ԵԱՏՄ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը շուտով հավանության կարժանանա Իրանի խորհրդարանի կողմից
ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանաին հույս ունի, որ ԵԱՏՄ –Թեհրան ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը  շուտով Իրանի խորհրդարանի կողմից հավանության կարժանանա։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
«Իրականում, փաստաթուղթը Իրանի խորհրդարանում է։ Առայժմ ուսումնասիրության արտահերթ տեսակն է, ինչը նշանակում է, որ այն շուտով հավանության կարժանանա»,- ասել է նա՝ «Ռոսսիա 24»-ին տված հարցազրույցում։
Դեսպանը նշել է, որ Իրանի համար  համաձայնագիրը շատ կարևոր է, քանի որ մեծ շուկա է բացում Իրանի համար և Իրանը բացում է հյուսիսային երկրների  համար։
«Մեզ պետք է բարձրացնենք Ռուսաստանի և այլ երկրների հետ առևտրական հարաբերությունների մակարդակը։ Ես մեշ հույս ունեմ և անգամ վստահ եմ, որ ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը կօգնի այդ հարցում»,- ասել է Մեհդի Սանաին։
ԵԱՏՄ երկրները և Իրանը ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին ժամանակավոր համաձայնագիր էին ստորագրել Աստանայի տնտեսական համաժողովի ժամանակ 2018 թվականի մայիսի 17-ին։ Այն եռամյա է և նախատեսում է ազատ առևտրի գոտու ձևավորում ԵԱՏՄ և Իրանի միջև ապրանքների սահմանափակ տեսականիով։
Համաձայնագրի պայմանների համաձայն, ոչ ուշ, քան դրա ուժի մեջ մտնելուց մեկ տարի հետո կողմերը պարտավորվում են սկսել բանակցություններ լիարժեք համաձայնագրի կնքնման վերաբերյալ։ Դրա իրագործումը կնպաստի առևտրի ծավալների աճին և տնտեսական կապերի զարգացմանը մասնակիցների միջև, ռուսական արդյունաբերական և գյուղատնտեսական ապրանքների մատարարաման աճին Իրան։ Փաստաթուղթը ձևավորում է ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրի հիմնական կանոնները, որոնք առավելագույնս մոտեցված են Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության պայմանագրին։

Соглашение о зоне свободной торговли с ЕАЭС будет скоро одобрено парламентом Ирана
Посол Ирана в РФ Мехди Санаи рассчитывает, что соглашение о зоне свободной торговли ЕАЭС - Тегеран скоро получит одобрение иранского парламента. Подробности сообщает РИА Новости.
«Действительно, (документ – ред.) поступил в парламент Ирана. Еще (проходит – ред.) внеочередной вид рассмотрения, значит, совсем скоро получит одобрение», – заявил он в интервью телеканалу «Россия-24».
«Для Ирана (соглашение - ред.) тоже очень важно, потому что открывает большой рынок для Ирана и открывает Иран для северных стран. Нам надо поднять уровень торговых отношений с Россией и с другими странами. Я очень надеюсь и даже уверен, что создание зоны свободной торговли очень помогает в этом плане», – отметил Санаи.
Страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Иран подписали временное соглашение о создании зоны свободной торговли в ходе Астанинского экономического форума 17 мая 2018 года. Оно рассчитано на три года и предусматривает образование ЗСТ по ограниченной номенклатуре товаров между ЕАЭС и Ираном.
По условиям соглашения, не позднее чем через год после его вступления в силу, стороны обязуются начать переговоры по заключению полноценного соглашения о свободной торговле. Реализация соглашения будет способствовать увеличению объемов торговли и развитию экономических связей между его участниками, увеличению поставок российской промышленной и сельскохозяйственной продукции в Иран.
Документ формирует основные правила торговли между ЕАЭС и Ираном, максимально приближенные к правилам ВТО, а также охватывает вопросы режима наибольшего благоприятствования и национального режима, применения защитных мер и таможенного администрирования.