ԵԱՏՄ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագիրը շուտով հավանության կարժանանա Իրանի խորհրդարանի կողմից
ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանաին հույս ունի, որ ԵԱՏՄ –Թեհրան ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը  շուտով Իրանի խորհրդարանի կողմից հավանության կարժանանա։ Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին։
«Իրականում, փաստաթուղթը Իրանի խորհրդարանում է։ Առայժմ ուսումնասիրության արտահերթ տեսակն է, ինչը նշանակում է, որ այն շուտով հավանության կարժանանա»,- ասել է նա՝ «Ռոսսիա 24»-ին տված հարցազրույցում։
Դեսպանը նշել է, որ Իրանի համար  համաձայնագիրը շատ կարևոր է, քանի որ մեծ շուկա է բացում Իրանի համար և Իրանը բացում է հյուսիսային երկրների  համար։
«Մեզ պետք է բարձրացնենք Ռուսաստանի և այլ երկրների հետ առևտրական հարաբերությունների մակարդակը։ Ես մեշ հույս ունեմ և անգամ վստահ եմ, որ ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը կօգնի այդ հարցում»,- ասել է Մեհդի Սանաին։
ԵԱՏՄ երկրները և Իրանը ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին ժամանակավոր համաձայնագիր էին ստորագրել Աստանայի տնտեսական համաժողովի ժամանակ 2018 թվականի մայիսի 17-ին։ Այն եռամյա է և նախատեսում է ազատ առևտրի գոտու ձևավորում ԵԱՏՄ և Իրանի միջև ապրանքների սահմանափակ տեսականիով։
Համաձայնագրի պայմանների համաձայն, ոչ ուշ, քան դրա ուժի մեջ մտնելուց մեկ տարի հետո կողմերը պարտավորվում են սկսել բանակցություններ լիարժեք համաձայնագրի կնքնման վերաբերյալ։ Դրա իրագործումը կնպաստի առևտրի ծավալների աճին և տնտեսական կապերի զարգացմանը մասնակիցների միջև, ռուսական արդյունաբերական և գյուղատնտեսական ապրանքների մատարարաման աճին Իրան։ Փաստաթուղթը ձևավորում է ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրի հիմնական կանոնները, որոնք առավելագույնս մոտեցված են Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության պայմանագրին։

Iranian Ambassador expects quick ratification of free trade deal with EAEU
Iranian Ambassador to Russia Mehdi Sanaei told Sputnik on Friday he expects the Iranian parliament to ratify the free trade agreement between the Eurasian Economic Union (EAEU) and Iran in the near future.
"The document has been sent to the Iranian parliament. It is being extraordinarily considered and consequently will soon be approved," Sanaei told the Rossiya 24 broadcaster.
He pointed out the importance of the Iran-EAEU free trade agreement for Tehran.
"For Iran the agreement is very important as well because it opens a big market for Iran and also opens Iran for northern countries.
We need to improve trade relations with Russia and other countries. I hope and believe that creation of the free trade area will help us," Sanaei added.
To remind, the EAEU and Iran signed a provisional agreement on establishing a free trade zone for a period of three years in May 2018. The accord envisages reduction or removal of import customs duties on a wide range of goods. The parties also agreed to launch talks on the full-fledged free trade agreement no later than a year after the provisional deal enters into force.