«Ժողովուրդ». Օպտիմալացման ենթակա գերատեսչությունները կշարունակեն աշխատանքը շունչները պահած
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Օպտիմալացման ենթակա պետական գերատեսչությունների աշխատակիցները դեռ մեկ-երկու ամիս էլ կմնան սպասողական վիճակում։ Բանն այն է, որ ԱԺ հաջորդ նստաշրջանը մեկնարկելու է մարտի 5-ին, և միայն այդ ժամանակ խորհրդարանի օրակարգում կներառվի ու կքննարկվի «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը:
Այդ նախագծով, հիշեցնենք, նախատեսված է կրճատել նախարարությունների թիվը՝ 17-ից դարձնելով 12-ը: Միաժամանակ սա ենթադրում է, որ օպտիմալացվելուց հետո այդ նախարարությունների աշխատակիցներից ոմանք գործազուրկ կդառնան: Նախագիծն ընդգրկված է մարտի 5-ին մեկնարկող ԱԺ նստաշրջանի օրակարգում, սակայն պարզ չէ՝ երբ այն կքննարկվի ու կընդունվի: Իսկ մինչ օրենքն ուժի մեջ կմտնի, այդ գերատեսչությունները կշարունակեն իրենց աշխատանքը նույն ռիթմով` իհարկե, կրճատումների սպասելիքով շունչները պահած»:

«Жоховурд»: Сотрудники оптимизируемых ведомств продолжат работать в прежнем режиме, затаив дыхание
Газета «Жоховурд» пишет, что сотрудники подлежащих оптимизации государственных ведомств еще один-два месяца будут находиться в состоянии ожидания. Дело в том, что следующая сессия парламента стартует 5 марта и только тогда в повестку парламента будет включен проект о внесении изменений в закон «О структуре и деятельности правительства».
«Напомним, согласно проекту предусматривается сократить количество министерств, доведя их с 17 до 12. Одновременно предполагается, что после оптимизации некоторые сотрудники этих министерств останутся без работы. Проект включен в повестку стартующей 5 марта сессии Национального Собрания, однако неясно, когда он будет обсужден и принят. А до вступления в силу закона, сотрудники этих ведомств продолжат работать в прежнем режиме, затаив дыхание в ожидании сокращений», - пишет газета.