ԱԱԾ-ն Սեդրակ Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործի վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել
«Ազգային անվտանգության ծառայությունը, իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հետևողական պայքար մղելով տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության հետ, Քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու հանցադեպեր, որոնց կազմակերպման հետ անմիջական առնչություն է ունեցել ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը»,-հայտնում են ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտից։
Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության, քրեական գործով հաստատված փաստական տվյալների համաձայն՝ վերջինս կազմակերպել և ղեկավարել է իր հիմնադրած ՍՊ ընկերություններից մեկի պատասխանատու աշխատակիցների կողմից օրենքով սահմանված, հարկման համար հիմք հանդիսացող հաշվարկում ակնհայտ կեղծ տվյալներ մտցնելու և առանձնապես խոշոր չափերով եկամտային հարկ չվճարելու գործընթացը, որից հետո, նպատակ ունենալով խեղաթյուրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամտի՝ պետական բյուջե չվճարված հարկի ծագման աղբյուրը և իրական բնույթը, այն օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, այդ եկամուտներն գույքի ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով։
«Մասնավորապես, երրորդ անձի կողմից տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկում ներդրած, դեռևս ծագման առումով առանձին իրավական գնահատականի արժանի 5.300.000 ԱՄՆ դոլարն անհատույց ստանալու նպատակով, Սեդրակ Քոչարյանը ձեռնամուխ է եղել շինծու գործարքներով այդ գումարն իր հիմնադրած ընկերության անվամբ ձևակերպելուն և դրա միջոցով ստանալուն։ Ցանկանալով խուսափել դրանից բխող հարկային պարտավորությունները կատարելուց, վերջինս վերոհիշյալ ՍՊԸ տնօրենին հանձնարարել է կնքել 2 հատ շինծու անհատույց փոխառության պայմանագրեր և դրանց տալ նաև հաշվապահական ձևակերպում, ինչի հետևանքով ի վերջո 5.300.000 ԱՄՆ դոլարը փոխանցվել է Սեդրակ Քոչարյանի անձնական հաշվեհամարին՝ իբրև տված փոխառության վերադարձ:
Դրա հետ մեկտեղ, իր հիմնադրած հիշյալ ընկերության տնօրենը օրենսդրության պահանջների խախտմամբ, որպես հարկային գործակալ պարտավոր լինելով պահել և ՀՀ պետական բյուջե փոխանցել Սեդրակ Քոչարյանի կողմից երրորդ անձից անհատույց՝ որպես եկամուտ ստացած գումարից եկամտային հարկը՝ Սեդրակ Քոչարյանի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ, պետական բյուջե վճարման ենթակա եկամտային հարկը նվազեցնելու նպատակով, ընկերության հարկման համար հիմք հանդիսացող համապատասխան ամփոփ հաշվարկում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, որի հետևանքով չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 916.706.560 ՀՀ դրամի չափով հարկեր (տույժերով և տուգանքներով հանդերձ՝ 1.968.627.338 ՀՀ դրամ)։
Դրանից հետո, նպատակ ունենալով իր և ընտանիքի մյուս անդամների հետ փոխկապակցված ընկերությունների միջև մի շարք գործարքների կնքմամբ խեղաթյուրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով հիշյալ եկամտի՝ պետական բյուջե չվճարված հարկի գումարի իրական բնույթը և ծագման աղբյուրն ու այն ներդնել օրինական շրջանառության մեջ, Սեդրակ Քոչարյանն այն միախառնել է բանկային հաշվին եղած 5.682.960 ԱՄՆ դոլարի հետ և օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, փոխարկման, այդ եկամուտները «Բեստ Վեստերն Կոնգրես» հյուրանոցը ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ Սեդրակ Ռոբերտի Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելը կազմակերպելու և առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար, իսկ նրա հիմնադրած ՍՊ ընկերության տնօրեն Ալեքսան Սամսոնի Որսկանյանին՝ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ով առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Սեդրակ Քոչարյանի և նրա ընտանիքի անդամների բազմաթիվ անշարժ գույքերի և այլ ակտիվների ձեռք բերման օրինականությունը պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են լայնածավալ քննչական գործողություններ, քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է»,-ասված է ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։

СНБ Армении представляет подробности по делу против Седрака Кочаряна
В результате проведенных в рамках расследуемого в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Армении уголовного дела широкомасштабных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий выявлены случаи уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах и легализации полученных преступных путем доходов, к организации которых непосредственное отношение имеет сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Седрак Кочарян. Об этом сообщает пресс-центр СНБ.
Как указывается в сообщении СНБ, согласно подтвержденным по уголовному делу фактическим данным, последний организовал и руководил процессом уклонения от уплаты подоходного налога в особо крупных размерах посредством внесения ложных данных в документацию одного из учрежденных им же ООО. Затем с целью исказить источник и реальный характер полученного преступным путем дохода в особо крупных размерах они были легализованы с помощью ряда банковских переводов и приобретения имущества.
«В частности, с целью безвозмездного получения внедренных третьим лицом в один из хозяйствующих субъектов, подлежащих еще отдельной правовой оценке в плане происхождения 5.300.000 долларов, Седрак Кочарян посредством фиктивных сделок инициировал оформление этой суммы на имя основанной им компании. Желая избегать исполнения вытекающих из этого налоговых обязательств, последний поручил директору вышеотмеченного ООО заключить два фиктивных договора о безвозмездном займе и дать им бухгалтерское оформление. В результате 5.300.000 долларов были перечислены на личный счет Седрака Кочаряна – в качестве возврата суммы займа», – говорится в сообщении СНБ.
Вместе с тем, директор учрежденного им ООО, в нарушение требований законодательства, в качестве налогового агента будучи обязанным перечислить в госбюджет подоходный налог на безвозмездно полученные Кочаряном от третьего лица  в качестве дохода средства, не выплатил налогов в особо крупных размерах – на 916.706.560 драмов (вместе со штрафами и пенни – 1.968.627.338 драмов). Это было сделано посредством внесения ложных данных в соответствующую налоговую отчетность.
Как указывается в сообщении, после этого, желая заключением ряда сделок между связанных с ним и членами его семьи компаний исказить реальный характер и источник происхождения данного дохода и внедрить его в законный оборот, Седрак Кочарян смешал эти деньги с имеющимися на его счету 5.682.960 долларами и легализовал их через покупку гостиницы Best Western Congress в Ереване.
По совокупности добытых по делу достаточных доказательств, Седраку Робертовичу Кочаряну предъявлено обвинение по ч.2 ст.38-205 и п.1 ч.3 ст.190 УК РА – за организацию неуплаты налога в особо крупных размерах и за легализацию полученных преступным путем доходов в особо крупных размерах.
А директору учрежденного им ООО Алексану Восканяну предъявлено обвинение по ч.2 ст.205 УК РА, при этом Восканян свою вину признал. В их отношении в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.