«Մեր ձեռքի տակ բազմաթիվ ներդրումային ծրագրեր կան, որոնց մի մասը իրականանալի է, մի մասն անլուրջ է, մի մասի վրա էլ պետք է աշխատել»,- այս մասին այսօր գործադիրի նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ պոտենցիալ ներդրողները պետության հետ հարաբերվելու տարբեր ուղիներ են նախընտրում:
«Մի մասը նախընտրում է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ հետ աշխատել, մի մասն աշխատել փոխվարչապետերի կամ վարչապետի, մարզպետների հետ: Դա նորմալ է, ով ում հետ ուզում է, թող աշխատի, այդտեղ որևէ խնդիր չկա, բայց պետք է ամբողջ տեղեկատվությունը ներդրումային բանակցությունների վերաբերյալ կենտրոնանան Տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարությունում», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնելով, թե ներդրողների հետ բանակցություններում ինչ խնդիրների են բախվում, նշեց, որ երբեմն ներդրողի հետ անցկացված ժամանակն անիմաստ է լինում, ինչի արդյունքում տուժում են մյուս պոտենցիալ ներդրողները:
«Այս առումով մենք փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի առաջարկությամբ որոշակի ֆիլտր ենք մշակել, թե ինչպես վարվել՝ առաջարկվում է նման խոսակցություններ ունենալ միայն այն մարդկանց հետ, որոնք բանկից կներկայացնեն տեղեկանք, էսպես ասած, այսինքն՝ մարդու բանկային պատմությունը շատ կարևոր է նրա ներդրումային պոտենցիալը հասկանալու համար: Ասենք՝ եթե մարդ, որը կյանքում իր բանկային հաշվում 5000 դոլար չի ունեցել, եկել ասում է՝ 50 մլն կամ 5 մլն դոլարի ներդրում եմ ուզում անել, հասկանալի է, որ էդտեղ ինչ-որ բան էնպես չի: Իսկ եթե բանկը հավաստիացնում է, որ էս մարդն ունի ներդրումային պոտենցիալ և գիտի, թե ինչ թվերի մասին է խոսում, դա արդեն կոնկրետ ազդակ է, որ պետք է օգտագործել այդ ժամանակը: Հետևաբար՝ մենք ժամանակ չենք ծախսում որևէ այնպիսի խոսակցության վրա, որը այսպիսի հավաստիացումով ամրագրված չէ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

PM: There are numerous investment projects are our disposal
There are numerous investment projects at the Armenian government’s disposal, some of them are realistic, some are unserious, while some need to be worked on, Prime Minister Nikol Pashinyan said at Friday’s Cabinet meeting.
The PM said potential investors in Armenia prefer various ways for communicating with the state. “Some prefer to work with the Ministry of Economic Development and Investments, others –with the deputy prime ministers or the prime minister, the governors. It’s normal, let anyone work with whom they want to work, there is no problem here,” Pashinyan said.
“But the whole information on investment talks should be centralized at the Ministry of Economic Development and Investments.”
Commenting on some investment-related issues, the PM said sometimes they face a problem when people express readiness to make investments in Armenia, but then it turns out that the conversation was not serious. Pashinyan says they have developed a ‘filtering’ mechanism in this regard at the proposal of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
“It is recommended to have such conversations exclusively with those individuals who will submit their banking history, i.e. a person’s banking history is very important for understanding his/her investment potential,” he said.