Ամանորի գիշերը հրազենային վնասվածքից մահացել է պայմանագրային զինծառայող Էդգար Գրիգորյանը։ Դեպքի մասին հասարակությունն իմացավ ոչ թե պետական մարմիններից, այլ լրատվամիջոցից։
ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով դեպքի վերաբերյալ տեղեկություն չհրապարակելու պատաճառների մասին հարցին, ասաց.
«Քանի որ դեպքը կապ չունի մարտական հերթապահության ու ծառայողական իրավիճակի հետ, նախաքննությունն այդ հարցում հստակ պատասխան չունի, դրա համար տեղեկությունը չի հաղորդվել»։
Քննչական կոմիտեից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ հունվարի 1-ին՝ ժամը 04:00-ի սահմաններում ՊՆ N զորամասի մարտական դիրքի պահպանության տեղամասում՝ կրծքավանդակի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով հայտնաբերվել է նույն զորամասի պայմանագրային զինծառայող Էդգար Էդուարդի Գրիգորյանը:
Է. Գրիգորյանը տեղափոխվել է Մեղրիի ԲԿ, որտեղ ժամը 08:10-ին գրանցվել է նրա կենսաբանական մահը:
«Նշված դեպքի վերաբերյալ հաղորդումը նույն օրը օրենքով սահմանված կարգով ստացվել է քննչական համապատասխան բաժնում, որից հետո քննիչների կողմից ձեռնարկվել են անhետաձգելի և անհրաժեշտ քննչական ու դատավարական գործողություններ և 01.01.2019թ. դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ»,-ասացին քննչական կոմիտեից։
Քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածի առաջին կետը սահմանում է.
«Սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով»։
ՔԿ-ից նաև ասացին, որ քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, առաջ են քաշված տարբեր վարկածներ, որոնք ստուգելու և դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ կատարվում է լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն:

An Armenian soldier identified as Edgar Grigoryan suffered fatal gunshot injuries on New Year's day, with authorities providing no information on the incident.
Speaking to Panorama.am, spokesman for the Armenian Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan commented on the reason why the ministry did not report the death of the serviceman, explaining it has nothing to do with the military duty or a service-related situation.
“Since the incident is not linked with the military duty or a service-related situation, the preliminary investigation does not have a clear answer on this matter, that’s why no information has not been provided,” he said.
A contract soldier, Edgar Grigoryan sustained fatal gunshot wounds in the chest at the combat position of a military unit on 1 January, at around 4am. He died after being hospitalized at the Meghri Medical Center, the Investigative Committee told Panorama.am.
The committee says it has launched a criminal case into ‘causing someone else's suicide’ under Article 110 of Armenia’s Criminal Code.
“Causing somebody to commit suicide or make an attempt at a suicide by indirect wilfulness or by negligence, by means of threat, cruel treatment or regular humiliation of one’s dignity, is punished with imprisonment for the term of up to 3 years,” reads the article.
A probe is underway to reveal the circumstance behind the incident. “No one is charged in the criminal case,” the committee said.