Սասունյան. Ամերիկան իրավունք չունի թելադրել Հայաստանին, որ մարդասիրական խումբ չուղարկի Սիրիա
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ Հայաստանի կառավարությունը որոշեց Սիրիա ուղարկել 83-հոգանոց բժիշկների, ականազերծողների և այլ մասնագետների մարդասիրական խումբ՝ Հալեպի կարևոր, սակայն նոսրացող հայկական համայնքին աջակցություն ցուցաբերելու համար։ Նախկինում Հայաստանը մարդասիրական օգնությամբ բեռնված չորս օդանավ էր ուղարկել սիրիացի ժողովրդին։
Փետրվարի 8-ին ռուսական բեռնատար ինքնաթիռը հայկական խմբին տեղափոխեց Հալեպ։ Ակնհայտորեն, Ռուսաստանի կողմից այս փոքրիկ դերը բավական էր, որպեսզի առաջ բերեր սառը պատերազմի կողմնակիցների զայրույթը Վաշինգտոնում։ Փետրվարի 13-ին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը տարածեց Պետդեպարտամենտի հայտարարությունը՝ քննադատելով հայկական մարդասիրական խմբի գործուղումը Սիրիա։
«Մենք չենք պաշտպանում Սիրիայի զինված ուժերի հետ որևէ ներգրավվածություն, անկախ այն բանից, թե այդ քաղաքացիական անձանց աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով է, թե ռազմական ուղղվածության: Մենք չենք պաշտպանում նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև որևէ համագործակցություն այս առաքելության նպատակով», հայտարարել է Պետդեպարտամենտը։
Այս հայտարարությունը հակադրություն ստեղծեց ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլ նաև Հայաստանի բնակչության հետ, որոնց Միացյալ Նահանգները վերջին տարիներին փորձում էր իր կողմը գրավել։ Ավելի կարևոր է՝ այս սադրիչ հայտարարությունը զայրացրեց ամերիկահայ խոշոր համայնքին։
Հայկական խմբի ներգրավվածությունը Սիրիայում հիմնված էր մի քանի գործոնների վրա.
1)    Սիրիայի արաբները կարևոր դեր են խաղացել՝ փրկության ապաստան տրամադրելով Հայոց ցեղասպանությունից կենդանի մնացածներին, այդ թվում՝ տողերիս հեղինակի նախնիներին։ Շատ տեղին է, որ Հայաստանի կառավարությունը և համայն հայությունը փոխադարձեն Սիրիայի բարյացակամությանը՝ օգնության հասնելով տեղի կարիքավոր հայերին և ընդհանրապես սիրիացիներին։
2)    Հայաստանի կառավարությունը մարդասիրական խումբը ուղարկել է Հայաստանի և Սիրիայի կողմից 2001 թ. ստորագրված միջպետական համաձայնագրի հիման վրա: Հետևաբար, այս գործողությունը ոչ միայն մարդասիրական բնույթ է կրում, այլև համապատասխանում է միջազգային իրավունքի պահանջներին:
3)    Մյուս կողմից, Միացյալ Նահանգներն իր ռազմաօդային ուժերը և զինվորներին Սիրիա է ուղարկել առանց Սիրիայի կառավարության համաձայնության, դրանով իսկ խախտելով բոլոր համապատասխան միջազգային օրենքները։ Այս անօրինական գործողությունը կատարել է ոչ թե Հայաստանը, այլ Միացյալ Նահանգները:
4)    Թրամփի վարչակազմը և հատկապես ազգային անվտանգության հարցերով ռազմատենչ խորհրդական Ջոն Բոլթոնը ձգտում են Հայաստանը հեռացնել Ռուսաստանից և ավելի մոտեցնել ամերիկյան ազդեցության ոլորտին։ Ցավոք, Սիրիայում իր հայրենակիցներին ուղարկված Հայաստանի կառավարության մարդասիրական օգնության քննադատությունը սեր չի ներշնչում հայերին Միացյալ Նահանգների նկատմամբ ։ Ընդհակառակը, դա թշնամացնում է համայն հայությանը։ ԱՄՆ դիրքորոշումը պարզապես արտացոլում է Թրամփի պաշտոնյաների թերի գիտելիքները Մերձավոր Արևելքի իրողությունների վերաբերյալ։ Անիմաստ է փորձել ստիպել Հայաստանին դադարեցնել մարդասիրական խմբի ուղարկումը Սիրիա, շատ լավ գիտակցելով, որ նման ճնշումը մերժվելու է՝ ստիպելով ամերիկյան կառավարությունը երևալ թույլ և անկարող։ ԱՄՆ պաշտոնյաները պետք է իմաստություն ունենան հասկանալու, թե երբ  պետք է իրենց ազդեցությունը գործադրեն, երբ՝ոչ։ Տվյալ դեպքում, Հայաստանի վրա ճնշման գործադրումը հակառակ ազդեցությունն ունեցավ. դա ծառայեց միայն Ռուսաստանի ազդեցության ուժեղացմանը։ Բարեբախտաբար, նման փոքր հարցը չի կարող վնաս հասցնել ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերություններին։ Հայերը հասկանում են, որ ԱՄՆ-ի դժգոհությունն ավելի շատ ուղղված է Ռուսաստանին և Իրանին, քան Հայաստանին: ԱՄՆ կառավարությունը քաջատեղյակ է, որ հայկական զորքերը մասնակցել են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին, ինչպիսիք են Աֆղանստանը, Իրաքը, Կոսովոն և Լիբանանը:
5)    Միացյալ Նահանգների կառավարությունը կորցրել է իր բարոյական հեղինակությունը՝ դասախոսություն կարդալու հայ ժողովրդին ցանկացած թեմայի վերաբերյալ, հաշվի առնելով այն փաստը, որ վերջին մի քանի տասնամյակների ընթացքում իրար հաջորդող ԱՄՆ նախագահները հրաժարվել են արտասանել Հայոց ցեղասպանություն եզրը՝ Թուրքիայի բռնապետական վարչակարգի ճնշումների տակ:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը արձագանքեց Պետդեպարտամենտի հայտարարությանը՝  նշելով, որ «սիրիական հակամարտության ամբողջ ընթացքում աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը մշտապես մտահոգությամբ հետևել է քաղաքացիական բնակչության, փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ սիրիահայ հոծ համայնքի ճակատագրին: Հայկական հանրային կարծիքը խորը մտահոգություն և կարեկցանք է դրսևորել քաղաքացիական բնակչության տառապանքների և երկրի ավերման նկատմամբ: Խոսքը գնում է մի երկրի մասին, որն անփոխարինելի ներդրում է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայ ժողովրդի գոյատևման հարցում»:
Նաղդալյանը նաև հայտարարեց, որ Սիրիայում մարդասիրական առաքելության տեղակայումը նպատակ ունի աջակցել Հալեպի հայ համայնքին: «Սա բացառապես մարդասիրական բնույթ ունի, առաջնորդվում է միջազգային մարդասիրական օրենքով և իր գործունեությունը համակարգելու է տեղում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերող կառույցների և միջազգային գործընկերների հետ»:
Մեկ քայլ առաջ գնալով, Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը փետրվարի 12-ին հայտարարեց, որ մարդասիրական օգնությունը չի բացառում ապագայում մարտական զորքերի տեղակայման հնարավորությունը Սիրիայում: Սակայն, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արագորեն մերժեց այդ հնարավորությունը՝ նշելով, որ «մենք նման ծրագրեր չունենք»:
Ամերիկացիները, ռուսները և մնացած բոլորը պետք է հասկանան, որ Հայաստանի կառավարությունը շարունակելու է հետապնդել իր ազգային շահերը`անկախ այլ ազգերի ցանկություններից: Ոչ մի ճնշում չի կարող հայ ժողովրդին հետ պահել իր սեփական նպատակներից:

America has no right to tell Armenia not to send a humanitarian squad to Syria
The US government recently created a new and unnecessary controversy, this time with the Republic of Armenia.
It all started when the Armenian government decided to send a non-combat humanitarian squad of 83 doctors, sappers, and other servicemen to Syria to provide assistance to the important, but dwindling Armenian community in Aleppo. Armenia had previously sent four airlifts of humanitarian assistance to the Syrian people.
A Russian cargo plane flew the Armenian squad to Aleppo on February 8. Apparently, this small role played by Russia was enough to provoke the ire of the cold-warriors in Washington. On February 13, the US Embassy in Armenia released an announcement by the State Department criticizing the dispatch of the Armenian humanitarian squad to Syria.
“We do not support any engagement with Syrian military forces, whether that engagement is to provide assistance to civilians or is military in nature. Nor do we support any cooperation between Armenia and Russia for this mission,” stated the State Department.
This statement antagonized not only the Armenian government, but also the population of Armenia which the United States has been trying to win over in recent years. More importantly, this provocative US statement irritated the large Armenian-American community.
The Armenian squad’s involvement in Syria was based on several factors:
1) Syria’s Arabs had played a critical role by providing a life-saving refuge to the remnants of the Armenian Genocide, including this writer’s grandparents. It is only fitting that the Armenian government and all Armenians reciprocate to Syria’s goodwill by coming to the rescue of the destitute local Armenians and Syrians in general.
2) The Armenian government has sent the humanitarian squad based on an inter-state agreement signed by Armenia and Syria in 2001. Therefore, this action is not only of a humanitarian nature, but also complies with requirements of international law.
3) The United States, on the other hand, has dispatched its Air Force and soldiers to Syria without the approval of the Syrian government, thus violating all relevant international laws. This illegal action is not committed by Armenia, but by the United States.
4) The Trump Administration and particularly hawkish National Security Advisor John Bolton have been striving to distance Armenia from Russia and draw it closer to the American sphere of influence. Regrettably, criticizing the Armenian government’s humanitarian aid to its compatriots in Syria does not endear the United States to Armenians. Just the opposite, it antagonizes Armenians worldwide. The US position simply reflects a poor knowledge of the realities in the Middle East by Trump officials. It makes no sense to try to compel Armenia to desist from sending a humanitarian squad to Syria, knowing full well that such pressure will be rejected, making the American government look weak and ineffective. US officials should have the wisdom to know when to exert their influence and when not to. In this particular case, pressuring Armenia was counter-productive; it only served to strengthen the influence of Russia. Fortunately, such a minor issue will not undermine the friendly relationship between the United States and Armenia. Armenians understand that the US displeasure is more directed towards Russia and Iran than to Armenia itself. The US government is well aware that Armenian troops have participated in international peacekeeping missions, such as Afghanistan, Iraq, Kosovo and Lebanon.
5) The United States government has lost its moral authority to lecture Armenians on any subject given the fact that successive US Presidents in recent decades have refused to utter the term Armenian Genocide under pressure from the despotic Turkish regime.
The Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan reacted to the State Department’s statement by declaring that “throughout the Syrian conflict the plight of civilians, minorities, including the sizable Syrian-Armenian community has consistently been a priority concern for the Armenian people worldwide. The Armenian public opinion strongly reflects deep compassion and concern for the sufferings of civilians and the devastation of the country. We speak about a country which has had an indispensable contribution for the survival of the Armenian nation in the wake of the Armenian Genocide.”
Naghdalyan also stated that the deployment of the humanitarian mission to Syria is intended to support the Armenian community in Aleppo. “It is a purely relief mission guided by International Humanitarian Law and [Armenia] coordinates its work with the relief agencies and international partners present on the ground.”
Going a step further, on February 12, Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan announced that the humanitarian mission did not exclude the possibility of deploying combat troops in Syria in the future. However, the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan quickly rejected that possibility, stating that “we have no such plans.”
Americans, Russians, and everyone else should understand that the Armenian government will pursue its national interests regardless of the wishes of other nations. No amount of pressure will deter Armenians from their own objectives.