Լենա Նազարյան. Ուրցաձորում քաղաքացիները կատարել են իրենց ընտրությունը
Փետրվարի 17-ին հանրապետության 24 համայնքում անցկացված ՏԻՄ ընտրություններին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը թեկնածու չի առաջադրել, թեև 7 կուսակցականներ ինքնաառաջադրվել են: Այս մասին այսօր ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը:
Նրա խոսքով՝ եղել են համայնքներ, որտեղ ՔՊ անդամ թեկնածուները պարտվել են, եղել են համայնքներ՝ հաղթել են, ինչն, ըստ նրա, շատ նորմալ է:
Հարցին՝ ինչպե՞ս է ստացվել, որ Ուրցաձոր համայնքում ընտրվել է այն համայնքապետը, որին իշխանությունները հեռացրել էին, Լենա Նազարյանը պատասխանեց՝ եղել են ընտրություններ, և քաղաքացիները կատարել են իրենց ընտրությունը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանն էլ ասաց, որ մի քանի համայնքներում, երբ կային համայնքի ղեկավարից դժգոհություններ, եղել է այնպիսի մոտեցում, որ պետք է բնակիչների ցանկությանն ընդառաջ գնալ, հետագայում եթե տվյալ մարդը ցանկանում է ընտրություններին նորից մասնակցել, կարող է առաջադրվել և ընտրվել:
«Փաստացի, դա էլ տեղի է ունեցել, և կարծում եմ՝ հանրության մոտ անակնկալի էլեմենտներ կան, երբ իշխանության ներկայացուցիչները կարող են ՏԻՄ ընտրություններում պարտվել, բայց սա խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում տեղի են ունեցել կարևոր փոփոխություններ, երբ իշխանությունն ամեն ինչ և ամեն տեղ չի վերցնում իր վերահսկողության տակ, այսինքն՝ Հայաստանում կարող են լինել դեպքեր, որ իշխանությունը կարող է պարտվել: Սա ժողովրդավարության կարևոր ցուցիչ է»,- ընդգծեց Հայկ Կոնջորյանը:
Լենա Նազարյանն էլ հավելեց, որ եթե կուսակցությունը ցանկանար, կարող էր 24 համայնքում առաջադրել թեկնածուներ, որոնք կարող էին հաղթել:
«Մենք չենք ուզում մոնոպոլիզացնել քաղաքական դաշտը, մենք ուզում ենք հատկապես ՏԻՄ ընտրություններն ազատ թողնել, անկախ նրանից՝ կուսակցության անդա՞մ են, թե՞ ոչ, իրենք առաջադրվեն, և համայնքը որոշի, թե ում է ուզում տեսնել համայնքի ղեկավար»,-ասաց նա:

Вице-спикер НС Армении: В армянской общине Урцадзор жители сделали свой выбор
17 февраля в 24 общинах Республики Армения состоялись выборы в органы местного самоуправления, партия «Гражданский договор» не выдвинула кандидатов, однако, 7 партийных кандидатов участвовали в выборах в качестве самовыдвиженцев. Об этом сегодня во время брифинга в Национальном Собрании РА сообщила вице-спикер парламента Лена Назарян.
По её словам, были общины, где кандидаты от «Гражданского договора» потерпели поражение, были также общины, где они одержали победу. Л. Назарян отметила, что считает это вполне нормальным явлением.
На вопрос, как получилось, что в общине Урцадзор Араратской области РА по итогам последних выборов избран тот глава общины, которого власти отстранили от занимаемой должности, Л. Назарян ответила, что граждане сделали свой выбор.
В свою очередь депутат от фракции «Мой шаг» Айк Конджорян отметил, что в нескольких общинах, когда поступали жалобы на работу руководителей общин, был продемонстрирован подход, согласно которому нужно пойти навстречу пожеланиям жителей, а в дальнейшем, если данный человек желает вновь участвовать в выборах, то может выдвинуть свою кандидатуру и быть избран.
«Фактически, это и произошло, считаю – у общественности налицо элемент удивления, когда представители власти могут проиграть в выборах в органы местного самоуправления, но это говорит о том, что в Армении произошли изменения, когда власть не берет всё и везде под свой контроль, то есть – в Армении могут быть случаи, когда власть может проиграть. Это важнейший показатель демократии», – подчеркнул он.
Лена Назарян добавила, что, если бы партия пожелала, то могла бы в 24 общинах выдвинуть кандидатов, которые могли бы одержать победу в выборах. «Мы не хотим монополизировать политическое поле, мы хотим оставить свободными особенно выборы в органы местного самоуправления, независимо от того, является ли кандидат членом партии или нет, пусть они сами выдвигают свою кандидатуру, а жители общины решат, кого хотят видеть в должности руководителя общины», – отметила вице-спикер НС.