«Փաստ» թերթը գրում է. «Օրերս մամուլում տարածվեց ՀԱԿ–ի կողմից հրապարակված մի ծավալուն հայտարարություն, որտեղ ամենաաչքի ընկնող թեզն այն էր, որ իշխանություններին առաջարկվում է մեկ տարվա ընթացքում կազմակերպել Սահմանադրական հանրաքվե և արդյունքում վերադառնալ կառավարման կիսանախագահական համակարգին:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս առաջարկն արվել է վարչապետ Փաշինյանի հետ համաձայնեցնելուց հետո, որի մասին վերջինիս թիմակիցներն ընդհանրապես տեղյակ չեն եղել: Այսկերպ դաշտում փորձում են կազմակերպել յուրօրինակ թեսթ–դրայվ՝ հանության ռեակցիան ստուգելու համար:
Մեր աղբյուրների պնդմամբ, Փաշինյանն ինքն էլ դեմ չէ վերադառնալ կիսանախագահական կառավարմանը և ընտրվել ՀՀ նախագահ: Հավաստի տեղեկություններով, այս գաղափարը դիտավորյալ է հրապարակ նետվում ՀԱԿ–ի «ձեռքով», որպեսզի դիտարկվի որպես արտախորհրդարանական ուժի կողմից արված կառուցողական դիսկուրս–առաջարկ»:

«Паст»: Полупрезидентская или парламентская система – тест-драйв на реакцию общества
Газета «Паст» пишет, что на днях СМИ опубликовали распространенное «Армянским национальным конгрессом» (АНК) объемное заявление, в котором больше всего бросался в глаза тезис, согласно которому властям предлагалось в течение года организовать Конституционный референдум и в результате вернуться к полупрезидентской системе правления.
По сведениям издания, это предложение было сделано после согласования с премьер-министром Пашиняном, о чем члены его команды вообще не в курсе. Тем самым пытаются организовать в политическом поле своеобразный тест-драйв, чтобы проверить реакцию общества.
«Как утверждают наши источники, Пашинян сам не против вернуться к полупрезидентской системе управления и быть избран президентом Армении. Согласно достоверным сведениям, эта идея привнесена «руками АНК» намеренно, чтобы рассматриваться как позитивное дискурс – предложение со стороны внепарламентской силы», - пишет газета.