Կոսմետիկ փոփոխություններով տնտեսական հեղափոխություն չի լինում.Ավագ Հարությունյան
Թեև 2018 թվականին Հայաստանում կոնյակի արտադրության ծավալներն աճել են, սակայն այս տարի կնվազեն և արտադրության, և արտահանման ծավալները: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանը:
Խնդիրը, ըստ նրա, նրանում է, որ գինեգործության ու կոնյակագործության  ոլորտից դուրս է գալիս կեղծ արտադրանքը, բնականաբար, կեղծ մթերումներ, կեղծ թվեր այլևս չեն ներկայացվում:
«Կոնյակի դաշտը մաքրվում է կեղծ արտադրանքից, Հայաստանում վերջ է դրվում  կոնյակի կեղծմանը, ուստի առաջիկայում կոնյակի արտադրության աճ չենք ունենա, բայց մի քանի տարի հետո հայկական կոնյակը կլինի շատ ավելի լավը, ավելի որակյալ»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը:
Նշենք, որ 2018 թ-ին Հայաստանում արտադրվել է 30 մլն 751.9 հազար լիտր կոնյակ, ինչը 2017 թվականի համեմատ աճել է 2,5 տոկոսով: Ինչ վերաբերում է գինու արտադրությանը, վիճակագրության համաձայն՝ նախորդ տարի հանրապետությունում արտադրվել է 8 մլն 877.4 հազար լիտր գինի՝ 2017 թ-ի համեմատ աճելով 0.3 %-ով:
Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ այս տարի գիենգործության ոլորտում զգալի աճ է կանխատեսում:  Ըստ նրա՝ միտումները բավական դրական են, ինչին հասել են վերջին տարիների աշխատանքի շնորհիվ:
«Գինու ոլորտի աճը վերջին 5-6 տարիների ընդհանուր քաղաքականության հետևանք է»,- ընդգծեց նա:
Նրա խոսքով՝ հայկական գինիների որակը կտրուկ բարձրացել է, արտադրության և արտահանման ծավալների ավելացումն էլ պայմանավորված է հայկական գինիների պահանջարկով, սակայն  եթե խաղողի նոր այգիներ չհիմնվեն, ապա մի քանի տարի հետո արտահանման ծավալների աճ չեն կարող ակնկալել:
«Հայաստանում  տարեկան  արտադրվում է 8-10 մլն լիտր գինի, մեր պոտենցիալը հասնում է մինչև 20 մլն լիտրի: Այսինքն՝ այդքան կարող ենք արտադրել,  դրանից ավելիի դեպքում  խնդիրների առաջ կկանգնենք, ռեսուրս չունենք: Դրա համար գյուղացիները պետք է նոր այգիներ հիմնեն, բայց ինչպես, եթե մարդիկ այդ հնարավորությունը չունեն: Բացի այդ, եղած այգիները պետք է քանդեն և դրանց փոխարեն նորերը հիմնեն, քանի որ խաղողի այգիներում արագորեն տարածվում է ֆիլոքսերիա հիվանդությունը»,- նշեց գինեգործը:
Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ կառավարությունն  այս ուղղությամբ պետք է լուրջ քայլեր ձեռնարկի, գինեգործների և կոնյակագործների կողքին լինի, սակայն դեռևս այդ քայլերը չեն տեսնում:
«Խնդիրը նրանում է, որ բոլոր կառավարությունների ժամանակ եղել է գործողությունների շարունակականության ապահովում, հիմա այդ շարունակականությունը չկա, ինչը շատ վատ է: Չկա այն պրոֆեսիոնալ թիմը, որն այդ շարունակականությունը կապահովի»,- ընդգծեց Գինու ազգային կենտրոնի նախագահը՝ հավելելով, որ վերջերս գինեգործները հանդիպել են  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետո, սակայն այդ ընթացքում հիմնականում քննարկվել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի ապագայի հարցը:
Ավագ Հարությունյանի խոսքով՝ առանց խնդիրները վեր հանելու, տնտեսական հեղափոխության մասին խոսք լինել չի կարող:
«Եթե ասում են՝  տնտեսական հեղափոխություն են անում, դա նշանակում է՝  պետք է վերանայել տնտեսական փիլիսոփայությունը: Խորհրդային միության փլուզումից հետո մենք ունեցանք ընդհանուր գաղափարախոսության և ընդհանուր շուկայի փոփոխություն, իսկ ստեղծված տնտեսության փիլիսոփայությունն էր՝ սպասարկել  որոշակի խավերի: Հիմա այդ փիլիսոփայությունը մնացել է, բայց ուզում են տնտեսական հեղափոխություն անել: Այդպես չի լինի, քանի որ ամբողջ իրավական դաշտը ստեղծված է որոշակի խավերին սպասարկելու համար: Կոսմետիկ փոփոխություններով տնտեսական հեղափոխություն չի լինի: Անհրաժեշտ են համակարգային փոփոխություններ, եթե ասում են՝ մենք գնում ենք տնտեսական հեղափոխության, դա նշանակում է, որ գնում ենք համակարգի փիլիսոփայության փոփոխության»,- նշեց Ավագ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ փոիլիսոփայության փոփոխությունը նշանակում է հավասար և արդար մրցակցություն , որն օրենսդրորեն չկա:
Ավագ Հարությունյանն ընդգծեց, որ նախորդ կառավարությունը՝  վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ, որքան էլ «ծառայում էր օլիգարխիայի շահերին», այնուամենայնիվ, ընդունեց, որ եթե որոշ հարցեր  չլուծեն, ապա դրանք ազգային անվտանգության հետ կապված և լրջագույն այլ խնդիրներ կառաջացնեն:
«Կարողացանք համոզել, որ պետք է քայլեր ձեռնարկել և ձեռնարկեց: Մասնավորապես, կոնյակի շուկայում նվազագույնի հասցնել կեղծիքը, ինչին արդեն ականատես եղանք, ինչպես նաև շատ թե քիչ հավասար պայմաններ ստեղծել շուկայում»,- ասաց Ավագ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ  դրանից հետո կառավարությունը նախաձեռնեց հետևյալ քայլերը՝  բարձրացնել պետական տուրքը, փոքր և միջին ընկերությունների լիցենզիաների արժեքը նվազեցնել, բանակցել Առևտրի համաշխարհային կազմապերպության հետ, որ ներմուծման խստացման նորմերը մասամբ ազդեն ներքին շրջանառության վրա:
Նշենք, որ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը ինչ ռեժիմ սահմանում է ներմուծման վրա, նույնը պետք է լինի նաև ներսում։ Նախորդ Կառավարությունը, ըստ գինեգործի, ԱՀԿ-ի հետ  գնաց բանակցությունների, որպեսզի դա չարվեր ներսի առևտրի վրա։
Այժմը, ըստ Ավագ Հարությունյանի, դրանց պետք է հաջորդեն մյուս քայլերը, որոնք, ցավոք,  չեն արվում. «Հիմա պետք է այդ աշխատանքը շարունակել, փիլիսոփայությունը ենթադրում է այլ ակտերի ընդունում, ինչը չկա»:
Նշենք, որ 2018 թ-ի հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտել «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին  օրենսդրական փոփոխությունը, , ըստ որի՝ արտադրողի կողմից 100 հազար լիտրից ավելի իրացված կոնյակի սպիրտի արտադրանքի յուրաքանչյուր լիտրի դիմաց պետք է գանձվի 100 դրամ պետական տուրք: Կոնյակագործությամբ և գինեգործությամբ զբաղվող մի շարք ընկերություններ իրենց դժգոհությունն են արտահայտել այս  փոփոխությունների վերաբերյալ, սակայն Ավագ Հարությունյանը կարծում է, որ դրանք  անհիմն են: Այդ իրավական ակտը նպաստում է, որպեսզի դաշտում կեղծիքը վերանա:
Գինու ազգային կենտրոնի նախագահն անդրադարձավ նաև Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ գյուղատնտեսության նախարարության միավորմանը:
Նրա խոսքով՝ սա սխալ որոշում էր, էկոնոմիկայի նախարարության  փիլիսոփայությունն այլ է՝ շատ գումար աշխատել ու ուշադրություն  չդարձնել հավասար, արդար մրցակցության վրա:
«Գյուղնախարարության փիլիսոփայության մեջ բացի վերոնշյալից, կար արդարության և սոցիալական արդարության գաղափարը: Հիմա հարց է առաջանում՝ արդյոք   գյուղնախարարության ոլորտի համար պատասխանատու փոխնախարարը  կլինի այնքան ուժեղ և սկզբունքային, որ արդար արդյունաբերության և արդար առևտրի կոնցեպտը մտցնի ընդհանուր քաղաքականության մեջ: Եթե անկեղծ՝  ես ուզում եմ օգնել նոր իշխանությանը, բայց նրանք, կարծես,  մեր կարիքը չունեն: Այստեղ նաև պետք է ազնիվ լինենք և ասենք, որ մենք հին համակարգի մարդիկ ենք և կատարելագործել ենք այդ համակարգի արդար և անարդար բոլոր մեխանիզմները, իսկ ներկայիս իշխանություններին նոր մարդիկ են պետք»,- եզրափակելով խոսքն՝ ասաց Ավագ Հարությունյանը:

Нельзя добиться экономической революции косметическими изменениями
Несмотря на то, что в 2018 году объемы производства коньяка в Республике Армения увеличились, тем не менее, в этом году объемы как производства, так и экспорта снизятся. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил председатель Национального центра вина Аваг Арутюнян.
По его словам, проблема заключается в том, что постепенно в сфере производства вина и коньяка исчезает такое понятие, как фальсификация продукции, следовательно, отныне не будут представлены ложные закупки, ложные цифры.
«Сфера производства коньяка очищается от фальсифицированной продукции, в Армении положен конец с фальсификацией коньяка, посему в ближайшее время не будет зарегистрировано роста объемов производства коньяка, но спустя несколько лет армянский коньяк станет лучше, будет более качественным», – отметил А. Арутюнян.
Отметим, что в 2018 году в Армении было произведено 30 млн 751, 9 тыс. литров коньяка, что по сравнению с 2017 годом выросло на 2,5%. Что касается производства вина, согласно статистическим данным, в прошлом году в РА было произведено 8 млн 877,4 тысячи литров вина, по сравнению с 2017 годом рост составил 0,3%.
По словам А. Арутюняна, в этом году в сфере виноделия прогнозируется ощутимый рост. По его словам, тенденции довольно позитивные, этого удалось достичь благодаря работе последних лет.
«Рост в сфере виноделия является следствием общей политики последних 5-6 лет», – подчеркнул он.
По его словам, качество армянского вина резко выросло, а увеличение объемов производства и экспорта обусловлено спросом на армянское вино, однако, если не основать новые виноградные сады, то через несколько лет нельзя ожидать роста объемов экспорта.
«Ежегодно в Армении производится около 8-10 млн литров вина, однако, наш потенциал достигает 20 млн литров. Иными словами, мы можем производить столько вина, но в случае с большим объемом возникнут проблемы, поскольку у нас нет ресурсов. Для этого фермеры должны основать новые сады, но как, если у людей нет таких возможностей. Кроме этого, действующие ныне сады необходимо демонтировать и вместо них основать новые, поскольку в виноградных садах быстрыми темпами распространяется болезнь филлоксера», – отметил винодел.
По словам А. Арутюняна, правительство должно предпринять серьезные шаги в этом направлении, находиться рядом с виноделами и производителями коньяка, однако, пока подобные меры не наблюдаются.
«Проблема заключается в том, что при всех правительствах обеспечивалась последовательность действий, сейчас же отсутствует эта последовательность, что является негативным явлением. Нет той профессиональной команды, которая бы обеспечила эту последовательность», – отметил он, добавив, что в последнее время виноделы провели встречу с премьер-министром РА Николом Пашиняном, однако, во время встречи в основном обсуждался вопрос будущего Фонда виноградарства и виноделия Армении.
А. Арутюнян отмечает, что без выявления проблем и речи об экономической революции быть не может.
«Если заявляют о старте экономической революции, то это означает, что необходимо пересмотреть философию экономики. После распада Советского союза произошли изменения в общей идеологии и общем рынке, а сложившаяся философия экономики заключалась в обслуживании некоторых слоёв населения. Эта философия осталась, однако, они хотят осуществить экономическую революцию. Так не бывает, поскольку всё правовое поле создано с целью обслуживания некоторых слоёв общества. Нельзя добиться экономической революции посредством косметических изменений. Необходимы соответствующие изменения, если говорят о старте экономической революции, это означает, что мы стремимся к изменениям в системе философии», – пояснил он.
По его словам, изменение философии означает свободную и равную конкуренцию, которая отсутствует на законодательном уровне.
А. Арутюнян подчеркнул, что прежнее правительства во главе с экс-премьером Кареном Карапетяном, как бы ни «служило интересам олигархов», тем не менее, приняло, что, если не решить некоторые вопросы, то они вызовут проблемы по части национальной безопасности и другие серьезнейшие проблемы.
«Удалось убедить, что необходимо предпринять шаги и мы их предприняли. В частности, свести к минимуму случаи фальсификации на рынке коньяка, очевидцами чего мы уже стали, а также в некоторое степени создать равные условия на рынке», – пояснил он, добавив, что после этого правительство предприняло следующие шаги: увеличить государственную пошлину, снизить стоимость на лицензию малых и средних компаний, вести переговоры со Всемирной торговой организацией (ВТО), чтобы по ужесточению норм импорта частично повлияли на внутренний оборот.
Отметим, что ВТО для импорта устанавливает аналогичный режим, что и для внутренней торговли. Прежнее правительство, по словам винодела, вело переговоры с ВТО, чтобы это не проводилось по части внутренней торговли.
В данный момент, по словам А. Арутюняна, этому должны последовать следующие шаги, которые, к сожалению, не предпринимаются. «Сейчас необходимо продолжить эту работы, философия предполагает принятия других актов, чего нет», – отметил он.
Отметим, что с 1 января 2018 года в силу вступило законодательное изменение о внесении дополнений и изменений в Закон РА «О государственной пошлине», согласно которому, за реализацию свыше 100 тысяч литров коньячного спирта производитель облагается госпошлиной в размере 100 драмов. Ряя занимающихся виноделием и производством коньяка компаний уже выразили свое недовольство касательно данных изменений, однако, А. Арутюнян считает, что они являются безосновательными. Этот правовой акт способствует, чтобы в этой сфере искоренились случаи фальсификации.
А. Арутюнян обратился также к объединению министерства сельского хозяйства с министерством экономического развития и инвестиций РА.
По его словам, это было неверным решением, философия министерства экономики заключается в другом – в заработке большего количества средств и не обращать внимания на равную, справедливую конкуренцию.
«В философию министерства сельского хозяйства входит также идея о равенстве и социальной справедливости. Сейчас возникает вопрос, на самом ли деле заместитель министра, ответственный за сферу сельского хозяйства будет настолько сильным и принципиальным, чтобы включить концепцию честной промышленности и справедливой торговли в общую политику. Если честно, хочу помочь новым властям, но они, кажется, не нуждаются в этом. Здесь также надо быть честными и признать, что мы являемся людьми старой системы и усовершенствовали все справедливые и несправедливые механизмы этой системы, а действующим властям нужны новые люди», – резюмировал он.