«Ուրիշները մարդ են մեջ գցում, որ հետներս խորհուրդ անեն». ընդդիմադիր պատգամավորը՝ իշխանությանը
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունից Տարոն Սիմոնյանին կառավարության ծրագրի հետ կապված իշխանության ներկայացուցիչների դիտարկումները «Հարսնացուն հյուսիսից» ֆիլմն է հիշեցրել։
«Իշխանության ներկայացուցիչները բազմիցս նշեցին՝ դե ոչ մի տեղ գրված չէ, թե ինչպիսին պետք է լինի կառավարության ծրագիրը։ Այստեղ ես հիշեցի հայտնի ֆիլմի այն հատվածը, որտեղ Սերոբն ասում է՝ ուրիշները մարդ են մեջ գցում, որ հետներս խորհուրդ անեն, ձեզ համար հեչ։ Կարելի էր մի հատ զանգել հարցնել, մենք էլ հուշեինք, որ կա 2015 թվականի հունվարի 22-ի կառավարության երկրորդ արձանագրային որոշումը, որտեղ հստակ գրված է, թե ինչպիսին պետք է լինի ծրագիրը, ռազմավարությունը, մարտավարությունը և այլ կարևոր փաստաթղթեր»,- ասաց պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ կարելի էր ընդամենը բացել, տեսնել, հասկանալ և ըստ դրա կառուցել։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն էլ առաջարկեց ծրագիրը լրացնել նոր՝ 9-րդ գլխով, որտեղ կամրագրվի ծրագրի կատարման երաշխիքները, սպասվող ռիսկերը, իրականացման կոնկրետ գործիքակազմը, մեխանիզմները և ըստ տարիների պարտականությունները՝ մինչև 2023 թվականը։
Նա, մասնավորապես թվարկեց, որ այդ գլխում պետք է ըստ տարիների, ներկայացվի նաև հարկեր/ՀՆԱ աճը, արտահանում/ՀՆԱ աճը, նոր ստեղծվող աշխատատեղերի քանակը, վարկերի տոկոսադրույքների փոփոխման դինամիկան, պետական պարտք/ՀՆԱ աճը, նվազագույն աշխատավարձի, միջին կենսաթոշակի, գործազրկության աճը։
«Առաջարկում ենք նաև հստակեցնել կրթության զարգացման պետական ծրագիր ունենալու վերաբերյալ ձեր դիրքորոշումը»,- հավելեց Էնֆիաջյանը։
ԱԺ փոխնախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ տեղեկացրեց, որ որևէ իրավական ընթացակարգ նախատեսված չէ կառավարության ծրագրի նախագծում լրացումներ անելու համար, հետևաբար կառավարության կողմից ցանկություն ունենալու դեպքում էլ անգամ չի կարող դա լինել։

Депутату НС Армении заявления представителей власти о программе правительства напомнили фильм «Невеста с севера»
11:52 14/02/2019
Депутату Национального Собрания Армении от фракции «Просвещенная Армения» Тарону Симоняну замечания представителей власти относительно обсуждаемой в парламенте программы правительства напомнили фильм «Невеста с севера».
«Представители власти неоднократно отметили: пока нигде не написано, какой должна быть программа правительства. Здесь я вспомнил тот отрывок из известного фильма, где Сероб говорит: "Чужие люди через посредников просят моего совета, а для него родной дядя не существует".
Можно было позвонить разок, спросить, мы бы подсказали, что существует второе протокольное решение правительства от 22 января 2015 года, где четко написано, какими должны быть программа, стратегия, концепция и другие важные документы», – сказал депутат.
По его словам, можно было всего лишь открыть это решение, посмотреть и строить документ в соответствии с ним.
А депутат от фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян предложил добавить в программу правительства 9-ю главу, где будут закреплены гарантии исполнения программы, возможные риски, конкретный инструментарий реализации, механизмы и обязательства по каждому году – до 2023 года.
«Предлагаем также уточнить вашу позицию относительно того, чтобы иметь государственную программу развития образования», – добавил Энфиаджян.
Спикер НС Армении Арарат Мирзоян в свою очередь сообщил: какой-либо правовой процедуры для внесения дополнений в проект программы правительства соответственно это невозможно даже при желании правительства.