ԱՄՆ Սենատում ներկայացվել է ՌԴ նկատմամբ ավելի խիստ պատժամիջոցների օրինագիծ
ԱՄՆ սենատորները ներկայացրել են նոր օրինագիծ, որով պահանջում են նոր, ավելի խիստ պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի նկատմամբ՝ ԱՄՆ ընտրություններին միջամտելու ու նաև Սև ծովում տեղի ունեցած միջադեպի պատճառով։ Այս մասին տեղեկանում ենք euronews-ից։
Փաստաթուղթը, որը Սենատում անվանել են «պատժամիջոցներ դժոխքից», «Կրեմլի ագրեսիայից պաշտպանվելու մասին» օրինագծի փոփոխություն է: Այն առաջին անգամ ներկայացվել է 2018 թվականին, սակայն չի քննարկվել:
Նոր տարբերակը նախատեսում է ՌԴ դաշնային անվտանգության ծառայության  24 անանուն գործակալների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառում, որոնք ենթադրաբար մասնակցել են Սև ծովում տեղի ունեցած հակամարտությանը, ինչպես նաև ռուսաստանյան նավաշինության ոլորտին:
Նախատեսվում է նաև պատժամիջոցների կիրառում ռուսական բանկերի նկատմամբ, որոնք «աջակցում են Ռուսաստանի՝ այլ երկրներում դեմոկրատական ինստիտուտների խաթարման փորձերին», ռուսական նախագծերի նկատմամբ, որոնք կապված են հեղում գազի արտահանման ու վերամշակման հետ, ռուսական կիբերոլորտի, քաղաքական գործիչների, օլիգարխների, նրանց ընտանիքի անդամների ու այն անձանց նկատմամբ, որոնք նպաստում են անօրինական ու կոռումպացված գործունեությանը՝ ուղիղ կամ անուղղակի Վլադիմիր Պուտինի անունից։

Американские сенаторы предложили новую версию законопроекта, требующего ввести против России новые более жесткие санкции за вмешательство страны в выборы США и инцидент в Керченском проливе.
Документ, который в Сенате прозвали "санкции из ада", - модификация законопроекта "О защите от агрессии Кремля". Впервые он был внесен в 2018 году, но не был рассмотрен. Новая версия предполагает введение санкций против 24 неназванных агентов ФСБ, якобы участвовавших в конфликте в Керченском проливе, и российского кораблестроительного сектора.
Также предлагается ввести санкции против российских банков, "поддерживающих попытки России подорвать демократические институты в других странах", на российские проекты, связанные с разработкой и переработкой сжиженного газа за границей, российский киберсектор и суверенный долг.
"Наша цель - изменить статус-кво и ввести значимые санкции и меры против путинской России, - заявил один из авторов проекта республиканский сенатор Линдси Грэм. - Москва должна прекратить вмешиваться в избирательный процесс в США, остановить кибератаки на американскую инфраструктуру, вывести российских военных из Украины и прекратить попытки создать хаос в Сирии".