Հայաստանից կաշվե իրեր կարտահանվեն ԵՄ, Ասիայի երկրներ և Ռուսաստան
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ, ՌԴ-ում պայուսակների արտադրությամբ զբաղվող «Elmasta» ֆաբրիկայի և հայաստանյան ընկերությունների հետ համագործակցությամբ մեր երկրում կարտադրվեն կաշվե պայուսակներ։
Բիզնես Արմենիայի հանրային կապերից հայտնում են, որ ընկերություններին արտապատվիրված մոդելները, «Made in Armenia» մակնշմամբ, կարտահանվեն Եվրամիության, Ասիայի երկրներ և Ռուսաստան։ Առաջին խմբաքանակը դեպի Ռուսաստան նախատեսվում է արտահանել փետրվարի վերջին։
«Այս փուլում օտարերկրյա գործարարին ծանոթացնում ենք Հայաստան/ԵԱՏՄ հումքի ներմուծման, ապրանքի արտահանման ռեժիմներին, Եվրամիության GSP+, REX և այլ արտոնյալ ընթացակարգերին։ Բացի այդ, տեղական արտադրողների հետ կազմակերպել ենք B2B հանդիպումներ, որոնցից հետո էլ արտահանման պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանման աջակցության կառավարիչ Անահիտ Մկրտչյանը։
«Elmasta» ընկերության մասնագետները հրավիրվել են այցելելու մարտին Մոսկվայում կայանալիք «MosShoes 2019» միջազգային ցուցահանդեսի հայաստանյան տաղավար, որտեղ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ ավելի շատ ընկերությունների արտադրանքին ծանոթանալու և նոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու հնարավորություն կլինի։
«Elmasta» կաշվե աքսեսուարների գործարանի սեփականատեր Վլադիմիր Ուլյանովը և «Ալյանս» ռուս-վրաց-հայկական գործարար կապերի հիմնադրամի փոխնախագահ Ինգա Դրինևսկայան Բիզնես Արմենիայի մասնագետների աջակցությամբ հանդիպումներ են ունեցել կաշվե իրեր և պայուսակներ արտադրող հայաստանյան «Արտիս», «Ամոռե» և «Սաֆիան» ապրանքանիշերը ներկայացնող ընկերությունների մասնագետների հետ, ծանոթացել արտադրական պոտենցիալին, ապրանքի որակին։ Որոշում է կայացվել Հայաստանում հիմնադրել ընկերություն և զբաղվել հայկական ապրանքների արտահանմամբ։

Armenian companies to export leather items to EU, Asia and Russia
With the support of Business Armenia, the factory of Elmasta, a handbag producing company in Russia, and Armenian companies will cooperate in producing leather bags in the country.
Outsourced models of Armenian companies, produced with “Made in Armenia” modeling, will be exported to the European Union, Asian countries, and Russia. The first batch to Russia is planned to be exported in late February, Business Armenia said in a press release.
“At this stage, we introduce a foreign businessman to Armenia/EAEU raw material import, commodity export regimes, EU GSP+, REX and other privileged procedures. In addition, we have organized B2B meetings with local manufacturers, after which export agreements have been reached,” said Anahit Mkrtchyan, Exporters Support Manager at Business Armenia.
The specialists of Elmasta are invited to visit the Armenian pavilion of "MosShoes" 2019 international exhibition slated for March in Moscow. With the support of Business Armenia, it will be possible to get acquainted with the products of more companies and to make new arrangements.
The owner of Elmasta leather accessories factory, Vladimir Ulianov, and vice-president of Alliance Russian-Georgian-Armenian Business Relations Foundation, Inga Drinevskaya, with the support of Business Armenia’s specialists, had meetings with experts from companies representing Armenian Artis, Amore and Safian brands, which produce leather goods and bags, got acquainted with production potential and product quality. A decision to establish a company in Armenia and engage in export of Armenian goods was made.