«Մեր ձեռքի տակ բազմաթիվ ներդրումային ծրագրեր կան, որոնց մի մասը իրականանալի է, մի մասն անլուրջ է, մի մասի վրա էլ պետք է աշխատել»,- այս մասին այսօր գործադիրի նիստում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ պոտենցիալ ներդրողները պետության հետ հարաբերվելու տարբեր ուղիներ են նախընտրում:
«Մի մասը նախընտրում է Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ հետ աշխատել, մի մասն աշխատել փոխվարչապետերի կամ վարչապետի, մարզպետների հետ: Դա նորմալ է, ով ում հետ ուզում է, թող աշխատի, այդտեղ որևէ խնդիր չկա, բայց պետք է ամբողջ տեղեկատվությունը ներդրումային բանակցությունների վերաբերյալ կենտրոնանան Տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարությունում», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնելով, թե ներդրողների հետ բանակցություններում ինչ խնդիրների են բախվում, նշեց, որ երբեմն ներդրողի հետ անցկացված ժամանակն անիմաստ է լինում, ինչի արդյունքում տուժում են մյուս պոտենցիալ ներդրողները:
«Այս առումով մենք փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի առաջարկությամբ որոշակի ֆիլտր ենք մշակել, թե ինչպես վարվել՝ առաջարկվում է նման խոսակցություններ ունենալ միայն այն մարդկանց հետ, որոնք բանկից կներկայացնեն տեղեկանք, էսպես ասած, այսինքն՝ մարդու բանկային պատմությունը շատ կարևոր է նրա ներդրումային պոտենցիալը հասկանալու համար: Ասենք՝ եթե մարդ, որը կյանքում իր բանկային հաշվում 5000 դոլար չի ունեցել, եկել ասում է՝ 50 մլն կամ 5 մլն դոլարի ներդրում եմ ուզում անել, հասկանալի է, որ էդտեղ ինչ-որ բան էնպես չի: Իսկ եթե բանկը հավաստիացնում է, որ էս մարդն ունի ներդրումային պոտենցիալ և գիտի, թե ինչ թվերի մասին է խոսում, դա արդեն կոնկրետ ազդակ է, որ պետք է օգտագործել այդ ժամանակը: Հետևաբար՝ մենք ժամանակ չենք ծախսում որևէ այնպիսի խոսակցության վրա, որը այսպիսի հավաստիացումով ամրագրված չէ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер Армении рассказал о «фильтре», который планируется применить в отношении потенциальных инвесторов
«У правительства Армении имеется множество инвестиционных программ: часть предложений реалистична, часть – несерьезна, над некоторыми надо поработать», – заявил на сегодняшнем заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, потенциальные инвесторы предпочитают различные пути общения с правительством Армении.
«Часть предпочитает работать с министерство экономического развития и инвестиций, часть – с вице-премьерами или премьер-министром, это нормально: пусть работают с кем хотят. В связи с этим нет никаких проблем. Однако все сведения касательно переговорам по инвестициям должны сконцентрироваться в Министерстве экономического развития и инвестиций», – пояснил премьер.
Никол Пашинян, представляя основные проблемы, с которыми сталкиваются во время переговоров с инвесторами, отметил, что иногда проведенное с инвесторами время проходит зря, в результате чего страдают остальные потенциальные инвесторы.
«В этом смысле мы по предложению вице-премьера Мгера Григоряна разработали определенный фильтр. Предлагается вести такие переговоры только с теми людьми, которые представят справку от банка, так скажем, банковскую историю. Это важно, для того, чтобы понять инвестиционный потенциал лица.
Скажем, если у человека не было в жизни на счету и 5 тысяч долларов, а он предлагает сделать инвестиции в размере 5 или 50 миллионов долларов, значит что-то не так. Но если банк подтверждает, что он имеет инвестиционный потенциал, то это конкретный сигнал, который необходимо использовать в это время. Следовательно, мы не тратим время на такие разговоры, которые не закреплены подобным образом», – отметил премьер РА.