Ռուբինյանը համաձայն չէ քննադատությանը, թե արտաքին քաղաքականության հատվածը բազմավեկտոր չէ
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի այսօր տեղի ունեցած առաջին նիստում ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը ընտրվեց հանձնաժողովի փոխնախագահ։
Իգիթյանն իր խոսքում նշեց, որ իրենք պատրաստվում են սերտ կապեր ունենալ կառավարության հետ, հանդիպումներ ունենալ դեսպանների հետ. «Հանձնաժողովում ուժեղ կազմ եմ տեսնում, և կարծում եմ, որ մենք միասին լավ կաշխատենք»։
Լրագրողների հետ զրույցում հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը պատասխանեց Սիրիա ուղարկված խմբի վերաբերյալ հարցերին. «Սիրիա զորք չի ուղարկվել, այլ՝ մասնագետների խումբ։ ՊՆ-ն իր հաղորդագրության մեջ հստակ նշել է այն իրավական հիմքերը, որոնց հիման վրա մասնագետների խումբն ուղարկվել է Սիրիա»։
Անդրադառնալով կառավարության ծրագրի արտաքին քաղաքականության հատվածին՝ մասնավորապես բազմավեկտոր չլինելու հարցին, Ռուբինյանն ասաց. «Համաձայն չեմ այն քննադատության հետ, թե բազմավեկտոր չէ, եթե նայեք ծրագիրը, հստակ կերևա, որ կան մի շարք կարևոր ուղղություններ, որոնք առաջնահերթություն են և տարբեր են։ Չեմ կարծում, որ կառավարության ծրագրում հատկապես արտաքին քաղաքականության մասը պետք է շատ դետալային լինի, ծրագիրը պետք է ներկայացնի հիմնական ուղղությունները, ինչն էլ արված է»։

MP: Government program section on foreign policy should not be very detailed
A lawmaker from the ruling My Step bloc, Hovhannes Igityan disagrees with the clams that the foreign policy section of the new government’s action plan is not multi-vector, stressing the program features several diverse priority directions.
Igityan’s comments came after he was elected chairman of the parliament’s Standing Committee on Foreign Relations at its inaugural session on Monday.
“If we look at the program, it will clearly be seen that there are several key directions which are priorities and are diverse,” Rubinyan told reporters. “I don’t think that the government program, especially the foreign policy section, should be very detailed. In this regard, the program should present the main directions,” he added.
Separately, the lawmaker also said Armenia had sent a team of specialists to Syria, not troops as some claim.
“In a statement, the Defense Ministry clearly announced the legal grounds based on which the team of specialists was dispatched to Syria,” he noted.