Յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է դառնա...  «տնտեսական ակտիվիստ»
Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց դատական իշխանության անկախությունից։
«Երկար տարիներ ՀՀ-ում դատական իշխանության հետ կապված արձանագրումը եղել է այսպես՝  դատական իշխանության անկախության համար կան օրենսդրական պայմաններ, մնում է քաղաքական կամքը։ Մենք ուզում ենք քաղաքական կամք ցուցաբերել և դատական համակարգին թողնել ինքն իր յուղով տապակվի, տեսնենք ինչ բլյուդա կստացվի։ Եթե կտեսնենք, որ ստացված համակարգը սպասարկում է ժողովրդին, պետությանը, Սահմանադրությանը՝ կանենք մեր հետևությունը, եթե պարզվի, որ այդպես չէ, մենք միասին այս դահլիճում ունենք այդ բոլոր լծակները այդ հարցը լուծելու։ Առաջարկում եմ միշտ գնալ այն ճանապարհով, որ ունքը սարքելու փոխարեն աչքն էլ չտանք հանենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Իգիթյանն էլ արձագանքեց, որ այդ հարցը պետք է լուծեն ոչ թե իրենք, չնայած որ ունեն այդ օրնեսդրական հնարավորությունը, այլ դա պետք է գա կառավարությունից։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության  պատգամավոր Անի Սամսոնյանը հարցրեց, թե արդյոք այս կառավարությունը դիտարկու՞մ է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի փակման և տեղափոխման հարցը։
Վարչապետը պատասխանեց, որ կառավարությունն ունի «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկը փակելու ծրագիր։
Այնուհետև Սամսոնյանը հետաքրքրվեց կառավարության ծրագրում տնտեսական ցուցանիշների սակավության մասին գործադիրի ղեկավարի դիտարկումներից։
«Դուք նշեցիք, որ այս ծրագրում տնտեսական ցուցանիշներ չկան, քանի որ տնտեսական ակտիվությունը կախված է քաղաքացիների վարքագծից և յուրաքանչյուրը պետք է դառնա տնտեսական ակտիվիստ։ Ուզում եմ հասկանալ, որ այս տարիների ընթացքում կառավարությունը չգրանցի տնտեսական շոշափելի արդյունքներ, չունենանք լավ ցուցանիշներ, պետք է ասենք, որ քաղաքացիները չցուցաբերեցի՞ն տնտեսական ակտիվություն և քաղաքացիները չեղան այն ակտիվիստները, որոնք կգրանցեին լավ ցուցանիշներ տնտեսության զարգացման գործում»,- հարցրեց պատգամավորը։
Ի պատասխան Փաշինյանն ասաց. «Նախ ես չասացի, որ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներ չկան, ես ասացի, որ հարուստ չեն ցուցանիշներով։ ՀՀ քաղաքացիները չեն կարող չցուցաբերել տնտեսական ակտիվություն, քանի որ նրանց այսօր ներկայացնող մարմինը ԱԺ մեծամասնությունը և կառավարությունը հռչակում են այդ ուղեգիծը և ստեղծելու են դրա հնարավորությունները։ 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀ քաղաքացիները ակնհայտորեն և հստակ ցույց են տվել իրենց կամքը՝ իրականացնելու տնտեսական հեղափոխություն»։
Նրա խոսքով, եթե պարզվի՝ տեղի չի ունեցել այդ տնտեսական հեղափոխությունը, ՀՀ քաղաքացիները էլի իրենց կամքը կարտահայտեն և կլինեն դատավոր, ինչ է եղել, ինչու և ով է դրա մեղավորը։
«Կառավարությունը և ես անձամբ պատրաստ եմ կրել պատասխանատվությունը քաղաքական, տնտեսական, անվտանգային հետագա զարգացումների համար»,- հավելեց Փաշինյանը։

Каждый гражданин Армении должен стать … «экономическим активистом»
Во время обсуждения программы правительства в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Мой шаг» Ованнес Игитян спросил премьер-министра Никола Пашиняна о независимости судебной власти.
«На протяжении долгих лет констатация относительно судебной власти в Армении была такова: существуют законодательные условия для независимости судебной власти, остается политическая воля. Мы хотим проявить политическую волю и оставить судебную систему "вариться в собственном соку", посмотрим, какое блюдо получится. Если мы увидим, что полученная система обслуживает интересы народа, государства, Конституцию, сделаем соответствующие выводы.
Если же выясниться, что это не так, у нас у всех в этом зале  есть все рычаги для решения этого вопроса», – сказал Пашинян, добавив: он предлагает всегда руководствоваться подходом – «не навреди».
Игитян в ответ заявил, что этот вопрос должны решать не они, хотя и у них есть такая законодательная возможность, а это должно исходить от правительства.
А депутат от фракции «Просвещенная Армения» Ани Самсонян в свою очередь спросила, рассматривает ли правительство вопрос о закрытии и перемещении УИУ «Нубарашен».
Премьер-министр ответил, что у правительства есть программа закрытия УИУ «Нубарашен».
Затем Самсонян поинтересовалась о подходах премьера относительно немногочисленности представленных в программе правительства экономических показателей.
«Вы отметили, что в этой программе нет экономических показателей, поскольку экономическая активность зависит от поведения граждан и каждый должен стать экономическим активистом. Я хочу понять: если за эти годы у правительства не будет ощутимых экономических результатов, у нас не будет позитивных показателей, то мы должны сказать, что граждане не проявляли экономической активности и не стали теми активистами, которые могли бы добиться хороших результатов в экономическом развитии? » – спросила депутат.
В ответ Пашинян сказал: «Прежде всего, я не сказал, что нет показателей экономической активности, я сказал, что программа не богата показателями. Граждане Армении не могут не проявить экономической активности, поскольку представляющий их сегодня орган – парламентское большинство и правительство – избрали этот вектор и создают возможности для этого. На парламентских выборах 9 декабря 2018 года граждане Армении наглядно и четко продемонстрировали свою волю – совершить экономическую революцию».
По его словам, если окажется, что эта экономическая революция не состоялась, граждане Армении вновь выразят свою волю и станут судьями – что случилось, почему и кто виноват в этом?
«Правительство и я лично готовы нести ответственность за дальнейшее развития в сферах политики, экономики и безопасности», – добавил Пашинян.