Այնպես չէր, որ մեր տնտեսությունը «զոհված» էր.  Բոստանջյանը կառավարության ծրագիրը լիրիկական է համարում
19:22 07/02/2019
Այնպես չէր, որ մեր տնտեսությունը «զոհված» էր. Բոստանջյանը կառավարության ծրագիրը լիրիկական է համարում
«Կառավարության ծրագիրն  ամիսներ առաջ ներկայացված ծրագրից շատ չի տարբերվում. նախորդում թվեր ընդհանրապես չկային, այս ծրագիրը ևս թվերով հարուստ չէ»,- այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը:
Նրա խոսքով՝  70 էջանոց ծրագրում առանձին բաժիներով անդրադարձել են արտաքին և ներքին ավտանգության ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ, արժանապատիվ  և երջանիկ քաղաքացուն, մրցունակ, մասնակցային և ներառական տնտեսությանը, տարածքային կառավարմանն ու տեղական ինքնակառավարմանը, ենթակառուցվածքներին, խոսվում է էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, ջրային տնտեսության, տրանսպորտի մասին, բարձր տեխնոլոգիաների, ֆինանսական կառավարման մասին,  բայց ամենախոցելին այն է, որ 70 էջանոց ծրագրում հպանցիկ են  ներկայացված թվերը:
Ըստ տնտեսագետի՝ այդ թվերն էլ մտածելու տեղիք են տալիս:
«Գրված է, որ ծրագրային ժամանակահատվածում ՀՆԱ-ի աճի միջին տեմպը պետք է կազմի առնվազն 5%: Այսինքն՝ «ամենամահացած» վիճակում մենք այդ 5 տոկոսն ունեցել ենք: Հաջորդ թիվը վերաբերում է արտահանմանը: Մասնավորապես՝  ծրագրային ժամանակահատվածի ավարտին, այսինքն՝ 2023թ-ին,  ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետք է հասնի 43-45 տոկոսի: Տնտեսագիտորեն նման բան չի կարող լինել»,- նկատեց Վարդան Բոստանջյանը:
Հարցին, թե միթե մասնագետները  չեն աշխատել ծրագրի վրա, տնտեսագետն նշեց, բնական է, որ մասնագետներն աշխատած կլինեն, բայց  կարդալուց հետո հասկանում ես՝ տվյալ մասնագետների գիտելիքների, ընկալման մակարդակն այդքան է:
«Կարծում եմ, որ իշխանափոխությունից հետո բոլոր խոցելի, կնճռոտ, անհետաձգելի հարցերին վերաբերող ցուցանիշները՝ աշխատավարձի բարձրացում, կենսաթոշակի փոփոխություն, աշխատատեղերի ստեղծում, ՓՄՁ-ների խթանում, պետք է լինեին, հակառակ դեպքում, մենք նորից պատասխանատվության ինստիտուտը չենք տեսնում, որ հետո կարողանանք կատարվածի կամ չկատարվածի մասին պահանջներ ներկայացնենք»,- ընդգծեց  տնտեսագետը:
Դիտարկմանը՝  տվյալ ծրագրով հնարավոր կլինի՞ հասնել տնտեսական հեղափոխության,  Վարդան Բոստանջյանն արձագանքեց՝  այնպես չէր, որ մեր տնտեսությունը «զոհված» էր. «Փոքր երկիր ենք, ռեսուրսներից զուրկ, ֆինանսական մեծ հնարավորություններ չունենք,  մեր կառավարման համակարգը չի եղել լավագույներից, բայց այնպիսի պատկերացում չպետք է ստեղծվի, որ ոչինչ չկար և հիմա ենթադրվում է ստեղծել ինչ-որ բան»:
Տնտեսագետի գնահատմամբ՝  հաշվի առնելով ժամանակի գործոնը, կարելի է նման լիրիկական, իրականության հետ քիչ կապ ունեցող ծրագիր ընդունել, իսկ հետագայում էլ ցանկանալ, որ «իշխանության կրողները, որոշում ընդունողներն ի վերջո հասկանան երկիրն ինչ բան է և մտածեն երկիրը երկիր դարձնելու մասին»:

Экономист Вардан Бостанджян прокомментировал программу правительства Армении
«Программа правительства не сильно отличается от представленной месяцами ранее программы: в прошлой программе и вовсе цифр не было, и эта программа также не богата на цифры», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил экономист Вардан Бостанджян.
По его словам, в 70-страничной программе отдельными блоками обратились к обеспечению внешней и внутренней безопасности, борьбе с коррупцией, свободным, достойным и счастливым гражданам, конкурентоспособной, экономике участия и инклюзивной экономике, территориальному управлению и местному самоуправлению, инфраструктурам, говорится также об энергетике, горнодобывающей промышленности, экономии водных ресурсов, транспорте, высоких технологиях, финансовом управлении, но самое уязвимое место в том, что в 70-страничной программе цифры представлены бегло.
По словам экономиста, данные цифры дают повод задуматься.
«Написано, что в программном периоде средний рост ВВП должен составить минимум 5%. Иными словами даже “в самом мёртвом состоянии” мы достигали этих 5%. Следующая цифра касается экспорта. В частности, к концу программного периода, то есть в 2023 году экспорт товаров и услуг в отношении ВВП должен достигнуть 43-45%. С экономической точки зрения такое невозможно», – отметил В. Бостанджян.
На вопрос, неужели специалисты не работали над данной программой, экономист отметил, естественно, что специалисты провели работу, но после прочтения понимаешь – таков уровень знаний, восприятия этих специалистов.
«Считаю, что после смены власти в Армении, относящиеся ко всем уязвимым, трудным, неотложным вопросам показатели – повышение зарплат, изменение пенсий, создание рабочих мест, поощрение малого и среднего бизнеса – должны были быть, в противном случае, мы вновь не видим института ответственности, чтобы потом мы бы смогли представить требования касательно исполнения или неисполнения», – подчеркнул экономист.
На замечание, возможно ли посредством данной программы осуществить «экономическую революцию» в стране, В. Бостанджян ответил, не так, что наша экономика раньше «была павшей»: «Армения – небольшая страна, с ограниченными ресурсами, у нас нет крупных финансовых возможностей, система нашего управления никогда не была одной из лучших, но не должно создаваться такого впечатления, что ничего до этого не было и сейчас планируется создать что-то новое».
По оценкам экономиста, с учетом фактора времени, можно принять подобную лиричную, имеющую мало общего с реальностью программу, а в дальнейшем пожелать, чтобы «власть имущие, принимающие решения, наконец, поняли, что такое страна и думали над превращением страны реально в страну».