասակար օբյեկտների ներբեռնումից։ Վնասաբեր կայքերը հատուկ են պատրաստվում չարագործների կողմից։ Նրանք նաև ձգտում են կոտրել հնարավորինս շատ օրինական կայքեր և այնտեղ ներդնել վնասաբեր սկրիպտներ ու ամենատարբեր նշանակության ծրագրեր՝ կրիպտոարժույթների թաքնված մայներեներ, ծածկագրող-շորթող ծրագրերի ներբեռնման փաթեթներ, անձնական և բանկային տվյալների գողության համար նախատեսված ծրագրեր։ Վարակված կարող են լինել նաև այն վեբ-ռեսուրսները, որոնց բովանդակությունն ստեղծում են օգտատերերը (օրնակ՝ ֆորումները)։

Более трети пользователей Армении в 2018 году подверглись атакам через Интернет
Более трети или 36,47% пользователей в Армении в 2018 году подверглись атакам через интернет, когда как годом раньше этот показатель составил 32,81%. Соответствующие данные приводит сегодня, 7 февраля, представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.
При этом, если в Азербайджане доля подвергшихся веб-атакам пользователей с 35,14% в 2017 году возросла до 35,88%, то в Грузии – с 22,93% до 26,62%, свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
В 2017 году 29,4% компьютеров интернет-пользователей в мире хотя бы один раз подверглись веб-атаке класса Malware, а в 2018 году этот показатель достиг 30,01%.
Эксперты отмечают, что надежный антивирус с веб-модулем защищает пользователей от загрузки вредоносных объектов с вредоносной/зараженной веб-страницы.
«Вредоносные сайты специально создаются злоумышленниками. Они также стараются взломать больше легитимных ресурсов и внедрить там вредоносные скрипты и программы самого разного назначения – скрытые майнеры криптовалют, загрузчики шифровальщиков-вымогателей, программы для кражи личных и банковских данных. Зараженными могут быть также веб-ресурсы, контент которых создается пользователями (например, форумы)», – указывается в сообщении.