Ազգային ժողովը շարունակում է կառավարության ծրագրի քննարկումը։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ Վահե Էնֆիաջյանը դիմելով ծրագիրը ներկայացնող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ասաց, որ օգտվելով առիթից կփոխանցի իրեն դիմած մի խումբ քաղաքացիների բողոքները:
«ԱԺ հարակից տարածքում հավաքվել էին ՀՀ Թուրքիա տարածքից ապրանք ներկրողները և դժգոհում էին ոչ առևտրային նպատակով 50 կգ ապրանք ներկրելու հնարավորությունը 50 տոկոսովով կրճատելու և 25 կգ դարձնելու որոշումից: Նշվածից ավելի կիլոգրամը հարկվում է 4 եվրո»,- ասաց պատգամավորը՝ նշելով, որ խոսքը 500-600 շահառուների մասին է:
Պատգամավորը՝ հարցրեց, թե կոմպրոմիսային ի՞նչ տարբերակներ կարելի է գտնել։
Փաշինյանի խոսքով, եթե այս հարցերի քննարկման ժամանակ 100 տոկոսով ազնիվ և անկեղծ չլինեն՝ հաջողության չեն հասնի:
«Տեսեք, դուք ասում եք՝ ապրանք ներկրողները բողոքում են և ավելացնում, որ ոչ առևտրային նպատակով են բերում, ու խոսքը 600 շահառուի մասին է: Եթե շարունակենք իրար երեսի նայել ու իրար խաբել, ոչ մի բան չի ստացվի, ոչ առևտրային նպատակով ապրանք բերողը նա է, որ ՀՀ-ից ուրիշ գործով է գնացել, խանութից բան է առել, տան, մորքուրի կամ հորքուրի համար բերել, եթե պարբերաբար ապրանք են բերել, դա ոչ առևտրային նպատակով չի։ Չեն լինելու նման անսկզբունք կոմպրոմիսներ, ասեն՝ ցույց ենք անելու կառավարության դեմ, մեզ համար այս արեք, այն արեք։ Չենք համաձայնելու, որ իրար երեսի նայենք ու իրար ֆռացնենք, ով ավելի շուստրի է, կառավարությանը ստիպում է՝ այլ որոշում կայացնի։ Ուրիշ տարբերակ չկա, բերելու եք մաքսազերծելու և նոր միայն անցկացնելու, օլիգարխ կլինի, շարքային կլինի, մանր վաճառական կլինի»,- ասաց վարչապետը։
Էնֆիաջյանը հետաքրքրվեց նաև փողոցային ոչ կանոնավոր առևտուր անող քաղաքացիների խնդիրներից, ինչին ի պատասխան վարչապետն ասաց. «Նայում է փողոցային առևտրականների բողոքը հեռուստացույցով, ասում են՝ «բա սրա համա՞ր ենք հեղափոխություն արել»: Դե իհարկե, մենք հեղափոխություն ենք արել, որ Երևանը դառնա Ստամբուլի բազար, Մաշտոցի պողոտան դառնա արևելյան բազար, բա ուրիշ ինչի՞ համար ենք արել հեղափոխությունը»։
Վահե Էնֆիաջյանը արձագանքում վարչապետին խնդրեց չնյարդայնանալ. «Ես ընդամենը բարձրաձայնեցի խնդիրը, մատնանշեցի շահառուների քանակը։ Բառացիորեն ցիտում եմ Ձեր երեկվա ասածը՝ «ավելի լավ է աշխատել, քան չաշխատել»։ Հիմա մեր պարագայում, քանի որ խնդիրները բազում են, ընդ որում բարձրաձայնում ենք, նրանք էլ են ասում, որ կանոնակարգվի, բայց այլընտրանքն առաջարկելու քայլ պետք է լինի, պայման ստեղծել, նոր այդ ճանապարհին տանել: Նման որոշում կայացնելու դեպքում չպետք է կառավարության ներկայացուցիչներն իրենց սենյակում նստած որոշում ընդունեն, այլ հանդիպեն շահառուների հետ, քննարկեն»։
Փաշինյանն ասաց, որ դրա համար նախ ճշմարտությունը պետք է վերականգնեն ու խոստովանեն, որ դրանք առևտրային նպատակով ներկրվող ապրանքներ են. «Կառավարության նիստում հատուկ ասել էի, խնդրել էի, որ չչարաշահեն այդ որոշումը, իրենք իրենց կամքը ցույց են տվել, բայց այդ շահառուները չարաշահել են: Հիմա ԵԱՏՄ տարածք է, շատ է հարկը, թող ապացուցեն, որ ձեռնտու չէ: Ինչո՞ւ է բողոքում, որովհետև այդտեղ կոռուպցիոն սխեմա է գործել, որը փակել ենք, և հիմա հարկային վճարումները շատացել են։ Հիմա փոփոխման փուլում ենք, սիրելի քաղաքացիներին հրավիրում ենք քննարկման, մենակ ասում ենք՝ մեզ մի խաբեք, ով որ ինձ խաբի, իմ աչքի գրողն է»։

Ваге Энфиаджян призвал премьера Армении Никола Пашиняна не нервничать
Депутат от фракции «Процветающая Армения», вице-спикер НС РА Ваге Энфиаджян, обратившись к представляющему программу премьер-министру Николу Пашиняну, сказал, что, пользуясь случаем, представит жалобы обратившихся к нему граждан.
«На прилегающей к НС РА территории собрались импортеры товаров из Турции, выражая недовольство решением о снижении объема импортируемого в неторговых целях товара на 50% – с 50 кг до 25 кг», – сказал депутат, отметив, что речь о 500-600 бенефициарах.
Энфиаджян спросил Пашиняна, какие компромиссные варианты можно найти.
По словам премьера, если при обсуждении подобных вопросов не будут на 100% искренними и честными, успеха не добьются.
«Смотрите: вы говорите, что импортеры товаров жалуются, при этом добавляете, что они ввозят продукцию не в коммерческих целях и речь о 600 бенефициарах. Если продолжим обманывать, глядя друг другу в глаза, ничего не получится. Ввозить товар не в коммерческих целях может тот, кто выехал из Армении в других целях, купил что-то в магазине, привозит для тети или дома. Если товары ввозят регулярно, здесь уже не может быть речи о некоммерческих целях.
Подобных беспринципных компромиссов не будет. Не могут требовать этого или того-то, грозя проведением акций у здания правительства. Не будем соглашаться, смотреть друг другу в глаза и пытаться провести друг друга, выяснять, кто шустрее. Привезенное нужно оформить на таможне и только потом ввозить, иного варианта нет – будь то олигарх или мелкий торговец», – ответил Пашинян.
Энфиаджян также спросил о проблемах граждан, занимающихся нерегулярной уличной торговлей. В ответ премьер сказал: «Смотрю по телевизору интервью уличных торговцев, говорят: "разве для этого мы совершили революцию?". Ну, конечно, мы же совершили революцию, чтобы превратить центр Еревана в базар Стамбула, проспект Маштоца – в восточный рынок. Иначе для чего еще мы совершили революцию?»
В ответ Ваге Энфиаджян попросил премьера не нервничать. «Я всего лишь озвучил проблему, назвал число бенефициаров. Дословно цитирую сказанные накануне Ваши слова: "лучше работать, чем не работать". Теперь, в нашем случае, когда мы имеем дело с многочисленными проблемами, поднимающие проблему граждане и сами указывают на необходимость регулирования. Но нужно же предложить альтернативу, прежде чем вести их по этому пути. Вот где проблема. Члены правительства не должны принимать подобные решения, сидя в своих кабинетах, а обсудить с бенефициарами, учесть все риски».
Пашинян указал, что для этого нужно сперва восстановить истину и признать, что речь о ввозе товаров в коммерческих целях, тогда все станет на свои места:
«На заседании правительства я специально сказал, просил – не злоупотреблять этим решением, но эти бенефициары допустили злоупотребления. Речь о пространстве ЕАЭС, если налоги высокие, пусть докажут, что невыгодно. Но почему жалуются? Потому что здесь действовала коррупционная схема, мы закрыли ее, налоговые выплаты увеличились. Сейчас мы в стадии изменений, дорогие граждане, приглашаем на обсуждения. Вот только говорим: не обманывайте нас».