Հայաստանում 2018 թ-ին արևային էներգիայի արտադրությունն աճել է 12.8 անգամ
2018 թվականին Հայաստանում արտադրվել է 7 մլրդ 776.9 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2017 թ-ի համեմատ աճել է 0.2%-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ վիճակագրության՝ նախորդ տարի ՋԷԿ-երի արտադրության ծավալն աճել է 17.5%-ով և կազմել 3 մլրդ 375.6 մլն կՎտ ժամ, ջերմային էներգիայի արտադրությունը՝ 31%-ով՝ կազմելով 40.1 հազար հեգաջոուլ:
Ինչ վերաբերում է ՀԷԿ-երին, ապա արտադրության ծավալներն այստեղ ավելացել են 2.2%-ով՝ կազմելով 2 318.2 մլն կՎտ ժամ։
Նշենք նաև, որ 2018թ-ին հանրապետությունում արևային էլեկտրակայաններն արտադրել են 5.1 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 2017 թվականին նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 12.8 անգամ:
Վիճակագրության համաձայն՝ 2018 թվականին Հայաստանի ատոմային էլեկտրական կայանն (ՀԱԷԿ) արտադրել է 2 076.1 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա, ինչը 2017թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 20.7%-ով:

Armenia saw a growth in electricity generation last year, according to the latest official statistics.
The country produced a total of 7 billion 776.9 million kilowatt-hours of electricity in 2018, up by 0.2% from the previous year, Panorama.am learned from Armenia's Statistical Committee.
According to the figures, the electricity generation at thermal power plants grew by 17.5% to stand at 3 billion 375.6 million kilowatt-hours last year.
Some 40.1 thousand gigajoules of thermal energy were produced in the country in 2018, an increase of 31% from 2017.
Meantime, the electricity production volumes at hydropower plants increased by 2.2% in the reporting period, amounting to 2,318.2 million kilowatt-hours.
The electricity generation at solar power plants stood at 5.1 million kilowatt-hours last year, securing a growth of 12.8% from the previous year.
In 2018, Armenia’s Nuclear Power Plant (NPP) generated 2,076.1 million kilowatt-hours of electricity, down by 20.7% against the 2017 production.