Ալիևը կրկին ապացուցեց, որ չի կարող լինել Գանդիի հետևորդը
Հունվարի 16-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կատարած հայտարարությունը, որում մասնավորապես նշվում էր, որ «նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ և համաձայնել են, որ անհրաժեշտություն կա կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելու՝ բնակչություններին խաղաղության նախապատրաստելու համար», հասարակական լայն քննարկումների տեղիք տվեց։ Թեև ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստման գաղափարը ԼՂ հակամարտության համատեքստում նորություն չէ, բայց այս փուլում այն առավել թերահավատությամբ ու կասկածով ընդունվեց։
Հնչեցվող հիմնական հարցերից էին՝ ինչպիսի՞ խաղաղության պետք է պատրաստվել, ո՞րն է դրա գինը, ինչպե՞ս է հնարավոր խաղաղություն ալիևյան Ադրբեջանի հետ, եթե վերջինս գոնե հրապարակային հայտարարություններում դյուզն իսկ չի փոխել իր դիրքորոշումը։ Տեղեկատվության պակասը որոշներին դրդել էր եզրակացնել, որ ուրեմն հայկական կողմն է վերանայել իր մոտեցումները, եթե այս պայմաններում խաղաղության հնարավորություն կա։
Բանակցային դինամիկան դրական է և ցանկալի՝ առավել ևս երբ դրան զուգահեռ նկատելի է լարվածության թուլացում շփման գծում։ Սակայն Արցախի հարցում արագ լուծումներ և փակուղու ճեղքում ակնկալելը չափազանց լավատեսական կլինի։ Եվ դա առաջին հերթին պայմանավորված է հենց նախագահ Ալիևի քարացած, դոգմատիկ ու առավելապշտական մոտեցումներով, որոնք ընկած են ադրբեջանական պետության տեսլականի և ինքնության հիմքում։ Ալիևն ինքը պատրաստ չէ այնպիսի խաղաղության, որն ընդունելի է բոլորի համար։ Պատրաստ չէ մի իրավիճակի, երբ կարող է ավելորդ թվալ իր ողջ ռազմատենչ քաղաքականությունն ու ծախսված միլիարդները, կարող է կեղծ թվալ իր կերտած առասպելները, այդ թվում՝ հայր Ալիևի փրկիչ լինելու և արտաքին թշնամու վերաբերյալ։
Իսկ այն, որ Իլհամ Ալիևին վստահել չի կարելի, որ նա է խաղաղության հասանելիության գլխավոր խոչընդոտն ու հանրային կասկածամտության հիմնական աղբյուրը, կրկին անգամ ապացուցելը երկար սպասել չտվեց։
Փետրվարի 12-ին տված հարցազրույցում նախագահ Ալիևը նախ հերթական անգամ ղարաբաղյան պատերազմում կրած պարտության մեղքը դրեց այն ժամանակվա իշխանությունների վրա՝ վստահություն հայտնելով, որ եթե Հեյդար Ալիևը լիներ նախագահ, նման բան չէր լինի։ Ի միջի այլոց, այս միտքը ենթադրում է նաև, որ միայն որդի Ալիևն է կարող հաղթանակ բերել իր երկրին։ Այնուհետև Իլհամ Ալիևը խոսել է բանակցային գործընթացում իրենց ենթադրյալ առավելության մասին և ընդգծել, որ «հակամարտության կարգավորումն հնարավոր է միայն մեր երկրի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»։ Այնուհետև գովաբանել է ադրբեջանական տնտեսությունը, բանակն ու նրա ձեռքբերումները։ Նշել է նաև, որ այսօր բանակցությունները վարում են ԱԳ նախարարները, դրական գնահատել դրանց անցկացումը և հույս հայտնել, որ արդյունքներ կլինեն։
Այս ամենը կարծես թե նորություն չեն և բազմիցս կրկնվել են ադրբեջանական ղեկավարության կողմից։ Հետաքրքրականն այն է, որ խաղաղության նախապատրաստման կոչերի ֆոնի վրա Ալիևը խոսել է միջազգային հարաբերություններում ուժի գերակայության մասին՝ ընդգծելով, որ այսօր աշխարհում գերակայում է «ով ուժեղ է, նա ճիշտ է» սկզբունքը։ Ադրբեջանի նախագահը հպարտորեն նշել է, որ իրենք արդեն պատրաստ են նման զարգացումների, որ ուժային գործոնը միշտ կլինի օրակարգում և որ տարբեր հնարավորություններ կօգտագործեն տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար։
Ալիևը երբեք էլ հայտնի չի եղել խաղաղասիրությամբ, նրա նախընտրած մեթոդները թե երկրի ներսում, թե միջազգային հարաբերություններում ուժն ու բռնությունն են։ Այժմ էլ նա փորձում է հետևել միջազգային նոր թրենդներին, երբ մեծ պետությունները հաճախ անտեսում են իրավունքն և միջազգային հարաբերություններում անթաքույց գործում են ուժային դիրքերից։
Բնականաբար, երբ ԱՄՆ-ի՝ աշխարհի առաջատար երկրի առաջնորդը իրեն թույլ է տալիս միջազգային իրավակարգը խարխլող բազմաթիվ գործողություններ, ապա մանր ու միջին շատ երկրներ կարող են գայթակղություն ունենալ հետևել այդ օրինակին։ Արդյունքում աշխարհը կարող է գլորվել ուժային պայքարի ողբերգական շրջափուլ, ինչը որևէ լավ բան չի բերի նույն այդ երկրներին։
Հետևելով հայաստանյան թրենդին՝ մեջբերենք խաղաղության և ոչ բռնի պայքարի մեծ ջատագով Մահաթմա Գանդիին, ով ասում էր, որ «ակն ընդ ական մոտեցումը կարող է միայն վերջանալ նրանով, որ ամբողջ աշխարհը կկուրանա»։ Չենք կարծում, որ Իլհամ Ալիևը հնդիկ մեծ հումանիստի հետևորդներից է, բայց արժե երբեմն նրան էլ հիշեցնել հնարավոր կուրության ցավալի հետևանքների մասին։

Эксперт: Ильхам Алиев вновь доказал, что не может быть последователем Махатмы Ганди
Заявление Минской группы ОБСЕ по итогам состоявшейся 16 января с.г. в Париже встречи глав МИД Армении и Азербайджана, в котором, в частности, отмечалось, что «министры обсудили широкий круг вопросов, связанных с урегулированием карабахского конфликта, и договорились о необходимости принятия конкретных мер по подготовке населения к миру», вызвало широкий общественный резонанс. Хоть и идея подготовки населения к миру не является новостью в контексте урегулирования карабахского конфликта, но на данном этапе она была воспринята с наибольшим недоверием и сомнением.
Из основных звучащих вопросов были: к какому миру следует готовиться? Какова цена этого мира, как возможен мир с «алиевским» Азербайджаном, если последний хотя бы на уровне публичных заявлений не может изменить свою позицию.
Недостаток информации побудил некоторых заключить, что значит армянская сторона пересмотрела свою позицию, если в подобных условиях существует возможность для установления мира.
Динамика переговорного процесса позитивная и желательная, особенно, когда параллельно с этим ощущается ослабление напряженности на линии соприкосновения. Однако ожидать быстрых решений и выхода из тупика было бы чрезмерным оптимизмом. И это, в первую очередь, обусловлено закостенелыми, догматическими и максималистскими подходами президента Алиева, которые заложены в основу видения и идентичности азербайджанского государства. Алиев сам не готов к такому миру, который приемлем для всех. Не готов к такой ситуации, когда лишним может показаться его воинственная риторика и потраченные миллиарды, фальшивыми могут показаться выдуманные им мифы, в том числе о «спасителе-отце» Алиеве и внешнем враге.
Повторное доказательство того, что Ильхаму Алиеву верить нельзя, что именно он является главным препятствием на пути к миру и основным источником общественного сомнения, не заставило себя долго ждать.
В интервью от 12 февраля с.г. президент Ильхам Алиев, во-первых, в очередной раз переложил вину за поражение в карабахской войне на власть тех лет, выразив уверенность, что, если бы Гейдар Алиев был тогда президентом, то ничего подобного бы не произошло. Кстати, эта мысль предполагает также то, что только сын Гейдара Алиева – Ильхам Алиев – может привести страну к победе. Затем Ильхам Алиев обратился к их предполагаемому преимуществу в переговорном процессе и подчеркнул: «Урегулирование конфликта возможно исключительно в рамках территориальной целостности Азербайджана». Затем же И. Алиев расхваливал экономику Азербайджана, армию и её достижения. Отметил также, что сегодня переговоры идут между министрами иностранных дел, он позитивно оценил их проведение и выразил надежду, что они будут результативными.
Всё вышеуказанное, казалось бы, не новость и многократно повторялись со стороны руководства Азербайджана. Примечательно то, что на фоне призывов к миру Алиев обратился к верховенству силы в международных отношениях, подчеркнув, что сегодня в мире господствует принцип «кто сильный, тот и прав». Президент Азербайджана с гордостью отметил, что они уже готовы к подобным развитиям, что силовой фактор всегда будет в повестке, и они используют различные возможности для восстановления территориальной целостности Азербайджана.
Алиев никогда не был известен своим миролюбием, его предпочтительные методы как внутри страны, как в международных отношениях – это сила и принуждение. Сейчас он также пытается следить за новыми международными трендами, когда крупные государства зачастую игнорируют право и в международных отношениях открыто действуют с позиций силы.
Естественно, когда лидер ведущей страны мира США позволяет себе многочисленные действия, подрывающее международное право, тогда у небольших и средних государств может возникнуть соблазн следить за этим примером. В результате мир может скатиться в трагический этап силовой борьбы, что не приведет ни к чему хорошему этим странам.
Следуя армянскому тренду, процитируем большого сторонника мира и ненасильственной борьбы Махатму Ганди, который говорил: «Принцип “око за око” сделает весь мир слепым». Не думаем, что Ильхам Алиев является последователем великого индийского гуманиста, но стоит иногда и ему напомнить о возможных трагичных последствиях слепоты.