Փետրվարի 20-21-ին հերթական անգամ Երևան և Բաքու այցելեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Ինչպես և հաճախ լինում է, պաշտոնական հանդիպումներին հետևած հաղորդագրությունները սակավախոս էին և, կարծես, միայն ամրագրում էին հանդիպումների փաստը։ Այցին նախորդել էր վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի ոչ պաշտոնական հունվարյան հանդիպումը Դավոսում, որը կազմակերպվել էր առանց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների։ Ահա և նրանք եկել էին տարածաշրջան՝ առաջին ձեռքից տեղեկատվություն ստանալու համար։ Այդ մասին նշվում է նաև Հայաստանի վարչապետի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Համանախագահների այցից հետո մեկնաբանություններով հանդես եկան, ի թիվս այլոց, ամերիկացի նախկին համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդը և վերլուծաբան Փոլ Գոբլը։
Դեսպան Հոգլանդը իրադարձությունների զարգացումը թեև խոստումնալից է համարում, սակայն որևէ լուրջ բեկում հորիզոնում չի նկատում։ Նա խոսել է այսպես կոչված «Լավրովի պլանի» մասին, համոզմունք հայտնել, որ հիմնական որոշումը այս հարցում Մոսկվայում է գտնվում և նշել, որ կա կարծիք, թե Կրեմլը չի ցանկանում, որ հետխորհրդային տարածքի հակամարտությունները կարգավորվեն, որովհետև, եթե դրանք կարգավորվեն, իրենք կկորցնեն ազդեցությունը:
Փոլ Գոբլը մեծ հաշվով համաձայնում է այս կարծիքին, որ Ռուսաստանը նպաստում է ԼՂ հակամարտության չկարգավորմանը և Հարավային Կովկասում ազդեցությունն ընդլայնելու համար բանակցային գործընթացը պահում է իր հսկողության տակ։ Մի խոսքով, ամերիկյան փորձագետները ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեջ ապակառուցողական դերը վերագրում են Ռուսաստանին, ինչը զարմանալի չէ, նաև սպասելի, որոշ առումով էլ փաստարկելի։
Ըստ այս տրամաբանության՝ Ռուսաստանը կողմերին ներկայացնում է քիչ իրատեսական լուծումներ, ինչպիսին է «Լավրովի պլանը», ապահովում է ցածր ինտենսիվությամբ բանակցություններ, զենք է վաճառում կողմերին և վերահսկում է, որ լարվածությունը լայնամասշտաբ գործողությունների չվերածվի։ Այսինքն դուրս է գալիս, որ ՌԴ ռազմավարական շահն է ունենալ սառեցված կամ կիսասաեռցված հակամարտություն, ինչը կօգտագործի որպես լծակ Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։
Այստեղից ենթադրվում է, որ եթե հակամարտությունը ինչ-որ կերպ կարգավորվի, Ռուսաստանը կկորցնի իր ազդեցությունը տարածաշրջանում, և այդ երկրները դուրս կգան նրա «հատուկ շահերի ոլորտից»։ Սա իհարկե ցավալի իրավիճակ է, եթե Ռուսաստանում կարծում են, որ Հայաստանին կամ Ադրբեջանին ռուսական ազդեցության գոտում պահելու այլ արդյունավետ տարբերակ չկա և նրանց պարտադրում են ստիպողական բարեկամություն։
Մյուս կողմից ԼՂ հակամարտության չկարգավորված լինելուց կարող են օգտվել նաև այլ դերկատարները՝ Թուրքիան, Իրանը, ԱՄՆ, ինչու ոչ նաև Վրաստանը, և աշխարհաքաղաքական ոլորաններում ռուսական կողմի մշտական հաջողությունը երաշխավորված չէ։ Ունենալ սառեցված հակամարտություն Կովկասի նման խոցելի և աշխարհաքաղաքական տեսակետից անկայուն տարածաշրջանում ինչքան որ հնարավորություն, նույնքան էլ մարտահրավեր է Ռուսաստանի համար։
Իսկ ինչ կլինի, եթե տեսականորեն պատկերացնենք, որ մի օր Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները, առանց Ռուսաստանի, ԱՄՆ կամ այլ միջնորդի, պայմանավորվում են կարգավորման պարամետրերի շուրջ, և խնդիրը հանգուցալուծվում է։ Ռուսական կողմի համար նման զարգացումը այս պահին շահավետ չէ՝ վերը նշված փաստարկները հաշվի առնելով։ Ամերիկյան կողմի համար ԼՂ հարցն ըստ էության առաջնահերթություն չէ, և այն փոքր գործոն է տարածաշրջանային մեծ հավասարման մեջ։ Թրամփի վարչակազմը այժմ կենտրոնացած է Իրանի վրա, և ԼՂ հակամարտության ինչ-որ կերպ կարգավորումը կարող է նոր հնարավորություններ բացել այս ուղղությամբ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երրորդ համանախագահ երկիրը՝ Ֆրանսիան, ընդհանրապես լուրջ կենսական շահեր չունի այս հակամարտության մեջ։ Այսօր Ֆրանսիան ավելի ծանր մարտահրավերների առջև է կանգնած թե՛ երկրի ներսում, թե՛ Եվրոպայում, բայց գործընթացներից դուրս չմնալու մղումից ելնելով, կցանկանար մաս կազմել ԼՂ կարգավորման գործընթացին։
Ինչ է ստացում, որ թեև ըստ հրապարակային հայտարարությունների, որ ԼՂ հարցը այն քիչ խնդիրներից է, որտեղ երեք համանախագահ երկրների տեսակետներն համընկնում են, իրականում համաձայնություն չկա ոչ միայն հակամարտության կարգավորման սկզբունքների, այլ հենց կարգավորված լինելու գաղափարի շուրջ։ Ստատուս քվոյի ցանկացած փոփոխություն բերելու է տարածաշրջանային ազդեցության մեխանիզմների վերաբաշխման՝ հնարավոր անցանկալի հետևանքներով։ Ուստի և մոտ ապագայում ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կլինի ստատուս քվոյի պահպանման ինստիտուցիոնալ արտահայտումը։
Եվ ոչ ոք չի կարող նրանց մեղադրել անգործության մեջ, քանի դեռ մեղադրանքի բեռը կարելի է հեշտությամբ փոխանցել հակամարտող կողմերին։ Տեսական պատկերացումը, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են առանց միջնորդի պայմանավորվել, ներկա դրվածքով անհնարին է՝ տրամագծորեն հակառակ, անզիջում դիրքորոշումների պատճառով։
Մադրիդյան սկզբունքները, ինչքան էլ ողջամիտ կամ ռացիոնալ թվան միջնորդներին կամ դիտորդների համար, չեն բավարարում կողմերից որևէ մեկի սպասելիքները, հատկապես երբ վստահության ցածր մթնոլորտի պայմաններում նրանք պատրաստ չեն որևէ էական զիջման։ Բանակցություններում բեկում ունենալու համար կամ այլ մոտեցումներ են պետք մշակել, կամ կողմերը պետք է որոշակի խմբագրումներ կատարեն իրենց «կարմիր գծերում»։ Եվ սա առաջին հերթին Ադրբեջանին է վերաբերում, որը չի դադարում «ամենինչ՝ միանգամից ինձ» սկզբունքով ինչ-որ տեղ ինֆանտիլ քաղաքանությունը, որին բնորոշ է մանկական ագրեսիվությունը և սեփական արարքների համար անպատասխանտվությունը։ Այլապես կարևոր չէ հանդիպումը եղել է Ալպերում, թե Միջին Ասիայում, պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվել վերելակում, թե ավստրիական կամ ռուսական նախկին կայսերական ինչ-որ պալատում։

Implications for non-resolution of the conflict around Nagorno Karabakh
The OSCE Minsk Group Co-Chairs visited Baku and Yerevan during the regular trip to the region. As it has been the case with statements summing up previous visits, they spread little light on the content of the talks, except documenting the fact of the meetings. Earlier PM Nikol Pashinyan held informal meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Davos that was facilitated without the Minsk Group mediators. The Co-Chairs thus came to region to receive first-hand information as confirmed in the statement of the government press service.
After the Co-Chairs’ visit, number of experts came up with comments on the situation, former U.S. co-chair of the OSCE Minsk Group Richard Hoagland and analyst Paul Goble among them.
Dabbing the recent developments as promising, Ambassador Hoagland, however, sees no breakthrough in the near future. He has reflected on the so-called “Lavrov plan”, emphasizing the main decision in the matter is in the hands of Moscow, also voicing the long-stated view that the Kremlin has no interest in solving the conflicts in the post -Soviet region out of fear to lose its leverage.
Paul Goble mainly agrees with this statement, and asserts it is questionable whether Russia actually wants a resolution of the conflict, instead controlling the negotiations to preserve its influence in the region of the South Caucasus. In short, American experts ascribe the non-constructive role in the NK peace process to Russia which is not unexpected and even is backed by certain facts.
According to this logic, Russia presents unrealistic options for the conflict settlement to the sides, like the “Lavrov plan”, ensures low intensity of the talks, sales weapons to them and controls to prevent any tension to evolve into large-scale military actions. It turns out Russia’s strategic interest is in maintaining a frozen or semi-frozen conflict to use it as a tool in relations with Armenia and Azerbaijan.
This assumption implies that any scenario of the conflict settlement will result in losing influence in the region for Russia, and the countries under subject will leave “Russian spheres of interests”. This certainly is a regrettable situation if it turns out that Russia sees no other efficient option to keep Armenia and Azerbaijan within its orbit apart from forcing a friendship to them.
On the other side, other actors may benefit from the unresolved conflict of Nagorno Karabakh, including Turkey, Iran, US, and Georgia, as Russian permanent success on the geopolitical turns is not guaranteed. Having an unresolved conflict in the volatile and vulnerable region of the South Caucasus provides equal number of challenges and opportunities.
Imagine, if theoretically the Armenian and Azerbaijani leaders reach an agreement without any mediator be from Russia, US or elsewhere, and the conflict is resolved. The Russian side will not be interested in it to recall the arguments brought above. The US, in turn, does not consider the NK settlement a priority. The Trump administration is now focusing on Iran, while the settlement of the NK conflict could open up opportunities in this direction. The third Co-Chairing state of the Minsk Group France has no vital interest in this conflict. France itself faces more significant challenges both internally and in Europe, yet it wishes to stay involved in the conflict settlement process
Summing up we can conclude that despite public assurances that Nagorno Karabakh is one of the few conflicts where the mediators have no diverging positions, the reality is that neither agreement on principles of solving the conflict nor around the idea of solving the issue in general exists.
Any change of the status quo will lead to the redesign of mechanism of the reginal leverage with negative consequences. That is why in the coming future the OSCE Minsk group will continue its role of maintaining status quo as expressed in institutional terms. No one can blame them for inaction as the blame can be easily put on the conflicting sides. In theory, the idea that Armenia and Azerbaijan can reach an agreement without a mediator seems unrealistic due to diametrically opposed and uncompromising stances of the countries.
No matter how reasonable and rational the mediators consider the Madrid principles, they do not meet the expectations of the parties especially when they are not prone for substantial compromises amid a lack of atmosphere of trust. In order to ensure a breakthrough in the negotiations either new approaches should be adopted, or the parties should revisit their ‘read lines’. This refers first and foremost to Azerbaijan that never leaves its “all and at once” principle. In fact, this infantile policy is characterized with aggressiveness of a child and irresponsibility toward own deeds. Otherwise, it remains irrelevant whether the meeting took place in the Alps or the agreements were reached in an elevator in the Central Asia, in Austrian or Russian Imperial palaces.