Մարտակերտում կկայանա Փարաջանովին նվիրված ցուցահանդես. կներկայացվեն բացառիկ նմուշներ
ետրվարի 21-ին՝ ժամը 15:00-ին, Մարտակերտի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնում տեղի է ունենալու «Փարաջանով՝ մեծություն» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես և ֆիլմի դիտում:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը՝ մանրամասնելով, որ միջոցառումը կազմակերպվում է «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության «Կերպարվեստի պետական թանգարան» ստորաբաժանման և Մարտակերտի շրջանի վարչակազմի աշխատակազմի մշակույթի ու երիտասարդության բաժնի հետ համատեղ:
«Ցուցահանդեսին ներկայացված կլինեն ուկրաինացի կինոռեժիսոր Յուրի Հարմաշի՝ Փարաջանովին նվիրված անձնական լուսանկարների բացառիկ նմուշներ: Կցուցադրվի մեծ արվեստագետի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված ֆիլմ: Միջոցառումը կազմակերպվում է Կերպարվեստի պետական թանգարանի` Փարաջանովի 95-ամյակին նվիրված ծրագրի շրջանակներում»,- նշել է Լ. Գասպարյանը:

The first ever-exhibition dedicated to Sergei Parajanov, a world-renowned Armenian director, artist and scriptwriter, will open on February 21 in Martakert town of the Artsakh Republic.
As Director at the Museum of Fine Arts in Shushi Lusine Gasparyan told Artsakhpress news agency, the event is organized is organized thanks to the joint efforts of “Museums of Shushi town” state non-commercial organisation as well as Martakert town local administration.
“The exhibition will showcase unique samples by Ukrainian film director Yuri Harmash depicting Sergey Parajanov. The exhibition will be followed by a film screening dedicated to the career and life of the world-famous director. This big cultural event is organized within the scope of celebrations of Parajanov’s 95th anniversary by the Museum of Fine Arts in Shushi,” Gasparyan told.
Sergei Parajanov or Paradjanov (born Sarkis Paradjanian; 1924-1990) was one of the best-known directors of Soviet films. Born in Tbilisi, Georgia, to an Armenian family, his work reflected the ethnic diversity of the Caucasus where he was raised.