Փորձագետները կասկածում են, որ «Աշխարհի փրկիչ» կտավի հեղինակը Լեոնարդո դա Վինչին է
Լուվրը չեղյալ է հայտարարել «Աշխարհի փրկիչը» կտավի ցուցադրությունը, որը Christie's աճուրդային տան պատմության մեջ ամենաթանկ վաճառված ստեղծագործությունն է։
Փորձագետները կասկածում են, որ կտավը պատկանում է Լեոնարդո դա Վինչիի վրձնին և կարծում եմ, որ հեղինակը կարող էր լինել նկարչի աշակերտը։ Այս մասին գրում է tvkultura.ru կայքը։
«Աշխարհի փրկիչը» կտավը ստեղծվել է մոտ 1500 թվականին։ Գրեթե հինգ դար այն հանրությանը չէր ցուցադրվել և համարվել էր կորած։ Միայն 2011-ին «Աշխարհի փրկիչը» առաջին անգամ ցուցադրվել է Լոնդոնում, իսկ վեց տարի անց աճուրդում վաճառվել է ռեկորդային գնով՝ 450 միլիոն դոլարով։
Անցած տարի պատրաստվում էին նկարը ցուցադրել Ադու-Դաբիի Լուվրի մասնաճյուղում, բայց առանց բացատրության չեղարկել էին ցուցադրությունը։ Այժմ նմանատիպ որոշում է ընդունել փարիզյան Լուվրի աշխատակազմը։

Лувр отменил показ картины «Спаситель мира»
Лувр отменил показ картины «Спаситель мира» – самого дорогого произведения в истории аукционов Christie's. Эксперты усомнились в том, что полотно принадлежит кисти Леонардо да Винчи и считают, что автором мог быть ассистент художника. Об этом сообщает «Tvkultura».
Картина «Спаситель мира» была написана около 1500 года. Почти пять веков она не выставлялась публично и считалась утраченной. Лишь в 2011-м «Спаситель мира» впервые был показан на выставке в Лондоне, а шесть лет спустя ушёл с молотка за рекордные 450 миллионов долларов.
Осенью прошлого года картину собирались выставить в филиале Лувра в Абу-Даби, но отменили показ без объяснения причин. Теперь аналогичное решение приняла администрация парижского Лувра.