Հայաստանից կաշվե իրեր կարտահանվեն ԵՄ, Ասիայի երկրներ և Ռուսաստան
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ, ՌԴ-ում պայուսակների արտադրությամբ զբաղվող «Elmasta» ֆաբրիկայի և հայաստանյան ընկերությունների հետ համագործակցությամբ մեր երկրում կարտադրվեն կաշվե պայուսակներ։
Բիզնես Արմենիայի հանրային կապերից հայտնում են, որ ընկերություններին արտապատվիրված մոդելները, «Made in Armenia» մակնշմամբ, կարտահանվեն Եվրամիության, Ասիայի երկրներ և Ռուսաստան։ Առաջին խմբաքանակը դեպի Ռուսաստան նախատեսվում է արտահանել փետրվարի վերջին։
«Այս փուլում օտարերկրյա գործարարին ծանոթացնում ենք Հայաստան/ԵԱՏՄ հումքի ներմուծման, ապրանքի արտահանման ռեժիմներին, Եվրամիության GSP+, REX և այլ արտոնյալ ընթացակարգերին։ Բացի այդ, տեղական արտադրողների հետ կազմակերպել ենք B2B հանդիպումներ, որոնցից հետո էլ արտահանման պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանման աջակցության կառավարիչ Անահիտ Մկրտչյանը։
«Elmasta» ընկերության մասնագետները հրավիրվել են այցելելու մարտին Մոսկվայում կայանալիք «MosShoes 2019» միջազգային ցուցահանդեսի հայաստանյան տաղավար, որտեղ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ ավելի շատ ընկերությունների արտադրանքին ծանոթանալու և նոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու հնարավորություն կլինի։
«Elmasta» կաշվե աքսեսուարների գործարանի սեփականատեր Վլադիմիր Ուլյանովը և «Ալյանս» ռուս-վրաց-հայկական գործարար կապերի հիմնադրամի փոխնախագահ Ինգա Դրինևսկայան Բիզնես Արմենիայի մասնագետների աջակցությամբ հանդիպումներ են ունեցել կաշվե իրեր և պայուսակներ արտադրող հայաստանյան «Արտիս», «Ամոռե» և «Սաֆիան» ապրանքանիշերը ներկայացնող ընկերությունների մասնագետների հետ, ծանոթացել արտադրական պոտենցիալին, ապրանքի որակին։ Որոշում է կայացվել Հայաստանում հիմնադրել ընկերություն և զբաղվել հայկական ապրանքների արտահանմամբ։

«Made in Armenia»: в Армении будут производиться кожаные сумки
При поддержке Фонда Business Armenia, в рамках сотрудничества занимающейся производством сумок в России фабрики «Elmasta» и армянскими компаниями в Армении будут производиться кожаные сумки.
Как сообщают из Фонда, заказанные для производства в Армении модели будут экспортироваться в страны Евросоюза, Азии и Россию под маркой «Made in Armenia» («Сделано в Армении»). Первая партия будет экспортирована в РФ в конце февраля.
«На данном этапе мы знакомим зарубежного предпринимателями с возможностями импорта сырья из стран Евразийского экономического союза, режимами экспорта товаров,  льготными режимами GSP+ c Европейским Союзом, другими привилегированными процедурами. Кроме того, мы организовали встречи в формате B2B с местными производителями, после чего были достигнуты экспортные соглашения», – отметила менеджер по поддержке экспорта Business Armenia Анаит Мкртчян.
Специалисты компании «Elmasta» получили приглашение посетить армянский павильон международной выставки «MosShoes 2019», которая пройдет в марте текущего года в Москве при поддержке фонда «Business Armenia», чтобы ознакомиться с продукцией большего количества компаний и достигнуть новых договоренностей.
Владелец фабрики «Elmasta»  Владимир Ульянов и вице-президент российско-грузино- армянского бизнес-фонда «Альянс» Инга Дриневская при содействии специалистов «Business Armenia» встретились с представителями армянских производителей «Artis», «Amore» и «Safia», производящих кожаные изделия и сумки.
Специалисты компании, ознакомились с производственным потенциалом и качеством товара. Было принято решение создать в Армении компанию и заниматься экспортом армянских товаров.