Որոշ բաներ կային, որ գալիս էին դեռ նախորդ կառավարության ծրագրից. կրթության փորձագետ
Կառավարության ծրագրի կրթության մասի որոշ հատվածներ ոլորտի փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանին նախկին կառավարության ծրագիրն է հիշեցրել։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Խաչատրյանը խոսեց այս ծրագրի բացերից ու նորություններից։
«Որոշ բաներ կային, որ նախորդ կառավարության ծրագրից էին գալիս, մասնավորապես նախադպրոցական կրթության ոլորտում ընդգրկվածների թվի ավելացումը։ Թեև այս անգամ թիվը փոխվել է՝ 70 տոկոս ընդգրկվածության ցուցանիշի է հասցվել, այսինքն ավելի բարձր նշաձող է դրվել, բայց այդ կետը նախորդ կառավարությունն էլ անընդհատ կարևորում էր։ Բայց, օրինակ, ես կուզենայի, որ նախադպրոցական կրթության ոլորտում անպայման խոսվեր կառավարման, բովանդակության մասին։ Մենք նախադպրոցական կրթության մեջ խոսում ենք միայն մանկապարտեզի ընդգրկվածության հարցից, բայց շատ կարևոր է, թե ինչ ուսումնական ծրագրեր կան մանկապարտեզներում, կամ նախադպրոցական մանկավարժների վերապատրաստման մասնագիտական զարգացման հարցը քննարկեինք։ Սրանք կառավարության ծրագրում դեռևս շարունակում են բաց մնալ, միայն մանկապարտեզ գնալը քիչ է, կարևոր է, թե այնտեղ ինչ է տեղի ունենում»,- մանրամասնեց մեր զրուցակիցը։
Ինչ վերաբերում է դպրոցական կրթությանը, Խաչատրյանն ասաց, որ ինչպես նախորդ, այնպես էլ այս կառավության ծրագրերում շեշտված է խթանումը բնագիտությանը, տեխնոլոգիաներին, ինժեներական առարկաներին ու ձեռնարկատիրական կրթությանը։
«Այս անգամ, ի տարբերություն նախորդ կառավարության շեշտադրվում է նաև քննադատական մտածողության դերը, քաղաքացիական կրթությունը։ Ծրագրում նորություններից մեկն այն է, որ դպրոցները փորձ է արվում դիտելու որպես համայնքային կենտրոններ, այսինքն դպրոցը լինի ոչ միայն դաս անելու տեղ, այլ բաց կլինի նաև համայնքի ընդհանուր կրթական ներուժի համար։ Սա իհարկե կարևոր կետ է, բայց սրա համար պետք է լուրջ ներդրումներ արվեն, քանի որ, եթե դպրոցը համայնքային կենտրոն է, բայց ոչ մի ռեսուրս չի դրվում այդ ֆունկցիան իրականացնելու համար, ո՞վ պետք է դա անի»,- ասաց փորձագետը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ծրագրում մնացել է 12-ամյա կրթության չափորոշիչները մշակելը, գաղափարը, որը գալիս է 2016 թվականից։
Սերոբ Խաչատրանի կարծիքով՝ բացերից մեկն էլ այն է, որ ոչինչ չի ասվում ոչ ֆորմալ կրթության մասին, թեև նախարարությունում կա այդպիսի բաժին. «Չենք կարևում ոչ ֆորմալ կրթությունը, այն կրթությունը, որը պետության կողմից պարտադրանք չի ենթադրում և տեղի է ունենում արտադասարանական և այլ ֆորմատներով։ Այսօր մենք կրթության ամբողջ բեռը դնում ենք դպրոցի վրա, այսինքն բանակն ուզում է, որ դպրոցը հայրենասեր դաստիարակի, քաղաքացիական հասարակությունը՝ լավ քաղաքացի, հոգևորականները՝ հավատացյալ, գործատուները մի բան են ուզում, բայց ակնհայտ է, որ դպրոցը չի կարող այդ բոլորն անել, դրա համար շատ կարևոր է այդ ոչ ֆորմալ հարթակները ստեղծել, քանի որ շատ բաներ կրթության ոլորտում պետք է անել դասացուցակից դուրս»։
Այնուամենայնիվ, մեր զրուցակցի կարծիքով, անգամ այն, ինչ գրված է ծրագրում, եթե արվի, կունենանք մի փոքր ավելի լավ համակարգ, բայց ոչ ուժեղ։
Ինչ վերաբերում է դպրոցներում առարկայացանկի վերանայմանը՝ Խաչատրյանն ասաց. «Այս պահին խնդրի հետ կապված լարվածություն կա, բայց պետք է գտնել կոմպրոմիսը, որն էլ պետք է ելնի գիտական տեսանկյունից, դպրոցի ու երեխայի շահերից։ Մենք չպետք է ակադեմիական էգոիստ լինենք և ամեն մեկը փորձի իր առարկան պարտադրել երեխաներին։ Պետք է գտնել, լավագույն ձևը, որպեսզի կարևոր գիտելիք դուրս չթողնենք դպրոցական ծրագրից»։

Эксперт в сфере образования: Определенные вещи взяты из программы предыдущего правительства Армении
Определенные части программы правительства Армении, касающиеся сферы образования, напомнили эксперту в данной отрасли Серобу Хачатряну программу предыдущего кабмина. В беседе с корреспондентом Panorama.am Хачатрян коснулся упущений и новых положений в представленной программе.
«Были определенные вещи, взятые из программы предыдущего правительства, в частности, увеличение числа вовлеченных в сферу дошкольного образования. Хотя на этот раз цифра изменилась, показатель охвата доведен до 70 процентов, то есть поставлена более высокая планка. Но о важности этого положения постоянно заявляло и предыдущее правительство.
Однако, например, мне бы хотелось, чтобы относительно сферы дошкольного образования обязательно говорилось об управлении, содержании.
Касаясь дошкольного образования, мы говорим только говорим об охвате детских садов, но очень важно, какие учебные программы есть в детских садах, не обсуждаем и вопроса профессионального развития, переподготовки дошкольных работников. Эти вопросы все еще остаются без внимания в программе правительства, недостаточно только посещать детские сады, важно то, что там происходит», – сказал собеседник Panorama.am.
Что касается школьного образования, Хачатрян сказал, что в программе как предыдущих, так и нынешнего правительства подчеркнуто стимулирование естественных наук, технологий, предметов в сфере инженерии, предпринимательства.
«В этот раз, в отличие от предыдущего правительства, подчеркивается также роль гражданского образования, критического мышления. Одно из нововведений в программе – то, что предпринимается попытка рассматривать школы как общинные центры. То есть чтобы школа была не только местом для проведения занятий, но также была открыта для общего образовательного потенциала общины. Это, конечно, важный пункт, но для этого должны быть сделаны серьезные инвестиции, поскольку, если школа является общинным центром, но не прилагается ресурсов для реализации этой функции, то кто должен это делать?» – сказал эксперт.
По его словам, в программе оставлена разработка стандартов 12-летнего образования, идея, которая берет начало с 2016 года.
Как отметил Сероб Хачатрян, один из пробелов состоит в том, что ничего не сказано о неформальном образовании, хотя в министерстве есть такое отделение: «У нас не придается важности неформальному образованию, образованию, которое не подразумевает принуждения со стороны государства, происходит в рамках внеклассного и других форматов. Сегодня мы возлагаем все бремя образования на школу, то есть армия хочет, чтобы школа воспитывала патриотов, гражданское общество – добропорядочных граждан, священнослужители – верующих, работодатели – еще чего-то … Но очевидно, что школа не может сделать все это, для этого очень важно создать эти неформальные платформы, так как многие вещи в области образования должны делаться вне расписания».
Однако, по словам собеседника Panorama.am, даже если будет реализовано все то, что написано в программе, у нас будет более хорошая система, но – не сильная.
Что касается пересмотра перечня предметов в школе, Хачатрян сказал: «В настоящий момент по этому вопросу есть напряженность, но необходимо найти компромисс, который должен вытекать с научной точки зрения, из интересов школы и ребенка. Мы не должны быть академическими эгоистами и пытаться навязать свой предмет детям. Нам нужно найти лучший способ, чтобы не оставлять важные знания за рамками школьной программы».