«Գույների կախարդանքը» ցուցահանդես. Մինասի գույներով՝ այցելուների ձեռքերով
Այսօր Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվելու է«Գույների կախարդանքը» ցուցահանդես՝ Մինասի գույներով՝ այցելուների ձեռքերով։
Պատկերասրահից հայտնում են, որ մոտ չորս ամիս ծրագրին մասնակցել է շուրջ վեց հարյուր աշակերտ՝ Հայաստանի տարբեր դպրոցներից և հաստատություններից:
Նախագծում առանցքայինը նկարչի ծննդավայրը պատկերող «Ջաջուռ» կտավն է՝ 1960 թ., որը հայրենի բնաշխարհի գունային սիմվոլիկ հավաքական պատկերն է։ Թիմային աշխատանքի արդյունքում պատանի արվեստասերները վերը նշված կտավի ուրվանկարի և տարաբնույթ իրերի` գործվածքների, թելերի, բազմերանգ գույների համադրությամբ ստեղծել են հայտնի գեղանկարի մոտ 60 ինքնատիպ կոլաժային վերարտադրություններ:

The National Gallery of Armenia will host an exhibition titled “The Magic of Colours” that will feature the reproductions of Armenian artist Minas Avetisian’s “Jajur” painting.
The exhibition is the outcome of an education programme launched four months ago that involved around 600 school students throughout Armenia.
The main theme of the exhibition is Avetisian’s “Jajur” (1960) painting depicting the painter’s birthplace with its landscape. The school students were tasked to group into teams create around 60 collage reproductions of the famous painting based on sketch of the painting.