Վանաձորի թիվ 7 հիմնական դպրոցի կառուցման շինաշխատանքները կավարտվեն մայիսին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վանաձորում ծանոթացել է թիվ 7 հիմնական դպրոցի կառուցման շինարարական աշխատանքների ընթացքին, որոնք համակարգում են ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը և Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը: Դպրոցը կառուցվում է Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի համագործակցությամբ:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Ժամանակակից մոտեցումներով կառուցվող սեյսմակայուն այս դպրոցը կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին, բնական աղետների դեպքում` որպես ապաստարան, կծառայի տվյալ տարածաշրջանի բնակչությանը:
Վարչապետին տեղեկացվել է, որ դպրոցի շինաշխատանքները կավարտվեն ընթացիկ տարվա մայիսին: Ուսումնական հաստատությունը կհամալրվի ժամանակակից գույքով և տեխնիկական միջոցներով: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է շինաշխատանքների որակյալ իրականացումն ու ընդգծել, որ դրանք պետք է պահել մշտական հսկողության ներքո:
Դպրոցը նախատեսված է երկու զուգահեռ հոսքերով` 432 աշակերտի համար: Վարչապետին զեկուցվել է, որ երկհարկանի այս կառույցը` 3857 քմ ընդհանուր մակերեսով, բաղկացած է երեք մասնաշենքից, որոնք միացված են սեյսմիկ կոնստրուկտիվ կարերով:
Դպրոցի նախկին շենքը 88-ի երկրաշարժից ստացած բազմաթիվ վնասվածքների հետևանքով ճանաչվել է վթարային և ապամոնտաժվել է: Այսօր ուսուցումն իրականացվում է «Տեխնոսարք» գործարանի եռահարկ ադմինիստրատիվ շենքում:
Նորակառույց դպրոցը նախատեսված է ապամոնտաժված դպրոցի տարածքում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան մեկ միլիարդ դրամ:
Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի միջև կնքված վարկային պայմանագրի հիման վրա: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 107 մլն ԱՄՆ դոլար, որից բանկի վարկային միջոցները կազմում են 88,5 մլն դոլար, իսկ պետական համաֆինանսավորումը կազմում է 18,5 մլն դոլար: Ծրագրի հիմնական և առանցքային ցուցանիշը հանդիսանում է առնվազն 18900 աշակերտի անվտանգ կրթական պայմանների ապահովումը:

Премьер Армении Никол Пашинян в Ванадзоре ознакомился с процессом строительства основной школы №7
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Ванадзоре ознакомился с процессом строительства основной школы номер 7. Строительные работы координируют министерство территориального управления и развития Республики Армения и Фонд территориального развития Армении. Школа строится в рамках Программы по повышению сейсмической безопасности, реализуемой правительством Армении и Азиатским банком развития. Подробности сообщает пресс-служба правительства РА.
Согласно информации, эта сейсмоустойчивая школа с современными подходами будет соответствовать всем международным стандартам, а в случае стихийных бедствий будет служить в качестве убежища для местных жителей.
Премьер-министру сообщили, что строительные работы будут завершены в мае этого года. Учебное заведение будет оснащено современным оборудованием и техническими средствами. Никол Пашинян отметил важность качества строительных работ и подчеркнул, что работы должны находиться под постоянным контролем.
Школа рассчитана на два параллельных потока, на 432 ученика. Премьер-министру сообщили, что двухэтажное здание общей площадью в 3857 квадратных метров состоит из трех корпусов, связанных сейсмическими сооружениями.
Бывшее здание школы в результате землетрясения 1988 года было признано аварийным и демонтировано. Сейчас обучение проводится в трехэтажном административном здании завода “Техносарк”.
Новая школа построена на территории демонтированной школы. Общая стоимость проекта составляет более одного миллиарда драмов.