Թուրքիան քննադատել է Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարցերով հանձնաժողովում տեղի ունեցած «անընդունելի» քվեարկությունը, որը կոչ է անում կասեցնել երկրի հետ ԵՄ-ին անդամության բանակցությունները։ Այս մասին տեղեկանում ենք reuters-ից։
Հանձնաժողովը նախօրեին կոչ է արել Եվրամիության հանձնաժողովին ու անդամ երկրներին պաշտոնապես կասեցնել Թուրքիայի հետ անդամակցության բանակցությունները՝ վկայակոչելով մարդու իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների անտեսումը, դատական համակարգի վրա ազդեցությունը և Կիպրոսի ու մյուս հարևանների հետ տարածքային վեճերը։
«Բացարձակապես անընդունելի է, որ ոչ պարտադիր, խորհրդատվական զեկույցի նախագիծը Եվրամիությանը մեր անդամակցության բանակցությունների ամբողջական կասեցման կոչ է անում»,-այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Համի Ակսոյը։
Ակսոյը հույս է հայտնել, որ անհրաժեշտ փոփոխություններ կարվեն ու վերջնական զեկույցը կլինի առավել իրատեսական, անկողմնակալ ու խրախուսող։

Turkey criticized on Thursday as “unacceptable” a vote by the European Parliament Foreign Affairs Committee calling for the suspension of EU accession negotiations with it, Reuters reports.
The Foreign Affairs Committee called on the European Commission and member states on Wednesday to formally suspend EU accession negotiations with Turkey, citing disregard for human rights and civil liberties, influence on the judiciary, and disputes over territory with Cyprus and other neighbors.
“It is absolutely unacceptable that the non-binding, advisory draft report is calling for a total suspension of our accession talks to the EU,” Turkish Foreign Ministry spokesman Hami Aksoy said in a statement.
“We expect the necessary corrections to be made and the final report to be more realistic, impartial and encouraging. Only such a report will be taken into consideration by our country.”
Turkey says EU membership remains one of its top strategic goals even though the accession talks, formally launched in 2004, have been stalled for years. Some EU leaders and officials have called for them to be ended.