ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Մանասյան. Կտրականապես դեմ եմ
«Այսօր մշակույթի ասպարեզում բազմաթիվ սկզբունքային հարցեր են կուտակված։ Կառավարության նոր ծրագիրն այդ հարցերի պատասխանները չի տալիս, որովհետև կազմված է ընդհանրական դատողություններով, ստանդարտ նախադասություններով»,- Panorama.am-ին ասաց  ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ,  Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գագիկ Մանասյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում կառավարության նոր ծրագիրը։
Նա կցանկանար, որ ստանդարտ ձևակերպումներից բացի, ծրագրում լինեին կոնկրետ առաջարկություններ, հանձնարարականներ, թվեր. «Ընդհանրապես, ողջ ծրագրում թվերի խնդիր չկա։ Կարող էր լինել թվային պատկեր, թե հանդիսականն ինչքանով պետք է ավելանա, ինչ անենք, որ մեր մշակութային կազմակերպությունների որակը բարձրանա, արդյոք մենք գնում ենք մասսայական միջոցումների, թե մտածում ենք փոքր, բայց բարձր որակի միջոցառումների մասին»։
Գ. Մանասյանը, ով նաև Հանրային խորհրդի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նախագահն է, նշեց, որ իրեն դուր է գալիս օրենքներ ստեղծելու ցանկությունը։ Նրա խոսքով, մշակույթի ասպարեզում գրեթե 28 տարվա ընթացքում 9 օրենք է ստեղծվել, ինչը չափազանց քիչ է, անբավարար է։
«Երբ որ օրենք կա, օրենքը կարգավորում է  մշակութային տվյալ ասպարեզի գործունեությունը, եթե տեղը դատարկ է, մարդն անմիջապես գրավում է օրենքի տեղը։ Օրենքը խիստ անհրաժեշտություն է, օրենքը տվյալ ոլորտում ստեղծում է ստեղծագործական բարենպաստ պայմաններ»,- ասաց  մշակույթի վաստակավոր գործիչը։
Նրան դուր է եկել նաև ժամանակակից արվեստների մասին օրենքներ ստեղծելու գաղափարը։ Միաժամանակ նշեց, որ օրենքների ի հայտ գալը պետք է պատճառաբանվի, թե ինչ գաղափարի, մոդելի համար են ստեղծում դրանք, այսինքն նախընտրության հարց կա։
«Օրինակ, նախկինում ցանկության կար ստեղծել թատրոնի, կինոյի, գրադարանների, թանգարանների մասին օրենքներ։ Ինչքանով ես եմ հասկանում, այժմ այդպիսի տարանջատված օրենքներ ստեղծելու ցանկություն չկա, այլ՝ օրենք ստեղծել ընդհանրապես ժամանակակից արվեստների տեսակների մասին, ինչը ենթադրում է, որ պետք է այսօր գործող  ՊՈԱԿ-ները ստանան իրավական նոր կարգավիճակ»,- ասաց Գ. Մանասյանը։
Հարցին՝ օրենսդրական դաշտը փորձում են կարգավորել, միաժամանակ մշակույթի նախարարությունը կցում են մեկ այլ նախարարությանը, ինչը  չի՞ նվազեցնում մշակույթի դերը, հակասություն չկա՞ այստեղ, նա ասաց. «Կա խորը հակասություն։  Մշակույթի նախարարությունը կառավարական մարմին է, լիազորված է տվյալ ասպարեզում մշակել և իրականացնել մշակութային քաղաքականություն։ Պետության լիազորված մարմինը մշակույթի նախարարությունն է։ Եթե մենք զրկում ենք մշակույթի նախարարությանը կառավարության մաս լինելուց, որը դառնում է ինչ-որ մի նախարարությանը կցորդ, դառնում է երկրորդական, երրորդական դեմք տվյալ օրենքները մշակելու, իրականացնելու, կյանքի կոչելու հարցում։ Կտրականապես դեմ եմ եղել, որ մշակույթի նախարարությունը միանա մեկ այլ նախարարության։ Մենք դրանով նվազեցում ենք մշակույթի դերը»։
Նա նշեց, որ խոսակցությունների համաձայն, մշակույթի նախարարության ՊՈԱԿ-ների մեծ մասն անցնելու են քաղաքապետարանին։
«Ո՞վ է դրանց մեթոդական  գործունեությունը ղեկավարելու, ո՞վ է  ցուցումներ տալու, ի՞նչ քաղաքականություն ենք անելու, ո՞նց է լինելու։ Երևանում լինելու են մեթոդապես, կառավարման որպես մոդել մշակութային կազմակերպություննե՞ր, մարզերում՝ այլ կազմակերպություննե՞ր։ Չի կարող այդպես լինել։ Նախարարությունն ապահովում է ամբողջ հանրապետությունով միասնական մշակութային քաղաքականություն, այս տարանջատումն առաջացնելու է Երևանում այլ քաղաքականություն, մարզերում՝ այլ քաղաքականություն։ Եթե ուզում ենք մարզերի համաչափ զարգացման ծրագիր իրականացնել, գյուղ-քաղաք տարբերությունը վերացնել, ոնց որ անում ենք ճիշտ հակառակը՝ խոչընդոտում ենք միասնական քաղաքականության իրականացմանը»,- ասաց ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Մանասյանը։

Гагик Манасян: Категорически был против объединения министерства культуры Армении с другим ведомством
11:59 09/02/2019
«Сегодня в области культуры скопилось множество принципиальных вопросов. Новая программа правительства Армении не отвечает на эти вопросы, поскольку состоит из общих суждений, стандартных предложений», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил заслуженный деятель культуры РА, директор Государственной Филармонии Армении Гагик Манасян, отвечая на вопрос, как он оценивает новую программу правительства РА.
Он бы хотел, чтобы кроме стандартных формулировок, в программе присутствовали также конкретные предложения, рекомендации, цифры. «Вообще, во всей программе налицо проблема с цифрами. Могла быть представлена цифровая картина касательно того, насколько должно увеличиться число зрителей, что сделать, чтобы качество наших культурных организаций повысилось, на самом ли деле мы движемся по пути массовых мероприятий, или думаем о проведении небольших, но качественных мероприятиях», – отметил он.
Г. Манасян, являющийся также председателем Общественного совета по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту, отметил, что ему нравится желание по созданию законов. По его словам, почти за 28 лет в сфере культуры было создано всего 9 законов, что чрезвычайно мало, этого недостаточно.
«Когда есть закон, закон регулирует деятельность той или иной сферы культуры, если же место пустует, то человек сразу же занимает место закона.  Закон – это строгая необходимость, закон в данной сфере создает благоприятные условия для созидания, творчества», – отметил заслуженный деятель культуры РА.
Ему понравилась также идея создания законов о современном искусстве. В то же время он отметил, что появление законов должно быть обоснованным, по части того, для какой идеи, модели они создаются, то есть – здесь налицо вопрос предпочтений.
«К примеру, в прошлом было желание создать законы о театре, кино, библиотеках, музеях. Насколько я понимаю, в данный момент отсутствует желание по созданию столь разделенных законов, а есть желание по созданию закона о видах современного искусства в целом, что предполагает, что действующие на сегодняшний день ГНКО должны получить новый правовой статус», – отметил Г. Манасян.
На вопрос, что пытаются урегулировать законодательное поле, но в то же время министерство культуры будет объединено с другим министерством, не снижает ли это роль культуры, нет ли в этом противоречия, он ответил: «Налицо глубокое противоречние. Министерство культуры – это правительственный орган, уполномоченный разрабатывать и реализовывать в данной сфере культурную политику. Уполномоченный орган государства – это министерство культуры.  Если министерство культуры перестает быть частью правительства, и становится придатком какого-то другого ведомства, то оно превращается во второстепенное, третьестепенное лицо в вопросе разработки, реализации, претворения в жизнь данных законов. Категорически был против, чтобы министерство культуры объединилось с другим ведомством. Таким образом мы снижаем роль культуры».
Г. Манасян отметил, что согласно муссируемым сведениям, большая часть ГНКО при министерстве культуры перейдут к мэрии Ерев
«Кто будет руководить их методологической деятельностью? Кто будет давать указания? Какую политику планируется провести? Как всё будет? В Ереване будут действовать культурные организации с методологической, управленческой моделью, а в областях – другие организации? Такого быть не может. Министерство обеспечивает единую культурную политику в Республике, это разделение сформирует в Ереване одну политику, в областях – другую. Если хотим реализовать соразмерную политику в областях, устранить разницу в понимании “село-город”, то, кажется, делаем обратное – препятствует реализации единой политики», – резюмировал он.