Շարմազանով. Երկու դեպքում էլ Փաշինյանը  պետք է հեռանա
ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը կարծում է՝ վարչապետ Նիկոլ  Փաշինյանը կամ մոլորության մեջ է կամ ինքն է ժողովրդին մոլորեցնում։ Ընդդիմադիր ՀՀԿ-ականը պնդում է, որ նա պետք է հեռանա բարձագույն պաշտոնից, իսկ  Ազգային արժեքային համակարգի հենքի վրա քաղաքական լայն համախմբումն այլընտրանք չունի:
«Երկու դեպքում էլ նա պետք է հեռանա։
1988թ-ի փետրվարի 20-ը ոսկե տառերով է գրված հայ ժողովրդի նորագույն պատմության էջերում։ Այդ օրը Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդը ընդունեց որոշում՝ միանալ Մայր Հայաստանին։
Նույն օրը Երևանում տեղի ունեցավ բազմահազարանոց հանրահավաք՝ ի պաշտպանություն արցախահայության արդար որոշման։
Այդ օրվանից անցել է ուղիղ 31 տարի և Արցախյան հիմնահարցը շարունակում է մնալ մեր հանրային ու քաղաքական օրակարգի կարևորագույն հարցը։
Նիկոլն ու իր իշխանությունը, ինչպես նաև նրա քաղաքական կնքահայր Տեր-Պետրոսյանը, հետևողաբար չեն ցանկանում նկատել, որ այս հարցի հայանպաստ լուծումից է կախված մեր հայրենիքի հետագա ճակատագիրը և կեղծ օրակարգեր են առաջ քաշում։
Հայաստանի պոպուլիստական իշխանությունը չունի որևէ լուրջ հայեցակարգ Արցախյան հարցում։ Ավելին, Դուշանբեի վերելակն ու Դավոսի նախապես չպլանավորված, պատահական հանդիպումը դրա ապացույցն են։
Նիկոլի իշխանությունն ի զորու չէ սթափ գնահատել իրավիճակը։ Դատեք ինքներդ։
ԱՄՆ դեսպան Միլսը ուղիղ և  բաց տեքստով խոսում է տարածքներ խաղաղության դիմաց ձևակերպումից, Նիկոլն ասում է՝ հեռացող դեսպանի հայտարարություն է, Բոլթոնը Երևանում ուղերձ հղում հայ հանրությանը, ասում է՝ հրաժարվեք ձեր պատմական կաղապարներից, Նիկոլը լռում է, Ալիևը շարունակաբար սպառնում է Արցախին և Հայաստանին, Նիկոլը նրան համարում է կիրթ և նորմալ անձնավորություն, ճիշտ այնպես, ինչպես Տեր Պետրոսյանը:
Այս ամենը իբր քիչ էր, գումարվում է Նոր տարվա օրերին զինվորի սպանության փաստի կոծկումը, ինչին հաջորդում է պաշտոնական աղբյուրների ցինիզմը՝ վերջին 10 ամիսներին ընդունված ոճով՝ չհայտնելը թաքցնելը չի:
Կամ Փաշինյանն ինքն է մոլորության մեջ, կամ ինքն է մոլորեցնում ժողովրդին: Երկու դեպքում էլ օրակարգային է դառնում նրա հեռացումը պետական բարձրագույն պաշտոնից:
Հ.Գ. Ազգային արժեքային համակարգի հենքի վրա քաղաքական լայն համախմբումն այլընտրանք չունի: Պոպուլիզմը չպետք է տեղ ունենա իշխանության մեջ»,-գրել է Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում։

Э. Шармазанов: Никол Пашинян либо заблуждается, либо вводит в заблуждение народ
Член Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов считает, что премьер-министр РА Никол Пашинян либо заблуждается, либо вводит народ в заблуждение. Э. Шармазанов также утверждает, что он должен подать в отставку с высокой должности, а широкая политическая консолидация на основе системы национальных ценностей не имеет альтернативы.
В частности, на своей странице в соцсети Facebook Э. Шармазанов отметил:
«В обоих случаях он должен уйти.
20 февраля 1988 года золотыми буквами вписано в новейшую историю армянского народа. В этот день Совет народных депутатов НКАО принял решение о присоединении к Армении.
В тот же день в Ереване состоялся многотысячный митинг в защиту справедливого решения жителей Арцаха.
С этого дня прошел уже 31 год и арцахский вопрос продолжает оставаться одним из важнейших вопросов нашей общественной и политической повестки.
Никол и его власть, как и у его политического крестного отца Левона Тер-Петросяна, последовательное не хотят заметить, что от проармянского решения этого вопроса зависит дальнейшая судьба Родины, и они продвигают ложную повестку. В популистских властей Армении нет серьезной концепции в карабахском вопросе. Более того, встреча в лифте Душанбе и заранее незапланированная, случайная встреча в Давосе – подтверждение этому.
Власть Никола не в состоянии трезво оценить ситуацию. Судите сами.
Посол США Ричард Миллс прямым и открытым текстом говорит о формулировке “территории в обмен на мир”. Никол говорит, мол, что это заявление уходящего с должности посла. Болтон в Ереване призывает армянское сообщество отказаться от своих исторических шаблонов, а Никол молчит. Ильхам Алиев последовательно угрожает Арцаху и Армении, а Никол называет образованной и нормальной личностью, точно так, как Левон Тер-Петросян.
Всего этого было мало, так к этому суммируется сокрытие факта убийства военнослужащего в новогоднюю ночь, за этим следует цинизм официальных источников – по принятому в последние 10 месяцев стилю – несообщение ещё не является сокрытием.
Либо Пашинян заблуждается, либо вводит народ в заблуждение. В обоих случаях вопросом повестки становится его отставка с высшей государственной должности.
P.S. Широкая политическая консолидация на основе системы национальных ценностей не имеет альтернативы. Популизм не должен найти место во власти».